• Search form

20.05.2011 | 11:20

Okrugli sto o Bogdanoviću

Okrugli sto o čuvenom arhitekti Bogdanu Bogdanoviću, bivšem gradonačelniku Beograda, organizovan je 20. maja u Konaku kneginje Ljubice, u okviru izložbe na kojoj je predstavljen njegov opus, kao deo pratećeg programa šeste Beogradske internacionalne nedelje arhitekture (BINA).

Okrugli sto o Bogdanoviću

Okrugli sto o čuvenom arhitekti Bogdanu Bogdanoviću, bivšem gradonačelniku Beograda, organizovan je 20. maja u Konaku kneginje Ljubice, u okviru izložbe na kojoj je predstavljen njegov opus, kao deo pratećeg programa šeste Beogradske internacionalne nedelje arhitekture (BINA).

Među učesnicima okruglog stola “Bogdan Bogdanović: Ukleti neimar” je i arhitekta Boris Podreka, koji je takođe predstavljen izložbom u okviru BINA, te bečki arhitekta, kritičar arhitekture, publicista i univerzitetski profesor Fridrih Ahlajtner, kao i samostalni arhitekta u Austriji Vladimir Vuković, koji predaje na Višoj školi za dizajn u Halštatu, a objavio je knjigu o Bogdanoviću.

Na okruglom stolu učestvuju i Bojan Kovačević, koji je diplomirao i magistrirao na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, a imao je na desetine javnih nastupa, predavanja, tribina i razgovora o arhitekturi i objavio je stotinak tekstova i drugih priloga u medijima, zatim Dragana Milovanović, koja je 1999. doktorirala iz oblasti arhitektonskog simbolizma pod mentorstvom Bogdanovića, te Ivan Ristić, koji je studirao istoriju umetnosti i slikarstvo u Beču, gde živi i radi kao nezavisni kustos, a autor je i izložbe o Bogdanoviću u Konaku.

Među učesnicima okruglog stola je i Ditmar Štajner, direktor Centra za arhitekturu u Beču i predsednik Međunarodne konfederacije muzeja arhitekture koja povezuje muzeje arhitekture širom sveta, te Mihajlo Mitrović, jedan od napoznatijih srpskih arhitekata u svetu.

Cilj tog jednodnevnog seminara je da, kroz nova sagledavanja i savremene interpretacije, doprinese boljem upoznavanju i razumevanju opusa i ličnosti Bogdanovića. Kako se u recepciji memorijalne arhitekture ukrštaju različiti vremenski i prostorni domeni, dajući inspirativno i složeno polje za istraživački rad, na okruglom stolu biće prikazana različita istoriografska, teorijska i metodološka istraživanja stručnjaka iz zemlje i inostranstva.

Opus Bogdanovića, jedne od najoriginalnijih pojava u domenu memorijalne arhitekture i teorijskog diskursa na tlu bivše Jugoslavije, predstavljen je na izložbi u Konaku kroz fotografski materijal, originalne planove, knjige i vizuelne zapise.

Renesansni karakter Bogdanovićeve ličnosti i delatnosti, koji je, prema sopstvenom priznanju “pisao da bi umeo da gradi, a gradio da bi umeo da piše”, omogućili su autoru izložbe da kroz zasebne celine posetiocima prikaže tvorca jedinstvenog arhitektonskog jezika, pisca i urbanologa, kao i nekonvencionalnog univerzitetskog profesora.

Najobimnija izložbena celina posvećena je Bogdanovićevoj memorijalnoj arhitekturi - 19 spomenika nastalih u periodu između 1951. i 1981. godine dokumentovano je fotografijama, nacrtima i originalnim planovima.

Poseban deo izložbe posvećen je knjigama, od “Malog urbanizma” iz kasnih 50-ih, do “Zelene kutije”, izdate 2009.

Nekonvencionalne metode profesorske delatnosti Bogdanovića biće prikazane kroz bogat fotografski materijal njegovog rada u alternativnoj školi za filozofiju arhitekture, koju je u Malom Popoviću vodio krajem 70-ih godina prošlog veka.

Arhitekta, urbanista, nadrealistički umetnik i pisac, profesor univerziteta i nekadašnji gradonačelnik Beograda, Bogdanović je rođen 1922. u Beogradu, a preminuo je 2010. u Beču.

Njegovom delu posvećen je i dokumentarni film “Arhitektura sećanja - spomenici Bogdana Bogdanovića”, čiji je autor Rajnhard Sajs (Reinhard Seiss) iz Austrije, a predstavlja filmski portret sedam odabranih spomenika Bogdanovića, od memorijala na jevrejskom groblju u Beogradu, preko “grada mrtvih” u Mostaru, pa do najpoznatijeg spomenika u nekadašnjem koncentracionom logoru u Jasenovcu.

Izložbu “Bogdan Bogdanović - Ukleti neimar” u Konaku kneginje Ljubice organizovao je, u okviru šeste BINA, Muzej grada Beograda, u saradnji sa Centrom za arhitekturu iz Beča i Arhitektonskim fakultetom iz Beograda.
Sajt šeste BINA je www.bina.rs, a organizuju je KCB i Društvo arhitekata Beograda.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r