• Search form

15.08.2010 | 14:02

Prve nagrade za Beli beli svet

Novi film srpskog reditelja Olega Novkovića “Beli beli svet” osvojio je dve nagrade na 63. Filmskom festivalu u Lokarnu - glumica Jasna Đuričić dobila je Zlatnog leoparda za najbolju glumicu, a sam film nagrađen je uglednom nagradom za umetnički film (Art Cinema Award) koju dodeljuje međunarodno udruzenje za art filmove Art &Essays Cinema Confederation (CICAE).

Prve nagrade za Beli beli svet

Novi film srpskog reditelja Olega Novkovića “Beli beli svet” osvojio je dve nagrade na 63. Filmskom festivalu u Lokarnu - glumica Jasna Đuričić dobila je Zlatnog leoparda za najbolju glumicu, a sam film nagrađen je uglednom nagradom za umetnički film (Art Cinema Award) koju dodeljuje međunarodno udruzenje za art filmove Art &Essays Cinema Confederation (CICAE).

“Beli beli svet” bio je jedini film iz Srbije koji je učestvovao u zvaničnoj konkurenciji 63. Lokarna, na kojem je Zlatnog leoparda za najbolji film osvojio kineski “Winter Vacation” (LI Hongqi), a specijalnu nagradu žirija dobila je francusko-rumunsko-mađarska koprodukcija “Morgen” (Marian Crisan).

Glumica Jasna Đuričić nagrađena je za ulogu Ružice u Novkovićevom filmu, srpsko-nemačko-švedskoj koprodukciji čija se radnja događa u rudarskom Boru u Srbiji, a u Lokarnu je imao svetsku premijeru i propraćen je pohvalama u uglednim evropskim časopisima.

Prema navodima Milene Trobožić Garfield, koja je srpska producentkinja Novkovićevog filma sa Uliksom Fehmiuom, obe nagrade predstavljaju “posebnu podršku i ohrabrenje”.

“Zlatni leopard za glavnu žensku ulogu Jasni Đuričić je i nagrada predivnoj glumici i nagrada filmu. Art Cinema Award je kompliment umetničkim kvalitetima filma, ali i veoma važna preporuka za budući plasman filma ‘Beli beli svet’ u svetskoj bioskopskoj mreži, pred publikom”, navela je ona.

Napominjući da umetnički filmovi već sada imaju više od sto miliona gledalaca godišnje u Evropi, Milena Trobožić Garfield je ocenila da je budućnost evropskog filma i nezavisnih (neholivudskih) produkcija upravo u njihovom repozicioniranju iz sfere zabave u sferu umetnosti, rame uz rame sa pozorištem, operom ili vizulenim umetnostima.

“Sve te umetnosti imaju svoju publiku i doživljavaju veliki probražaj i ja duboko verujem da će se to desiti i sa umetničkim filmom. Art Cinema Award je za mene, kao producenta ‘a dream come true’”, dodala je ona.

Nagrada za umetnički film (Art Cinema Award) ugledna je nagrada koju CICAE već godinama dodeljuje na svetskim festivalima, a predstavlja ne samo potvrdu umetničkoj vrednosti filma, već i procenu njegovog potencijala za biskopsku eksploataciju. Ujedno, olakšava da filmovi prikazani na svetskim festivalima steknu i pravi bioskopski život širom Evrope. Art Cinema Award se svake godine dodeljuje i u Kanu, u okviru programa “15 dana autora”.

CICAE, osnovan 1955. godine, najveća je mreža za art filmove, čiji je cilj da povezuje najveće filmske festivale sa više od 3.000 art house prikazivača i distributera u svetu, kao i da promoviše i podržava umetničke filmove.

Film “Beli beli svet” premijerno je prikazan u Lokarnu pred oko 3.000 gledalaca, među kojima su bili i ugledni predstavnici svetske filmske industrije i medija, a prethodno su ga predstavili glavni glumac i producent Uliks Fehmiu, reditelj Novkovic, scenaristkinja Milena Marković, producentkinja Milena Trobozić Garfield i koproducenti iz Nemačke i Švedske.

Posle premijere, “Beli beli svet” imao je i dve reprizne projekcije, a zbog velikog interesovanja publike i prepune druge reprize, ponovljen je i poslednjeg festivalskog dana.

Novi umetnički direktor festivala u Lokarnu Olivije Per, koji je godinama bio na čelu kanske selekcije “15 dana autora” i poznat je po strogom ukusu, posebno je istakao “Beli beli svet” kao jedno od najoriginalnijih i najsnažnijih ostvarenja ovogodišnje selekcije tog švajcarskog festivala.

Radnja te moderne tragedije u srpsko-nemačko-švedskoj koprodukciji, podržane i na konkursu Euroimaža, događa se u rudarskom Boru - nekada simbolu socijalističkog prosperiteta, a danas simbolu propadanja i beznađa.

U takvom ambijentu, dešava se fatalna ljubav između mračnog, nemilosrdnog, starijeg muškarca i izgubljene mlade devojke - balkanski tango. Reč je o igri ljubavi i smrti, odnosno igri strasti ili igri opčinjavanja i potčinjavanja, koju igraju odbačeni, otpadnici, lopovi i očajnici, ljudi sa periferije, koje je napustilo i društvo i sopstvena sudbina. Jedino što je u njima neuništivo je strast i strasna žudnja za životom.

“Beli, beli svet” je tako, prema navodima producenata iz West End Productions, film o neuništivosti života, čak i kada je sve drugo uništeno.

Osim Jasne Đuričić, u filmu igraju i Uliks Fehmiu, Hana Selimović, Nebojša Glogovac, Boris Isaković, Milica Mihajlović, Marko Janketić i Meto Jovanovski.

Novković je poznat po igranim filmovima “Kaži zašto me ostavi” (1993), “Normalni ljudi” (2001) i “Sutra ujutro” (2006), a projekat za “Beli, beli svet” predstavio je pre tri godine u okviru programa B2B na 34. FEST-u u Beogradu.

Projekat “Beli, beli svet” nagrađen je 2007. na Cinelinku Sarajevo film festivala, a prošle godine predstavljen je u programu “Atelje” (Atelier de la Cinefondation) u Kanu.

Novković je na tom projektu obnovio saradnju s Milenom Marković, jednom od najprevođenijih i najizvođenijih srpskih dramskih pisaca u Evropi, dobitnicom najuglednijih nacionalnih nagrada za dramsko stvaralaštvo.

Direktor fotografije filma “Beli, beli svet” je Miladin Čolaković, a originalnu muziku i songove komponovao je Boris Kovač.

Festival u Lokarnu jedan je od najprestižnijih i najuticajnijih svetskih filmskih festivala A kategorije, među kojima prednjače Kan, Berlin i Venecija.

Festivalski sajt je www.pardo.ch

Foto: Jasna Đuričić sa Zlatnim leopardom (© Festival del film Locarno / Daulte)

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r