• Search form

04.01.2010 | 15:00

Baštinom i do promene slike o Srbiji u svetu

Ministri kulture i inostranih poslova Srbije Nebojša Bradić i Vuk Jeremić istakli su 4. januara, na promociji reprezentativne monografije “Svetska baština Srbije”, važnost kulture u spoljnoj politici i njen potencijal za promenu slike o Srbiji u međunarodnoj javnosti.

Baštinom i do promene slike o Srbiji u svetu

Ministri kulture i inostranih poslova Srbije Nebojša Bradić i Vuk Jeremić istakli su 4. januara, na promociji reprezentativne monografije “Svetska baština Srbije”, važnost kulture u spoljnoj politici i njen potencijal za promenu slike o Srbiji u međunarodnoj javnosti.

Knjiga “Svetska baština Srbije - Spomenici kulture na listi svetske kulturne baštine” prvo je stručno predstavljanje spomenika kulture sa liste UNESKO-a na teritoriji Srbije, a autori tog izdanja Ministarstva kulture i Republičkog zavod za zaštitu spomenika kulture su Sanja Kesić Ristić, Svetlana Pejić, Aleksandra Davidov Temerinski i Brana Stojković Pavelka.

Prema rečima Bradića, objavljivanjem te knjige, koja će biti promovisana i u regionu i na međunarodnim forumima, predstavljeno je i pažnji šire javnosti preporučeno srpsko nasleđe koje je UNESKO prepoznao kao autentični doprinos svetskoj kulturi.

“Ovom publikacijom označeno je i da je Srbija preporučena kao posebno atraktivno kulturno područje međunarodnoj stručnoj, ali i turističkoj radoznalosti”, rekao je Bradić na promociji u atrijumu Narodnog muzeja, dodajući da ta kampanja ukazuje na važnost kulturne baštine za predstavljanje umetnosti i kulture i van granica zemlje, kao i za promenu slike o Srbiji na najlepši način.

Bradić je naglasio i da objavljivanje te publikacije označava i novi period sistematične brige o spomenicima kulture.

Ministar Jeremić istakao je kulturu kao jedno od “najmoćnijih oružja spoljne politike”, ukazujući i da se Srednjovekovni spomenici na Kosovu - upisani pod zajedničkim imenom na Listu svetske baštine (manastir Dečani - pojedinačno upisan 2004. i manastiri Pećka patrijaršija i Gračanica, kao i crkva Bogorodica Ljeviška u Prizrenu), nalaze i na UNESKO-voj Listi svetske baštine u opasnosti.

Jeremić je podsetio i da je diplomatskom akcijom sprečeno da dođe do glasanja u UNESKO-u o preimenovanju ta četiri spomenika u kulturna dobra Kosova.

Na Listu svetske baštine upisani su i manastir Studenica (1986) i Stari Ras sa Sopoćanima, odnosno celina koja uključuje i crkvu sv. Petra i Pavla u Starom Rasu i manastir Đurđeve Stupove kod Novog Pazara (1979).

Jedini od arheoloških lokaliteta u Srbiji koji je upisan na Listu svetske bašine (2007) je Gamzigrad - Romulijana, Palata Galerija. Palata je poznata po toponimu obližnjeg Gamzigrada i predstavlja jedinstven kompleks kasnoantičke palate sa pratećim objektima, odnosno jednu od najznačajnijih celina iz poznorimskog perioda na teritoriji Evrope.

Ambasadorka Srbije pri UNESKO-u Zorica Tomić istakla je važnost svesti i u domaćoj javnosti da je Srbija ravnopravna u svetu na osnovu platforme koju nudi ta organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu.

Prema navodima ministarstva kulture, upis lokaliteta na UNESKO-vu Listu svetske baštine za svaku zemlju znači pre svega jačanje svesti građana, ali i njihovih vlada, za značaj očuvanja nasleđa, njegovu zaštitu, konzervaciju i obnovu. Jednom upisan na Listu svetske baštine, lokalitet ostaje vlasništvo zemlje u kojoj se nalazi, ali njegovo očuvanje za generacije koje dolaze dobija međunarodni značaj.

Pri izboru spomenika koje je Srbija do sada predlagala za upis na Listu svetske baštine akcenat je stavljan na njeno srednjovekovno nasleđe i to najčešće na manastire i kraljevske mauzoleje koji pripadaju sferi vizantijskog kulturnog uticaja, ali sa prepoznatljivim nacionalnim osobenostima.

Prema navodima Ministarstva kulture, prisustvo srednjovekovnih, ali i drugih spomenika iz Srbije na Listi svetske baštine biće dopunjavano vremenom, a briga o njegovom čuvanju i predstavljanju i dalje će biti vođena na najbolji mogući način.

Lista svetske baštine sadrži 890 lokaliteta kulturnog i prirodnog bogatsva, ocenjenih od Komiteta svetske baštine kao mesta izuzetne univerzalne vrednosti.

Na Listi svetske baštine je 689 kulturnih, 176 prirodnih i 25 mešovitih lokaliteta u 186 država. U svim tim zemljama je do aprila 2009. ratifikovana Konvencija o svetskoj baštini.

Foto: Ministarstvo kulture

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.