• Search form

04.05.2011 | 12:09

Let & poj - dijalog

Umetnica Marica Radojčić iz Srbije, po obrazovanju matematicarka, i vajarka Gertrude Moser-Wagner iz Austrije, predstaviće se 6. maja u Umetničkom centru Univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković” izložbom “Let & poj” (Fly & Sing” kojom preispituju ideju leta.

Obe umetnice imaju holistički pristup, ideje su im filosofske, a umetnost konceptualna i višemedijska.

Let & poj - dijalog

Umetnica Marica Radojčić iz Srbije, po obrazovanju matematicarka, i vajarka Gertrude Moser-Wagner iz Austrije, predstaviće se 6. maja u Umetničkom centru Univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković” izložbom “Let & poj” (Fly & Sing” kojom preispituju ideju leta.

Obe umetnice imaju holistički pristup, ideje su im filosofske, a umetnost konceptualna i višemedijska.

Osnovna ideja projekta “Let i poj”, kako umetnička, tako i komunikacijska, jeste ideja leta. Za vajarku to znači pitanje gravitacije, vremena i težine/lakoće, koje su svojstvene svakom trodimenzionalnom objektu. Za matematičarku to možda znači formulu, lepotu procesa, razvijanje, grananje, navedeno je u najavi tog saradničkog interdisciplinarnog projekta, koji će u aprilu 2012. godine biti nastavljen u Pragu (Školska 28 Gallery & Open Studios), uz učešće drugih umetnika i naučnika iz više zemalja.

Prema konceptu projekta “Let i poj”, izum aviona pokazuje da ljudi, kojima nije data sposobnost ptica da lete, “nose u sebi utopiju beskraja - iskoraka preko crte, stalnog počinjanja, ideju pesme - poja”.

Prema navodima Claudie Mongini, konceptualne umetnice iz Torina, koja živi i radi u Beču, takođe prelazeći granice nauke i umetnosti, reč je o prelasku geografskih granica, ali i linija leta između skulpture i teorijske matematike, odnosno između objekata, materijala i fizičkih prostora, i apstraktnih misaonih procesa, postupaka formalizacije i spekulativne intuicije.

“Između dve stvaralačke i eksperimentalne prakse, kao što nas Deleuze i Guattari uče, obe (umetnice) definišu svoj operativni plan - tj. plan po kome su izraženi njihovi pojedinačni problemi - na početnoj granici Haosa. Matematika postavlja granice i definiše promenljive, i u skladu sa tim postavlja dva parametra u terminu funkcija. Skulptura materijalizuje osećaje: modeluje životnu snagu iz materije, izražava njenu težinu, dozvoljava njenoj lakoći da postane opipljiva.

Šta se dešava kad se pokrene zajednički proces stvaranja? Relacije između dve divergentne prakse se pomaljaju. Šta je relacija? Ovde se ne radi o vođenju dva epistemološka polja koja deluju po različitim pravilima ka mogućoj konvergenciji u prazne sličnosti ili labave metafore. Umesto toga to je pitanje grabljenja procesa iz same sredine. Da se uoči tačka suočavanja dve kulture, dve epistemologije, dve prijateljice, u jednom događaju iz koga mogu nastati uslovi za rađanje novog problema. To je zahvat kojim se određuje novo polje mogućih akcija. Bacanje lopte koje vodi problematizaciji granica savremenih epistemoloških relacija. Ali takođe i izazov da se ponovo shvati relacija između apstraktne misli i materijalnog eksperimenta, ne kao dihotomija, već kao heterogena praksa koja vodi u šire procese kolektivnog stvaralaštva. To je učešće u avanturi novog leta i pokušaj da se ispoje druga pesma”, navela je Claudia Mongini povodom projekta Marice Radojčić i Gertrude Moser-Wagner.

Marica Radojčić, umetnica, matematičarka i producentkinja, rođena 1943. u Novim Karlovcima, živi i radi u Beogradu, gde je doktorirala matematiku i godinama predavala na Matematičkom fakultetu i na postdiplomskim studijama Univerziteta umetnosti Beograd.

Osnivačica je i predsednica udruženja UMNA (Umetnost i nauka), a imala je izložbe, prezentacije projekata, umetničke i naučne boravke i predavanja, u zemlji i inostranstvu.

Eksperimentišući raznim medijima, umetnost Marice Radojčić zasniva se na idejama iz matematike i filosofije (www.matf.bg.ac.rs/~marica), a njeni radovi predstavljeni su delom i u Galeriji Galeriji portala SEEcult.org.

Gertrude Moser-Wagner, rođena 1953. u Stiriji, živi i radi u Beču, gde je i studirala vajarstvo na Akademiji lepih umetnosti i predavala niz godina. Magistar je umetnosti od 1981. godine, a izražava se prvenstveno medijima: video, skulptura, konceptualni tekst. Drugi aspekt njenog rada okrenut je intervencijama u javnom prostoru i komunikacionim projektima koje ostvaruje u saradnji sa umetnicima i naučnicima iz drugih oblasti.

*U PRILOGU: Dijalog Marice Radojčić i Gertrude Mosner-Wagner

(SEEcult.org)

galerija matice srpske, digitalizacija
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r