Atrakcije 21. Animafesta
Svetski festival animiranih filmova Animafest u Zagrebu predstavlja od 31. maja do 5. juna ukupno 69 filmova u sedam programa, a obuhvata i treći regionalni forum za koji je odabrano šest projekata iz pet zemalja. Među njima je i film “Mechanical Figures - Inspired by Tesla” Helene Bulaje, na kojem je ta hrvatska autorka sarađivala sa velikim umetnicama Marinom Abramović i Laurie Anderson. Nakon prošlogodišnjeg festivalskog izdanja, posvećenog kratkim animiranim filmovima, 21. Animafest predstavlja najbolje i najvrednije radove svetske dugometražne animirane produkcije.
Svetski festival animiranih filmova Animafest u Zagrebu predstavlja od 31. maja do 5. juna ukupno 69 filmova u sedam programa, a obuhvata i treći regionalni forum za koji je odabrano šest projekata iz pet zemalja. Među njima je i film “Mechanical Figures - Inspired by Tesla” Helene Bulaje, na kojem je ta hrvatska autorka sarađivala sa velikim umetnicama Marinom Abramović i Laurie Anderson.
Nakon prošlogodišnjeg festivalskog izdanja, posvećenog kratkim animiranim filmovima, 21. Animafest predstavlja najbolje i najvrednije radove svetske dugometražne animirane produkcije.
Od ukupnog broja filmova 21. Animafesta, 22 su dugometražna, a 47 je kratkih, a raspoređeni su u takmičarski program, Svetsku panoramu, retrospektivu majstora - posvećenu članu žirija Paulu Driessenu, program animiranih muzičkih filmova, tematski program Animirani umovi i
Cartoon d'Or, koji predstavlja najbolje radove kratke animirane evropske produkcije. Pripremljen je i obiman program kratkih dečjih filmova bez dijaloga namenjen najmlađoj festivalskoj publici.
U konkurenciji za Gran pri je devet filmova, među kojima su novi film zagrebačkog miljenika - kontroverznog, nekorektnog i uvek zabavnog Phila Mulloya - “Doviđenja, gospodine Christie”, zatim prvi srpski dugometražni animirani film, nagrađivani “Technotise: Edit i ja” Alekse Gajića, te novi uspešan rad studija Folimage - napeti triler “Život jednog mačka”.
U trci za nagrade je i film “Chico i Rita”, strastvena ljubavna priču koju su u ritmu latinoameričkih balada, bolera i rumbe, ispričali oskarovac Fernando Trueba i najpoznatiji španski dizajner Javier Mariscal, a biće prikazan i prvi kineski nezavisni animirani film “Piercing I” reditelja Liu Jiana, kao i najskuplji švedski animirani film svih vremena “Metropia” Tarika Saleha.
Nagrade 21. Animafesta su Gran pri za najbolji film iz takmičarskog programa (3.000 evra) i nagrada Zlatni Zagreb za najbolji filmski projekat u razvoju (3.000 evra), kao i nagrada publike za najbolji dugometražni film iz takmičarskog programa.
O najboljima će odlučivati žiri koji, osim slavnog animatora holandskog porekla Paula Driessena, dobitnika nagrade za životno delo Animafesta 2002. godine, čine i američki animator David Silverman, najpoznatiji po režiji “Simpsona”, kao i hrvatska ilustratorka i strip crtačica Dunja Janković.
Retrospektiva Driessena obuhvata većinu njegovih filmova, a u okviru selekcije animiranih muzičkih ostvarenja, biće prikazan i film o grupi The Beatles “Žuta podmornica” (režija George Dunnig) kojim je Driessen i započeo karijeru krajem 60-ih.
Osim Driessena, među gostima 21. Animafesta najavljen je i David Silverman, čiji je film “Simpsonovi” biti prikazan u programu posebnih projekcija, pored animiranih hitova “Iluzionist” (Sylvain Chomet) i “Koralina i tajna ogledala” (Henry Selick).
Silvermanovi “Simpsonovi” su se, posle 18 godina pojavljivanja na malim ekranima, konačno našla i na velikom platnu. Film je osvojio 2007. godine britansku Nacionalnu filmsku nagradu za najbolji animirani film i nominaciju za Zlatni globus iste godine.
“Iluzionist” (L'illusionniste) je novi film reditelja kultnog animiranog filma “Trojke iz Bellevillea” (2003), koji je 2004. godine nominovan za Oskara za najbolji animirani dugometražni film i najbolju pjesmu. “Iluzionist” je zasnovan na jedinom i dosad neobjavljenom scenariju majstora francuske kinematografije i komedije apsurda Jacquesa Tatia, a priča je poluautobiografska.
Od reditelja “Predbožićne noćne more” (1993), na kojem je sarađivao s Timom Burtonom, dolazi dugometražna animacija “Koralina i tajna ogledala” (2009). Henry Selick je miljenik festivalske publike i žirija, te dobitnik velikog broja međunarodnih filmskih nagrada, a na Animafestu njegov film će predstaviti Mark Shapiro, voditelj brendova produkcijske kuće Laika. Shapiro će održati i masterklas o tome kako pobuditi interesovanje šire javnosti za dugometražni animirani film, te na koji način dopreti do publike.
