• Search form

02.05.2016 | 14:22

11. BINA – Budućnost je sada

11. BINA – Budućnost je sada

Beogradska internacionalna nedelja arhitekture (BINA) biće održana od 5. do 28. maja pod sloganom “Budućnost je sada”, a i ove godine ponudiće izložbe, šetnje, predavanja, radionice i seminare kojima želi da inicira promišljanje i razgovor o bliskoj budućnosti arhitekture, upotrebi novih tehnologija, javnosti rada, značaju i načinima tumačenja prošlosti u korist sadašnjosti i budućnosti, percepciji prostora...

Zahvaljujući učešću u panevropskom projektu “Future Architecture”, podržanom od programa Kreativna Evropa, 11. BINA posvetiće poseban deo programa toj platformi, a predstaviće međunarodnu izložbu “Energetske tačke Beograda” i predavanja “Arhitektura posle budućnosti” Ane Jeinić (Austrija) i “Predstavljanje nasleđa u budućnosti” Sonje Jankov.

Reč je o platformi koja okuplja arhitektonske muzeje, festivale i organizacije iz 13 zemalja na čelu sa Muzejem za arhitekturu i dizajn (MAO) iz Slovenije, u nameri da kroz različite aspekte svog programa pokušaju da tokom dve godine sagledaju budućnost arhitekture i to iz perspektive autora do 40 godina života, upravo onih koji će tu budućnost promišljati, projektovati i graditi.

Izložba “Energetske tačke Beograda” predstavlja viziju arhitekture budućnosti viđenu očima šestoro autora i autorskih timova (Miloš Kosec, Studio S.O.B.A, Tim 8, Studio Petokraka, Pavle Stamenović i Dušan Stojanović i Anja Humljan), a biće otvorena u Kulturnom centru Beograda, gde će posetioci moći da obiđu izložbu “Stambena arhitektura” studija Dva arhitekta (Tomislav Ćurković i Zoran Zidarić) iz Hrvatske koja pruža uvid u savremenu stambenu arhitekturu u dijapazonu od kolektivnog do elitnog stanovanja.


    Miloš Kosec, Bartlbi u Beogradu

Izložbeni program BINA-e tradicionalno obuhvata i izložbu “Godišnje nagrade za arhitekturu – Arhitektonski i urbanistički konkursi 2015”, koja prikazuje autore i dela koji su u različitim kategorijama nagrađeni za posebne doprinose struci, kao i onih koji su osvojili priznanja na realizovanim konkursima. Takođe, biće otvorena izložba fotografija Željka MandićaNeobična mesta” koja govori o prostorima uhvaćenim u raskoraku između sadašnjosti i budućnosti.

U Galeriji RTS-a najavljena je međunarodna izložba “Stanovanje 2015”, organizovana pod pokroviteljstvom Građevinsko-arhitektonskog fakulteta iz Niša, a posvećena savremenim tendencijama u oblasti stanovanja, a u Galeriji FLU studentska izložba eksperimentalnih prostornih konstrukcija “Prostorni origami” Tehničkog univerziteta u Gracu.

Poseban blok programa 11. BINA posvećen je temi savremenog stanovanja. Prvi blok programa, seminar “Stanovanje danas – međunarodna iskustva” biće održan 7. maja u Dvorani KCB-a i predstaviće različita evropska iskustva, počev od Asperna – bečkog grada na jezeru i jednog od trenutno najvećih stambenih projekata u Evropi, preko arhitektonskog opusa zagrebačkog studija Dva arhitekta do planova za izgradnju 50.000 novih stambenih jedinica u Amsterdamu.

Drugi deo programa posvećenog temi stanovanja - okrugli sto posvećen izložbi “Stanovanje 2015”, biće održan 12. maja u Galeriji RTS.


    Dušan Đorđević, Urban joga

Najavljen je i serijal od pet predavanjaSuočavanja”, koje je koncipirao aktivista i borac za ideje univerzalizma i promene Aleksandar Bobić, a o aktuelnim problemima arhitektonske profesije govoriće više od 20 arhitekata i teoretičara iz Srbije i inostranstva, među kojima su najavljeni Spasoje Krunić, Ivan Kucina, Tatjana Stratimirović, Ivana Azanjac Vingam, Dominiko Blažević, Milan Đurić, Milica Lopičić...

BINA i ove godine organizuje šetnje Beogradom sa arhitektima i istoričarima arhitekture, koje pružaju mogućnost publoici da stekne novo iskustvo percepcije grada i vidi ga na način na koji do sada nije. Savske obale, Blok 21 (50 godina), Palata SIV-a, Od Kosančićevog venca do Terazija – neke su od ukupno 11 šetnji u okviru 11. BINA.

Takođe, u saradnji sa dugogodišnjim partnerima, više fakulteta i ustanova, kao i brojnim saradnicima, i ove godine biće održan niz radionica za polaznike različitih uzrasta - od osnovne škole do studenata. Cilj tih programa je da se deca i mladi senzibilišu za posmatranje, razumevanje i vrednovanje arhitekture, kao i da se oslobode i u opuštenoj atmosferi oprobaju u kreiranju prostora. Rezultati radionica biće predmet posebnih izložbi tokom Noći muzeja 21. maja - “Graditeljke Beograda” (učesnici su deca uzrasta 10-14 godina) u Dečjem kulturnom centru i “Nijanse prostora” (studenti arhitekture i dizajna) na Vajarskom odseku FLU.

Kao posebnu atrakciju, BINA je za 16. maj najavila koncert “Zvuk moderne u Domu štampe”, koji organizuje u saradnji sa dugogodišnjim partnerom Do.co.mo.mo, a predstaviće zgradu Doma štampe arhitekte Ratomira Bogojevića i dela kompozitora Vasilija Mokranjca.

Projekat “Zvuk moderne” promoviše nasleđe moderne arhitekture na teritoriji Beograda na način koji nije uobičajen u dosadašnjoj praksi. Kroz seriju koncerata i performansa koji se dešavaju u značajnim objektima zaštićenim kao spomenici kulture, “Zvuk moderne” ima za cilј da skrene pažnju šire javnosti na stanje baštine modernog pokreta u arhitekturi.

Detaljne informacije o programu 11. BINA moguće je naći na sajtovima bina.rs, Društva arhitekata BeogradaKCB-a, kao i u Kalendaru portala SEEcult.org i u PRILOGU

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r