Google pod istragom EU
Evropska komisija pokrenula je istragu protiv najvećeg svetskog internet pretraživača Google, povodom optužbi da zloupotrebljava dominantnu poziciju u onlajn pretraživanju. Istraga je pokrenuta povodom optužbi određenih sajtova, kao što su Ejustice.fr ili Foundem, da Google manipuliše rezultatima pretraživanja. Kompanija Google negirala je osnovanost svih optužbi i najavila saradnju sa Evropskom komisijom. I u Teksasu je ranije ove godine pokrenuta slična istraga, povodom žalbi više firmi, među kojima je i Foundem.
Evropska komisija pokrenula je istragu protiv najvećeg svetskog internet pretraživača Google, povodom optužbi da zloupotrebljava dominantnu poziciju u onlajn pretraživanju.
Istraga je pokrenuta povodom optužbi određenih sajtova, kao što su Ejustice.fr ili Foundem, da Google manipuliše rezultatima pretraživanja.
Kompanija Google negirala je osnovanost svih optužbi i najavila saradnju sa Evropskom komisijom.
I u Teksasu je ranije ove godine pokrenuta slična istraga, povodom žalbi više firmi, među kojima je i Foundem.
Prema saopštenju Evropske komisije, rivalske firme žalile su se pre svega da imaju podređen tretman svojih servisa u neplaćenim i sponzorisanim rezultatima pretraživanja na Google.
Istraga Evropske komisije ne implicira pritom bilo kakvo loše postupanje kompanije Google.
Direktor jedne od vodećih svetskih reklamnih agencija WPP, ser Martin Sorel, pozdravio je odluku EU da započne istragu, navodeći za Bi-Bi-Si da ga to ne iznenađuje, s obzirom na stratešku važnost interneta i “kolosalni udeo” koji Google ima u pretraživanju.
“Kada je neko (kao Google) tako uspešan, morate da se zapitate zašto je to tako... Ako EU pronađe nešto, to će obezbediti zaštitu potrošača. I ako ne nađe ništa, biće dobro”, rekao je Sorel.
Google nudi dva tipa rezultata pretraživanja - neplaćene rezultate na osnovu algoritama koji izlaze u glavnom delu pretraživača i takozvane “ads”, odnosno oglase, sponzorisane linkove.
Istraga EU bi trebalo da utvrdi da li metod generisanja neoplaćenih rezultata pretraživanja ugrožava rejting drugih firmi, posebno onih koje obezbeđuju takozvane vertikalne rezultate pretraživanja. Reč je o specijalizovanim pretraživačima, među kojima su i oni koji nude poređenje cena, kao što je Foundem.
Evropska komisija već ima iskustva u istragama o nelojalnoj konkurenciji među firmama koje se bave kompjuterskom tehnologijom, pa su Microsoft i Intel morali da plate debele kazne.
U ovom slučaju neće joj biti lako, jer će morati da pažljivo prouči algoritme na osnovu kojih Google određuje sveukupnu važnost određenih rezultata pretraživanja, odnosno pravila na osnovu kojih se određuje da li je neka kompanija na primer dobro ili lošije pozicionirana u rezultatima pretraživanja.
Google regularno menja taj algoritam, pa se tako menja i rejting određene kompanije u pretraživanju.
(SEEcult.org)