Lev Kreft u DOB-u
Slovenački filozof i estetičar Lev Kreft gostovaće 27. aprila u Domu omladine Beograda, gde će održati predavanje o estetici i marksizmu, odnosno delu jednog od osnivača i utemeljitelja praksis filozofije Danka Grlića, čiji je bio učenik. Kreft će pokušati da osvetli estetsku dimenziju prakšis filozofije i pre svega estetiku samog Grlića, čiji je paradoksalni zadatak bio ukidanje esteike kao samostalne filozofske discipline, pogotovo takozvane marksističke estetike, saopštio je DOB.
Slovenački filozof i estetičar Lev Kreft gostovaće 27. aprila u Domu omladine Beograda, gde će održati predavanje o estetici i marksizmu, odnosno delu jednog od osnivača i utemeljitelja praksis filozofije Danka Grlića, čiji je bio učenik.
Kreft će pokušati da osvetli estetsku dimenziju prakšis filozofije i pre svega estetiku samog Grlića, čiji je paradoksalni zadatak bio ukidanje esteike kao samostalne filozofske discipline, pogotovo takozvane marksističke estetike, saopštio je DOB.
Prema navodima Krefta, "kontekst estetike i marksizma u Jugoslavij iziskuje opredeljenje umerenog modernizma i isto tako umerenog marksizma kao hegemonističkih struktura, kao i granica koje su time postavljene izmedju dozvoljenog i nedozvoljenog”.
“Način nadzora nad situacijom u teoriji i umetnosti nije isključivao represivne mere, ali su i one uveliko označene perverznim karakterom samoupravnog tipa nadzora. Praksis, kao i Danko Grlić kao ‘njegov’ estetičar, ne može se ubrojiti u režimski jugomarksizam, naravno, ali se zato mora objasniti dve njegove centralne estetičke teze: 1. estetika je završena; 2. početi od Marksa znači misliti s onu stranu estetike”, smatra Kreft.
Kreft je poznato ime u političkim krugovima Slovenije - bio je član i potpredsednik Narodne skupštine (1992-1996), kandidat za predsednika Slovenije, kao i član i predsednik Slovenačkog društva za estetiku.
Doktor je filozofije i redovni profesor Filozofskog fakulteta, gde predaje estetiku na Katedri za filozofiju i Katedri za istoriju umetnosti, kao i na Akademiji likovnih umetnosti.
Takođe, član je Katedre za filozofiju sporta na Fakultetu za sport i direktor Mirovnog instituta u Ljubljani.
Životno iskustvo je, prema sopstvnim rečima, stekao istražujući estetiku, filozofiju umetnosti, filozofiju kulture i sociologiju kulture.
Predavanje u DOB-u organizovano je u okviru ciklusa “O prakxis filozofiji”.
Sajt DOB-a je www.domomladine.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)