Apel Mreže za nasleđe JIE
Mreža za nasleđe jugoistočne Evrope (SEE Heritage Network) apelovala je za implementaciju Evropske konvencije o predelu, koju je usvojio Savet Evrope 2000. godine u Firenci kao prvi međunarodni dokument koji promoviše jedinstven pristup u zaštiti, upravljanju i planiranju prostora.
Mreža za nasleđe jugoistočne Evrope (SEE Heritage Network) apelovala je za implementaciju Evropske konvencije o predelu, koju je usvojio Savet Evrope 2000. godine u Firenci kao prvi međunarodni dokument koji promoviše jedinstven pristup u zaštiti, upravljanju i planiranju prostora.
Sa konferencije “Kulturni predeo i implementacija Evropske konvencije o predelu na području Jugoistočne Evrope - uloga NVO sektora”, održane u Novom Sadu i Beogradu od 11. do 14. oktobra, apelovano je na sve insitucije i organizacije, posebno na one koje se bave prostornim planiranjem i zaštitom prirodnog i kulturnog nasleđa, da što je više moguće primenjuju odrednice Evropske konvencije o predelu u domenu zaštite, upravljanja i planiranja.
Posebno je apelovano na donosioce odluka i političke strukture u regionu jugoistočne Evrope da što pre pristupe potpisivanju, ratifikaciji i započnu implementaciju Evropske konvencije o predelu.
“Bez obzira da li je u pojedinim zemljama Konvencija usvojena ili ne neophodno je uticati na nivo svesti društva o vrednostima predela, njegovoj ulozi i promenama, kao i o značaju adekvatne zaštite, upravljanja i planiranja”, navedeno je u saopštenju Mreže za nasleđe jugoistočne Evrope.
Na konferenciji o predelu učestvovali su, pored članova Mreže iz čitavog regiona, i predstavnici institucija i eksperti uključeni u proces očuvanja i oblikovanja kulturnog predela u Srbiji, čime je naglašena važnost interdisciplinarnog rada u tretiranju te teme, kao što je i istaknuto u Konvenciji.
Prema Konvenciji, predeo označava “određeno područje, onako kako ga vide ljudi, čije su karakteristike rezultat međusobnog delovanja prirodnih i/ili ljudskih faktora”. Predeo stoga predstavlja važan kvalitet života ljudi koji u njemu žive ili borave.
Polazeći od činjenice da je predeo/pejzaž bazična komponenta prirodnog i kulturnog nasleđa, organizacije članice Mreže za nasleđe Jugoistočne Evrope jedinstvene su u stavu da je implementacija Evropske konvencije o predelu od izuzetnog značaja za očuvanje identiteta čitavog regiona.
Prema navodima Mreže, aktuelni tranzicioni procesi doveli su predeo u stanje stalnog rizika od neadekvatne i nekontrolisane urbanizacije, što je stvorilo potrebu angažovanja građana i vlasti na svim nivoima sa prevashodnim ciljem očuvanja identiteta predela i unapređenja kvaliteta života građana.
Polazeći od činjenice da je “predeo ključni element kvaliteta individualnog i društvenog blagostanja i da njegova zaštita, upravljanje i planiranje podrazumevaju prava i odgovornost svih”, nevladine organizacije i asocijacije kao što je Mreža za nasleđe jugoistočne Evrope smatraju da mogu da imaju značajnu ulogu u tom procesu i da doprinesu uspešnom sprovođenju Konvencije, pre svega kroz edukativne aktivnosti.
Mnoge od članica Mreže već su aktivne na tom polju i spremne su da i dalje doprinose procesu zaštite, upravljanja i planiranja evropskih predela, navedeno je u saopštenju.
(SEEcult.org)