Prateći program za decu i mlade rađen je sa ljubljanskim festivalom Animateka, a prikazaće i serijal “Animirani umovi” (2003) - filmove kratkog metra kojima je reditelj Andy Glynne pokušao da dočara doživljaje ljudi sa različitim psihičkim poteškoćama. Najbolji majstori animacije animirali su osam intimnih svedočanstava pojedinaca, namenjenih tinejdžerskoj publici.
Animafestov program “Cartoon D’or”, nazvan prema prestižnoj i jedinoj isključivo evropskoj nagradi za kratki animirani film, prikazaće pet filmova, među kojima su i “Krokodil” Kaspara Jancisa, dobitnika nagrade Cartoon d’Or za 2010. godinu, te dobitnik Oscara za najbolji kratki animirani film 2010. godine “Logorama” (François Alaux, Hervé de Crécy i Ludovic Houplain) i “Besni čovek” Anite Killi, takođe ovenčan nizom nagrada.
U okviru programa Animfest Pro, od 2. do 4. juna biće održan i treći Regionalni forum za razvoj dugometražnih projekata, namenjen profesionalcima iz filma i animacije.
Cilj tog programa je olakšavanje produkcije i distribucije animiranog filma u srednjoj i istočnoj Europi (u zemljama manjeg produkcijskog potencijala), te podsticanje saradnje lokalnih, regionalnih i internacionalnih profesionalaca. Okosnica programa su Regionalni forum za razvoj projekata tzv. Pitching forum i Animafestov fond.
Na ovogodišnji Pitching forum prijavljeno je 15 projekata iz deset zemalja iz regije, od kojih su iz Hrvatske četiri (dva su koprodukcija sa Slovenijom). Među šest filmova odabranih za 3. Regionalni forum, našla su se i dva iz Hrvatske - osim projekta Helene Bulaje, inspirisanog velikim naučnikom Nikolom Teslom, biće prikazan i film “Cvrčak i Mrvica” Darka Baklize.
Rad na tradicionalnoj festivalskoj špici poveren je ove godine mladom domaćem autoru Daliboru Bariću, animatoru i ilustratoru koji sebe naziva re-animatorom, a stvara eksplozivne kolaže, muzičke spotove, zabavne i apokaliptične stripove i filmove.
Novi umetnički direktor Animafesta je zagrebački animator i muzičar Daniel Šuljić, koji je diplomirao na Visokoj školi primenjenih umetnosti u Beču, a njegovi filmovi, najčešće rađeni tehnikom crtanja kavom ili uljanom bojom na staklu, prikazani su na više od 200 domaćih i međunarodnih festivala na kojima su prikupili dvadesetak nagrada. Među najuspješnijim Šuljićevim radovima su “Kolač” (1997), “Film s djevojčicom” (2000), “Mogu si to jako dobro zamisliti” (2003), “Kratak život” (2007. rađen s Johannom Freise) i “U lancima” (2011). Šuljić je i saradnik na Odseku za animaciju i nove medije na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu i umetnički savjetnik za animirani film pri Hrvatskom audiovizualnom centru (HAVC), a član je i muzičkih sastava Stampedo i Welcomin' Comittee in Flames.
Prema njegovim rečima, u svetu stalnih uspona i padova, stvaranja novih i gubljenja tradicionalnih manifestacija, gde već dva uzastopna loša izdanja mogu poljuljati teško stečeni ugled, Animafest - drugi najstariji međunarodni festival na svetu u potpunosti posvećen umetnosti animacije - zaslužuje da mu svi koji mogu posvete svu potrebnu pažnju.
“Na meni, na organizacionom timu, na hrvatskim autorima i ne manje važno - HAVC-u, Gradu i Ministarstvu kulture, leži obaveza da nastavimo razvijati, unapređivati i negovati kvalitetu programa, broj gostiju i ukupnu atmosferu koja dovodi do plodonosnih razmena ideja i stavlja Zagreb i Hrvatsku u epicentar svetske animacije”, izjavio je Šuljić povodom nedavnog izbora za umetničkog direktora Animafesta.
Novi-stari organizator Animafesta je produkcijska kuća Hulahop d.o.o, kojoj je produžen četvorogodišnji mandat, a čine ga producentkinje Olinka Vištica i Vjera Matković, te produkcijska savetnica Dana Budisavljević, koje su na funkciji organizatora festivala od 2007.
Celokupan program 21. Animafesta biće prikazan u bioskopima “Europa” i “Tuškanac”.
Prošle godine Gran pri 20. Animafesta za najbolji kratkometražni film dobio je estonski “Ronioci na kiši” Olge i Pritta Pärna, apsurdna poetska perspektiva o apatiji svakodnevnog života, dok je nagrada “Zlatni Zagreb” za kreativnost i inovativno umetničko postignuće dodeljena irsko-nemačkom filmu “Reci nešto, molim te” Davida O’Reillya o problematičnom odnosu mačke i miša smeštenom u daleku budućnost.
Jubilarni, 20. Animafest dodelio je nagradu za životno delo međunarodno priznatom i renomiranom umetniku, karikaturisti, učitelju i aktivisti Frédéricu Backu.
Sajt Animafesta je www.animafest.hr, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)