Oči u oči sa naukom
Kako zaraditi prvi milion ili pobediti računar mislima, kako je izgledala planeta Zemlja pre 500 miliona godina, kako funkcioniše 3D tehnika, kako je biti pilot makar na jedan dan, kako se ne zaljubititi.., biće moguće saznati od 3. do 5. decembra na Festivalu nauke u Beogradu, na koji prvi put dolaze i naučni klovnovi iz Italije i Francuske, a tajanstvena kriptozoologija iz Italije šalje još neviđenu izložbu “mitskih” životinja, dok iz Nemačke stiže postavka Orbitone, iz Amerike projekat “Eyewriter”, iz Španije ciklus naučnih filmova...
Kako zaraditi prvi milion ili pobediti računar mislima, kako je izgledala planeta Zemlja pre 500 miliona godina, kako funkcioniše 3D tehnika, kako je biti pilot makar na jedan dan, kako se ne zaljubititi.., biće moguće saznati od 3. do 5. decembra na Festivalu nauke u Beogradu, na koji prvi put dolaze i naučni klovnovi iz Italije i Francuske, a tajanstvena kriptozoologija iz Italije šalje još neviđenu izložbu “mitskih” životinja, dok iz Nemačke stiže postavka Orbitone, iz Amerike projekat “Eyewriter”, iz Španije ciklus naučnih filmova...
Posetioci će moći da provere da li im je mama terorista, naučiće kako da izoluju svoju DNK, zalede vazduh, zapale vodu ili oboje plamen.
Interaktivno i kroz zanimljive oglede, brojna predavanja i radionice, četvrti Festival nauke predstavlja posetiocima na razumljiv način dostignuća iz oblasti robotike, fizike, matematike, astronomije, farmacije, fizičke hemije, arheologije, geologije, psihologije i biologije.
Uz učešće više od 300 mladih naučnika, koji će posetiocima otvoriti um za nova otkrića i nove ideje, festivalski program obuhvata više od 30 postavki - pravih malih laboratorija, uz zabavne radionice za decu, filmove i tridesetak inspirativnih predavanja o životu i svemu što nas okružuje.
Predstavljajući nauku zanimljivom, zabavnom i korisnom u svakodnevnom životu, Festival nauke karakterističan je i po interakciji sa posetiocima, koji sve što vide mogu dodirnuti i učestvovati u eksperimentima. Domaći i strani naučnici imaju zadatak da svakom posetiocu, bez obzira na godine i obrazovanje, na zabavan način približe naizgled komplikovan svet nauke.
Festival će svečano otvoriti 3. decembra u zgradi bivše robne kuće “Kluz” ministar za nauku i tehnologiju i potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić, ambasadorka Francuske za nauku, tehnologiju i inovacije Katrin Bresinjak i osnivači te manifestacije, koji organizuju i popularnu “Noć muzeja”.
Đelić će se upoznati sa mladim naučnicima-učesnicima i obići festivalski prostor, a više stotina dece, koja dolaze organizovano u školskim grupama na otvaranje, ispuniće sva tri prostora u kojima se festival nauke održava “Kluz”, Studentski kulturni centar i obližnju galeriju Narodne banke Srbije.
Bivša robna kuća “Kluz” rezervisana je za 32 interaktivne postavke, a u SKC-u su organizovana inspirativna predavanja, radionice za najmlađe i mini-filmski festival. Za one koje više zanima spoj umetnosti i nauke, priređen je poseban program “SUTRA” u galeriji Narodne banke na Slaviji.
Program SUTRA predstavlja radove desetak umetnika, kao i projekat Eyewriter i Istraživačku stanicu Petnicu.
SUTRA je svojevrsni “festival u festivalu”, nastao spojem umetnosti, nauke i kulture, a ideja je da se okupe kreativni pojedinci i projekti koji kombinuju umetnost i tehnologiju, koristeći naučne zakone i principe.
Među umetnicima koji učestvuju su Anita Krstić, Blažo Kovačević, Davor Magdić, Davor Dukić, Dobrivoje Milijanović, Marko Stojanović, Milorad Mića Stajčić, Nataša Teofilović, Nikola Kolja Božović, Raka Jovanović, Stevan Kojić, a kustos je Ivan Stanić.
Neobična piramida koja menja boju i oblik svakog trenutka pokazaće da i materijal odložen kao otpad može postati umetničko delo. Posetioci će moći da otkriju i sadržaj svog prtljaga i na taj način ponesu njegov rendgenski snimak kao umetnički rad. Videće i kako transformisana dečja igračka može postati savremeni umetnički proizvod.
Biće predstavljen i Visikord softver koji omogućava vizualizaciju muzike kroz analizu pokreta igrača. To je prva mašina za procesiranje igranja uživo koja omogućava igraču i elektronskoj grafici da međusobno reaguju na njen ili njegove pokrete stvarajući performans uživo.
Posetioci će videti i “zvučni buket” - mašinu koja upija zvukove iz okoline, a pomoću unapred utvrđenih algoritama sve prikupljene zvukove obrađuje i organizuje u muzičku formu, konkretnu muziku koju dalje emituje u prostor oko sebe.
Biće predstavljen i EyeWriter koji omogućava obolelima od amiotrofične lateralne skleroze da učestvuju u u kreativnim aktivnostima koristeći samo oči, jedini deo tela koji mogu da pomeraju.
Među atrakcijama su i humanizovani, visoko estetizovani, umiljati, zavodljivi roboti, koji bude želju za njihovim posedovanjem, a posetioci će moći da nauče i kako napraviti u stvarnosti fraktal i to od nekoliko hiljada slamčica.
Prema rečima Ane Jovanović, koja je sa Mladenom Petrovićem osnivač Festivala nauke, nauka je danas jedna od najaktuelnijih tema i u Evropskoj uniji. Udžbenici više nisu dovoljni, nauka mora da se oseti, omiriše, opipa i na taj način zavoli, a mladi naučnici koji učestvuju doprineće da se publici prenese znanje na drugačiji, moderniji i zanimljiviji način.
Karte za Festival nauke koštaju 300 dinara, a mogu se kupiti u Bilet servisu i Domu omladine do 3. decembra, dok će tokom Festivala biti prodavane i na samim lokacijama. Tokom Festivala u prodaji će biti i pojedinačne karte za programe.
Festival nauke održava se pod pokroviteljstvom Ministarstva nauke, generalni sponzor je MTS Srbije, a prijatelj manifestacije Erste banka.
Kao najveći događaj za promociju nauke u regionu, Festival nauke je prošle godine za tri dana posetilo 17.000 ljudi,
Festivalski sajt je www.festivalnauke.rs
(SEEcult.org)