BiH u potrazi za identitetom
Izložba “Bosna i Hercegovina u potrazi za izgubljenim identitetom” Centra za savremenu umetnost u Sarajevu (SCCA Sarajevo) predstavlja od 25. novembra u Galeriji P74 u Ljubljani radove desetak umetnika iz BiH različitih generacija koji se bave različitim aspektima fenomena identiteta države. Kustoškinja projekta i izložbe je Dunja Blažević, a učestvuju umetnici Damir Nikšić, Ibro Hasanović, Gordana Andželić Galić, Veso Sovilj, Maja Bajević,
Šejla kamerić, Sandra Dukić, Mladen Miljanović, Nebojša Šerić-Šoba, Lejla Čmajčanin i Lala Raščić.
Izložba “Bosna i Hercegovina u potrazi za izgubljenim identitetom” Centra za savremenu umetnost u Sarajevu (SCCA Sarajevo) predstavlja od 25. novembra u Galeriji P74 u Ljubljani radove desetak umetnika iz BiH različitih generacija koji se bave različitim aspektima fenomena identiteta države.
Kustoškinja projekta i izložbe je Dunja Blažević, a učestvuju umetnici Damir Nikšić, Ibro Hasanović, Gordana Andželić Galić, Veso Sovilj, Maja Bajević,
Šejla kamerić, Sandra Dukić, Mladen Miljanović, Nebojša Šerić-Šoba, Lejla Čmajčanin i Lala Raščić.
Medijsko-kulturni projekat “Bosna i Hercegovina u potrazi za izgubljenim identitetom” obuhvata različite segmente, a izuzetan je po svojoj izlagačkoj, kulturnoj i fenomenološkoj orijentaciji. Zasnovan je na seriji dokumentarnih i igranih filmova, koji se bave temom identiteta države. Poseban segment predstavljaju radovi - izjave umetnika, koji su namenjeni javnom prostoru u mediju razglednica i plakata.
Odabrani umetnici sarađuju već 15-ak godina sa SCCA Sarajevo.
Umetnici starije i srednje generacije (Veso Sovilj, Gordana Andželić-Galić, Nebojša Šerić-Šoba, Maja Bajević i Damir Nikšić) bave se društvenim i političkim kontekstom posleratne BiH, odnosnom pojedinca i društva, ratnim traumama i pitanjem kolektivnog identiteta. Mlađa generacija je usmerena na novije pozicioniranje u društvu i atorefleksiju.
Pitanje identiteta propituje se i iz feminističkog ugla (Sandra Dukić, Leila Čmajčanin), a povezano je sa preispitivanjem polnog idenitet.
Nov pristup temi migracija i izbeglištva predstavlja delo Lale Raščić, a posebno međugeneracijo mesto zauzima Šejla Kamerić, koja se recentnim radovima bavi rekonstrukcijom sećanja na mladost i detinjstvo, koje je presekao rat.
Kustoskinja Dunja Blažević, rođena u Zagrebu, vodila je 70-ih godina galeriju Studentskog kulturnog centra u Beogradu (1971-1980), a 80-ih je ostvarila serijal kutlne TV Galerije (1984-1991). Žiela je i radila i u Parizu kao slobodna kritičarka i nezavisna kustoskinja, a 1996. preuzela je vođenje sarajevskog SCCA.
Između ostalog, od 2004. do 2007. godine vodila je regionalni projekat “Dekonstrukcija spomenika”, a ključnu ulogu odigrala je i pri oblikovanju međunarodne bijenalne umetničke manifestacije Spa port u Banjaluci.
Izložba u Galeriji P74 biće otvorena do 15. decembra.
Sajt Centra i Galerije P74 je www.zavod-parasite.si, a SCCA Sarajevo www.scca.ba
*Foto: Damir Nikšić, What am I doing here?
(SEEcult.org)