Basarin roman najbolji u bibliotekama
Roman “Uspon i pad Parkinsonove bolesti” Svetislava Basare, u izdanju "Derete", proglašen je najboljom knjigom domaćeg autora među 25 najčitanijih u bibliotekama u Srbiji u 2008. godini. Nagradu za najbolju knjigu, koju dodeljuje Narodna biblioteka Srbije povodom svog dana, 28. februara, Basari je uručio na svečanosti u NBS ministar kulture Srbije Nebojša Bradić.
Roman “Uspon i pad Parkinsonove bolesti” Svetislava Basare, u izdanju "Derete", proglašen je najboljom knjigom domaćeg autora među 25 najčitanijih u bibliotekama u Srbiji u 2008. godini.
Nagradu za najbolju knjigu, koju dodeljuje Narodna biblioteka Srbije povodom svog dana, 28. februara, Basari je uručio na svečanosti u NBS ministar kulture Srbije Nebojša Bradić.
Basara je ocenio da nagrada njegovom romanu, za koji je dobio i NIN-ovu nagradu 2006. godine, predstavlja pokazatelj priznanja za poseban način razmišljanja, kao i tendencije proširenja duhovnog koridora u Srbiji.
Basarin roman je i 2007. godine bio na vrhu liste 25. najčitanijih knjiga u biblioteka.
Među knjigama u najužem izboru bio je i roman “Ruski prozor” Dragana Velikića, nagrađen NIN-ovom nagradom 2007. godine, koji je 2008. godine bio najčitaniji roman u mreži javnih biblioteka u Srbiji.
U najužem izboru bile su i knjige “Mango" Ljubice Arsić i "Poljubac" Gordane Ćirjanić.
Nagrada NBS za najbolju knjigu, osim povelje autoru i izdavaču, podrazumeva i novčani iznos od 95.000 dinara.
Nagradu za najbolju knjigu u 2007. dobio je Srđan Valjarević za roman “Komo”, u izdanju Samizdata B92. Među 25. najčitanijih knjiga 2007. godine bio je i Valjarevićev roman “Dnevnik jedne zime”, a vodila je Marija Jovanović knjigom “Idi, vreme je”.
Lista se sastavlj na osnovu redovne ankete u opštinskim i gradskim bibliotekama Srbije.
NBS je, inače, u procesu rekonstrukcije, koja bi trebalo da bude završena ove godine.
Osnovana pre 177 godina kao svojevrsni depozit knjiga, NBS je tokom burne istorije izrasla u nacionalnu biblioteku, jednu od najvećih u Evropi.
Godine 1845. imala je 1.421 naslov u 2.283 sveske i autorski katalog, koji je izradio dr Milovan Spasić. U bombardovanju u Prvom svetskom ratu stradao je deo fonda, a ostatak je preseljen na više mesta u Beogradu, Nišu i Kosovskoj Mitrovici. Deo fonda dospeo i je i do Sofije, ali je posle rata vraćen.
Zakon o štampi i novi Zakon o Narodnoj biblioteci iz 1919. doneli su joj status centralne državne biblioteke i pravo na obavezni primerak sa čitave teritorije Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Tekuća bibliografija Jugoslavije započeta je 1928, a kataloški listić međunarodnog formata usvojen je 1938.
Početkom Drugog svetskog rata Biblioteka je izgorela do temelja u bombardovanju. Tada je ponovo izgubljen veliki deo fonda, katalozi i inventari. Nove, uređene kataloge Biblioteka je dobila par godina po završetku rata, a 1953. osnovan je Bibliotecki centar, koji je prerastao u Odeljenje za unapređenje bibliotečke delatnosti.
Nova zgrada Biblioteke, u kojoj je i danas, svečano je otvorena 6. apria 1973, na dan stradanja u bombardovanju. Biblioteka je 1976. usvojila nova pravila za katalogizaciju građe i prešla na novi, međunarodni standard za bibliografski opis ISBD. Godine 1987. započeta je katalogizacija publikacija pred izlazak iz štampe i izrada kataloškog zapisa u publikaciji CIP (Cataloguing In Publication), obuhvatajući
pretezan broj izdanja u zemlji.
Elektronski katalog NBS formiran je 1989, a lokalna računarska mreža uvedena je 1996. godine, kada je omogućen i pristup internetu i izrađena prva veb prezentacija, koja je danas najposećeniji portal neke kulturne institucije u Srbiji, ali i šire. Posle 2000. godine, NBS je ostvarila značajne korake u otvaranju prema svetu, pri čemu Centar za međunarodnu saradnju dobija intenzivniju i značajniju ulogu.
Između ostalog, osnovan je Konzorcijum biblioteka Srbije za objedinjenu nabavku (KOBSON), koji omogućava pristup velikim elektronskim bazama časopisa sa desetinama hiljada naslova. Takođe, pokrenut je projekat “Retrospektivne konverzije”, te projekat “Virtuelne biblioteke Srbije” (VBS). Digitalna NBS osmišljena je 2002. godine, a početkom 2007. godine Digitalna NBS (www.digital.nbs.bg.ac.yu) imala je već 40-ak onlajn dostupnih digitalnih zbirki, a deset zbirki NBS uključeno je i na portal Evropske biblioteke (www.theeuropeanlibrary.org).
Od 2006. godine radi se i na realizaciji takozvanog "dubokog kataloga", koji omogućava preuzimanje traženih publikacija u digitalnom formatu direktno iz bibliografskog zapisa.
Sajt NBS je www.nbs.bg.ac.yu