Žil Apap sa BGF na Kolarcu
Kontroverzni violinista alžirskog porekla Žil Apap (Gilles Apap) gostuje 4. decembra na koncertu Beogradske filharmonije u Kolarčevoj zadužbini, sa kojom će izvesti Mocartov Treći violinski koncert i Proleće i Zimu iz Vivaldijeva “Četiri godišnja doba”. Apapove interpretacije idu od klasike ka popularnoj muzici, a slavni Jehudi Menjuhin, njegov profesor, opisao ga je kao "prototipa" violiniste za 21. vek", budući da ga je proslavio poseban talenat za kombinovanje klasičnog repertoara s raznolikim muzičkih stilovima tradicionlanih melodija iz raznih krajeva sveta.
Kontroverzni violinista alžirskog porekla Žil Apap (Gilles Apap) gostuje 4. decembra na koncertu Beogradske filharmonije u Kolarčevoj zadužbini, sa kojom će izvesti Mocartov Treći violinski koncert i Proleće i Zimu iz Vivaldijeva “Četiri godišnja doba”.
Apapove interpretacije idu od klasike ka popularnoj muzici, a slavni Jehudi Menjuhin, njegov profesor, opisao ga je kao "prototipa" violiniste za 21. vek", budući da ga je proslavio poseban talenat za kombinovanje klasičnog repertoara s raznolikim muzičkih stilovima tradicionlanih melodija iz raznih krajeva sveta.
Apap izvodi kompozicije klasičnih kompozitora, Mocarta, Vivaldija, Debisija, Bramsa, Stravinskog, ali u kombinaciji s tradicionalnim muzičkim stilovima Irske, Škotske, Indije, ciganske muzike, ali i improvizacijama.
Njegove video snimke na sajtu YouTube videlo je nekoliko miliona ljudi, a najpopularnija je upravo kadenca iz Mocartovog koncerta koji će izvesti sa Beogradskom filharmonijom.
Apap je postao poznat širom sveta po svom posebnom talentu za kombinovanje standarda klasičnog repertoara sa raznolikim muzičkim stilovima kao što su američki blugras, romska muzika, irski ples i indijska muzika potvrđujući svoj kredo da je “sva muzika stvorena jednaka”.
Rođen u Alžiru, Apap je odrastao u Nici, gde je učio violinu kod Andrea Robera, a zatim nastavio studije na Muzičkom konzervatorijumu kod Gistava Galjoa i Visokom nacionalnom muzičkom konzervatorijumu u Lionu kod Vede Rejnolds. Potom odlazi u Ameriku, gde se upisuje na Muzički institut Kertis i nastanjuje u Kaliforniji, gde je nekoliko godina bio koncertmajstor Simfonijskog orkestra Santa Barbare.
Menjuhin je prepoznao njegov talenat 1985. godine, kada je Apap osvojio nagradu za savremenu muziku na prestižnom Međunarodnom takmičenju “Menjuhin”. Stekao je naklonost lorda Menjuhina koji ga je 1989. pozvao da nastupa sa Fondacijom Enesku u dvorani Berlinske filharmonije.
Apap danas održava koncerte širom sveta, nastupajući sa čuvenim orkestrima, kao i na brojnim festivalima.
Redovno nastupa i sa svojim triom The Colors of Invention, koji čine harmonikašica Mirjam Lafarg, cimbalista Ludovit Kovač i kontrabasista Filip Noare.
Pored brojnih nastupa, Apap predaje na Akademiji Menjuhin u Gštadu u Švajcarskoj, Muzičkoj školi Jehudi Menjuhin u Londonu i Univerzitetu u Benaresu u Indiji. Svake godine drži više majstorskih kurseva na univerzitetima širom sveta.
Snimio je tri CD-a za Sony Classical, a zatim je 1999. godine osnovao sopstvenu produkcijsku kuću Apaziz Productions.
Od tada je izdao pet albuma sa solističkim (Nadam se da volite violinu?), simfonijskim (Mocartov Koncert br. 3 sa Varšavskim simfoničarima) i kamernim delima (tri CD-a sa triom The Colors of Invention), a početkom 2008. godine objavio je album (Friends), omaž tradicionalnoj violinskoj muzici, sa nekim od međunarodnih zvezda na tom polju. “Bez orkestra” je njegov treći album kamerne muzike sa triom The Colors of Invention, koji je predstavljen povodom izuzetno uspešnog koncerta u dvorani za kamernu muziku Berlinske filharmonije.
O Apapu je Bruno Monsenžon, poznat po filmovima o Glenu Guldu i Svjatoslavu Rihteru, snimio dva dokumentarca - “Nepoznati violinista iz Santa Barbare” i “Žil Apap svira Mocartov Treći violinski koncert” sa Varšavskim simfoničarima u produkciji ARTE. Još jedan film, “Apap masala”, snimljen je u proleće 2004. u SAD i Indiji. U njemu neki od najboljih klasičnih violinista i pedagoga iz Indije izvode sa Apapom klasičnu muziku iz evropske i indijske kulture.
Sva tri filma su prikazana i repriziraju se na evropskim televizijskim kanalima.
Karte za koncert sa Beogradskom filharmonijom koštaju 600, 800 i 1.000 dinara.
Sajt Beogradske filharmonije je www.bgf.co.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)