Otkazana Povorka ponosa
Povorka ponosa u Beogradu, planirana za 20. septembar u centru grada, neće biti održana, jer su organizatori dobili rešenje nadležnih o neophodnosti izmestanja tog skupa na Ušće iz bezbednosnih razloga, što su odbacili kao neprihvatljivo. Organizatori su imali 19. septembra kraći sastanak s premijerom Srbije Mirkom Cvetkovićem, koji ih je obavestio da će prijavljeni skup na platou ispred Filozofskog fakulteta biti nemoguć iz bezbednosnih razloga i da bi ga trebalo izmestiti na Ušće.
Povorka ponosa u Beogradu, planirana za 20. septembar u centru grada, neće biti održana, jer su organizatori dobili rešenje nadležnih o neophodnosti izmestanja tog skupa na Ušće iz bezbednosnih razloga, što su odbacili kao neprihvatljivo.
Organizatori su imali 19. septembra kraći sastanak s premijerom Srbije Mirkom Cvetkovićem, koji ih je obavestio da će prijavljeni skup na platou ispred Filozofskog fakulteta biti nemoguć iz bezbednosnih razloga i da bi ga trebalo izmestiti na Ušće.
Organizacioni odbor Povorke ponosa saopštio je na vanrednoj konferenciji za novinare da je stoga zaključio da se ta manifestacija ne održi 20. septembra ni u centru grada, ni na Ušću.
Iako su poslednjih dana organizatori dobili uveravanja i najviših državnih zvaničnika da će biti učinjeno sve da se spreči nasilje koje su najavljivale ultradesničarske organizacije, policija je, dan uoči mesecima planirane Povorke ponosa, praktično priznala da ne može da osigura bezbednost na prostoru na kojem je skup prijavljen.
Prema navodima organizatora, u rešenju MUP-a navedeno je da ne postoje uslovi da se Povorka ponosa, koja je ocenjena kao skup ekstremno visokog rizika, održi na platou ispred Filozofskog fakulteta bez incidenata.
Prema bezbednosnoj proceni MUP-a i drugih bezbednosnih službi, kako je navedeno, održavanje skupa na prijavljenoj lokaciji moglo bi da dovede do ugrožavanja reda i mira na većoj teritoriji Beograd.
U Organizacionom odboru to su protumačili kao indirektnu zabranu, odnosno neodobravanje skupa.
“Ovo nije zabrana de jure, ali je zabrana de facto”, rekao je Dušan Kosanović iz Organizacionog odbora Povorke ponosa.
Organizatori su konstatovali da je Ušće neprihvatljivo kao alternativna lokacija, jer je suština Povorke ponosa svuda u svetu da bude održana u centru grada, a ne “na nekoj livadi”, jer se time simbolično pokazuje da su pripadnici LGBT zajednice ravnopravni sa svim ostalim građanima.
Ocenjujući da je država faktički kapitulirala pred nasiljem i pretnjama, koje je intenzivirano poslednjih dana iz krugova ultradesničarskih organizacija, organizatori Povorke ponosa preneli su i da je, pored javne podrške koja je stizala poslednjih nekoliko dana od najviših državnih zvaničnika, bilo i paralelnih procesa na operativnim sastancima sa predstavnicima MUP-a i svojevrsne opstrukcije Povorke ponosa.
Dragana Vučković iz Organizacionog odbora rekla je, gostujući nakon konferencije za medije na TV B92, da se još jednom pokazala homofobičnost društva i da poruke državnih zvaničnika tri dana pre Povorke nisu dovoljne.
Ona je pozvala stoga državne zvaničnike da od 21. septembra pokrenu krivičnu odgovornost svih onih koji su mesecima pretili i pozivali na nasilje prema pripadnicima LGBT zajednice.
Organizatori su optužili i pojedine medije za učešće u “orkestriranoj kampanji protiv Povorke ponosa”, odnosno doprinos atmosferi straha od nasilja, promovisanje poziva na linč učesnika i prenošenje pretnji klerofašističkih organizacija bez ikakve distance.
Samo dan uoči otkazivanja Povorke ponosa i dva dana pre njenog planiranog održavanja, predsednik Srbije Boris Tadić, oštro osuđujući divljanje navijača i fizičke napada na francuske državljane u centru grada, poručio je da će država učiniti sve da zaštiti građane od nasilja i da neće dozvoliti da se se stvori atmosfera haosa.
Vlada Srbije prethodno je, 17. septembra, takođe poručila da državni organi treba da obezbede slobodno ispoljavanje jednakosti i različitosti, a građane je pozvala, “poštujući Ustav i demokratske vrednosti, ne narušavaju javni red i mir i ne ugrožavaju bezbednost drugih”.
I gradonačelnik Beograda Dragan Đilas obećao je bio da će gradske vlasti učiniti sve da obezbede sigurnost građana i imovine, a najavio je i stalno zasedanje Kriznog štaba.
Đilas je ocenio i da je visoka rizičnost Povorke ponosa posledica toga što niko nije kažnjen 2001. godine, kada je prvi put organizovana u Beogradu, a završena je nasiljem.
Đilas je prethodno više puta izjavio da se ne slaže i ne razume potrebu da se Povorkom ponosa iskazuje nečije seksualno opredeljenje, ali i da smatra svako ima pravo da iznese stav i pokaže ga na način za koji misli da je najprikladniji, poštujući sve propise.
Gradska Agencija za saradnju sa nevladinim organizacijama i evropsku harmonizaciju Beograda, konstatujući da je sve više poziva na nasilje protiv pripadnika LGBT, pozvala je bila sve građane, a posebno predstavnike lokanih i centralnih vlasti, kao i nevladin sektor, da podrže organizatore Povorke ponosa kako bi 20. septembar protekao u najboljem redu, a mogućnost incidenta bila svedena na minimum.
Agencija je podsetila i da na to obavezuje član 21 Ustava Republike Srbije i član 21 Zakona o zabrani diskriminacije.
Podršku Povorci ponosa izrazile su mnogobrojne javne ličnosti i umetnici, nevladine organizacije, organizatori povorki ponosa iz regiona, kao i ambasade pojedinih evropskih zemalja, uključujući Švedsku - u ime predsedavajuće EU.
Sajt Povorke ponosa je www.belgradpride.rs
(SEEcult.org)