Palićke Paralele i sudari
Poljskom dramom “Ofsajderi” Kasije Adamik o sportskom duhu beskućnika i filmom “Seoski učitelj” češkog reditelja Bogdana Slame o gej nastavniku u seoskoj sredini, 20. jula u Subotici počinje program “Paralele i sudari” 16. Festivala evropskog filma Palić, koji će prikazati još šest ostvarenja autora iz Rusije, Srbije i Bugarske.
Poljskom dramom “Ofsajderi” Kasije Adamik o sportskom duhu beskućnika i filmom “Seoski učitelj” češkog reditelja Bogdana Slame o gej nastavniku u seoskoj sredini, 20. jula u Subotici počinje program “Paralele i sudari” 16. Festivala evropskog filma Palić, koji će prikazati još šest ostvarenja autora iz Rusije, Srbije i Bugarske.
U selekciji Petra Mitrića, biće prikazani i nemačko-slovački film “Muzika” Juraja Nvote, ruski “Svi umiru, ja ostajem” Valerije Gai Germanike i “Pomoć poludelog” Borisa Hlebnjikova, bugarski “Zift” Javora Gardeva i domaći filmovi “Neko me ipak čeka” Marka Novakovića i “Tamo i ovde” Darka Lungulova, koji je upravo dobio još jednu nagradu, posle azijske premijere na festivalu Skip City u Japanu.
Filmovi u selekciji “Paralele i sudari” takmiče se za nagradu Gorki list tolerancije, koju će dodeliti međunarodni žiri kritike.
Glavni junak poljskog filma “Ofsajderi” je bivši fudbalski reprezentativac, kome je život krenuo nizbrdo posle povrede - napustila ga je žena, postao je alkoholičar i ostao bez kuće, ali saznaje za Svetsko prvenstvo u fudbalu za beskućnike i počinje da trenira lokalni tim alkoholičara i zavisnika sa ulice.
Slamin “Seoski učitelj”, koprodukcija Češke, Nemačke i Francuske, govori o mladom nastavniku u seoskoj gimnaziji, za koga niko u toj sredini ne zna da je homoseksualac, a u posetu mu dolazi bivši dečko.
Radnja slovačko-nemačke ljubavne drame “Muzika”, koja će biti prikazana 21. jula na sceni “Jadran” u Subotici, događa se u malom gradu u Slovačkoj krajem 70-ih, a glavni lik je radnik u fabrici i veliki ljubitelj džeza, koji skromno živi sa trudnom suprugom u tazbini i svira u lokalnom bendu radi dodatnog prihoda. Život mu se menja kada upozna ženu sličnih muzičkih interesovanja, spreman da za nju žrtvuje i porodicu.
Za 21. jul na sceni “Jadran” najavljen je i prvi od ukupno četiri domaća filma na 16. Paliću - omnibus “Neko me ipak čeka” Marka Novakovića o pitanju abortusa, u kojem igra plejada poznatih glumaca, među kojima su i Anica Dobra, Dušanka Stojanović, Mirjana Karanović, Nada Šargin, Marija Vičković, Tanasije Uzunović…
Prva priča govori o ženama srednjih godina (Anica Dobra i Dušanka Stojanović), različitih socijalnih statusa, koje se sreću u holu klinike dok čekaju na abortus. U drugoj priči Mirjana Karanović igra majku koja vodi kćerku (Marija Vicković) na ilegalni abortus, a u razgovoru tokom čitavog puta dolazi do izražaja sukob tradicionalnog stava protiv vanbračne trudnoće i mladalačke želje za rođenjem novog života iz ljubavi. Treća priča je o mladoj ženi (Nada Šargin) koja dolazi u zatvorsku bolnicu na abortus, posle ubistva muža.
Ruski film “Svi umiru, ja ostajem” posvećen je teškoćama odrastanja, kroz priču o tri devojčice koje se pripremaju za veliku školsku zabavu u Moskvi, dok je film “Pomoć poludelog” Hlebnjikova o beloruskom seoskom mladiću koji dolazi u Moskvu radi posla i upoznaje starca koji ga prima u stan, ali i vodi u borbu protiv zla koje kvari život u Moskvi. Mladić to spremno prihvata, a onda saznaje od starčeve ćerke zastrašujuću istinu o njemu.
Bugarski film “Zift”, rađen u strip maniru, stilizovani je neo-noar triler koji govori o pravdi, slobodi i društvenim promenama, prateći osuđenika, tek puštenog iz zatvora, dok pokušava da se snađe u totalitarnoj Sofiji 60-ih godina. Pogrešno osuđen za ubistvo i bačen u zatvor neposredno pred komunistički prevrat u Bugarskoj 1944, Moljac konačno biva oslobođen svih optužbi i pušten na slobodu. Međutim, svet u koji ulazi daleko je od onog koji je ostavio za sobom - komunistička država u punoj je snazi, uporedo sa oronulim naseljima, sumornim ulicama, bizarnim kompleksima novogradnje…
Međunarodni žiri kritike 16. Festivala evropskog filma Palić, koji će dodeliti nagradu “Gorki List Tollerance”, čine novinarka Ivana Nanut iz Zagreba, filmski kritičar Nebojša Popović iz Beograda i engleski filmski kritičar i scenarista Filip Bergson (Phillip).
Glavni takmičarski program 16. Palića, koji je počeo 18. jula, obuhvata 14 filmova, od kojih su dva van konkurencije - domaći “Ordinary People” Vladimira Perišića i ovogodišnji kanski pobednik - austrijski “Bela traka” Mihaela Hanekea, kojim će festival biti zatvoren 24. jula na Letnjoj pozornici na Paliću.
Palićki festival obuhvata i programe Mladi autori Evrope, Novi finski film, Novi mađarski film, Ekološki film, Film u tranziciji/Tranzicija na filmu: Srbija 1989-2009, Underground Spirit i omaže dobitnicima nagrade “Aleksandar Lifka” britanskom veteranu Kenu Raselu (Russell) i srpskom glumcu Predragu Mikiju Manojloviću.
Za zatvaranje je najavljen ovogodišnji kanski pobednik - “Bela traka” austrijskog reditelja Mihaela Hanekea (Michael), koji govori o rađanju nacizma u Nemačkoj uoči Prvog svetskog rata, a osim Zlatne palme, dobio je u Kanu i nagradu FIPRESCI.
Sajt festivala Palić je www.palicfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope
(SEEcult.org)