• Search form

12.05.2012 | 23:13

11. Festival BH drame

11. Festival BH drame

Festival bosanskohercegovačke drame u Zenici predstavlja u 11. izdanju, od 12. do 21. maja, sedam pozorišnih produkcija iz BiH, Srbije i Hrvatske, koje se takmiče za nagrade, a uprkos krajnje nepovoljnim uslovima, nudi i raznovrstan prateći program.

Prvo festivalsko veče je u znaku koncerta

Edina Karamazova

i Kvarteta Krakovske filharmonije, koji je prethodno gostovao i u Sarajevu, a predstoji mu i nastup u Beogradu.

Takmičarski program Festivala, posvećenog nedavno preminuloj glumici Radmili Preininger, obuhvata sedam predstava iz BiH, Hrvatske i Srbije, počev od komada “ToAlije Isakovića, u režiji Adnana Omerovića, koji će 13. maja izvesti Narodno pozorište Tuzla.

Selektor Jasen Boko, dramaturg iz Splita, odabrao je i predstave “Kad bi ovo bio filmAlmira Imširevića, u režiji Dine Mustafića i izvođenju Narodnog pozorišta Sarajevo, zatim autorski projekat Olivera FrljićaPismo iz 1920”, koprodukcija Bosanskog narodnog pozorišta Zenica i sarajevskog Internacionalnog teatarskog festivala MESS, “Prokleta avlijaIve Andrića, u dramatizaciji i režiji Nebojše Bradića iz Srbije - koprodukcija Teatra kabere Tuzla, Kazališta Virovitica i Knjaževačko-srpskog teatra “Joakim Vujić” u Kragujevcu, “BunarRadmile Smiljanić, u režiji Egona Savina i produkciji Ustanove kulture “Vuk” iz Beograda, “Hipermnezija” autorke i rediteljke Selme Spahić iz Sarajeva, u produkciji Hartefakt (Heartefact) fonda i Bitef teatra iz Beograda, te Frljićev komad “Mrzim istinu”, u produkciji Teatra &TD iz Zagreba.

Nagrade će dodeliti žiri koji čine reditelj Haris Pašović, dramaturg Zoran Mlinarević i glumica Emina Muftić, a pored stručnog, predstave će pratiti i tročlani žiri publike, kao i novinarski žiri.

U čast nagrađenih, u završnici će Narodno pozorište Tuzla izvesti “Gospođu ministarkuBranislava Nušića, u režiji Sulejmana Kupusovića.

Direkcija Festivala odlučila je, inače, da dve od ukupno 13 nagrada nazove imenima značajnih domaćih teatarskih umetnika, a reč je o dramatičaru Miodragu Žalici, čijim je imenom nazvana nagrada za najbolji izvedeni bh. dramski tekst, te scenografu Radovanu Marušiću, utemeljitelju Festivala bh. drame, čijim je imenom nazvana nagrada za najbolje likovno oblikovanje predstave (scenografiju, kostimografiju i dizajn svetla).

Prateći festivalski program obuhvata izložbe, koncerte, promocije knjiga, javna slušanja radio drama... Tako će, između ostalog, 14. maja biti otvorena i izložba konceptualne umetnosti “Be Ha haRoberta Krajinovića, člana Glumačkog ansambla BNP-a Zenica. Takođe, predstaviće se i studenti Akademije scenskih umetnosti Sarajevo i njihove kolege iz banjalučkog Nevid teatra.

Ovogodišnje izdanje Festivala bosanskohercegovačke drame, kako je naveo direktor Hazim Begagić u najavnom tekstu, organizovano je u krajnje nestabilnoj ekonomskoj i političkoj atmosferi, u društvu koje ne samo da nema artikulisanu kulturnu politiku i pravce njenog razvoja, nego ignoriše sve svetle tačke skromne kulturne mape. Stoga 11. Festival, kako je naveo Begagić, deluje gotovo kao nemoguća misija.

Sve to ipak nije ugrozilo ni ambiciozni program tekuće sezone, ni samog Festivala, koji ima zadatak da afirmiše i unapređuje bh. dramsko stvaralaštvo.

Prema rečima Begagića, tokom Festivala, ali i nakon njega, Bosansko narodno pozorište Zenica nastavlja realizaciju društvenog zadatka i misije, a to je kvalitetna, savremena, progresivna i inspirativna pozorišna i umetnička produkcija, umetnička edukacija i promocija bh. umetnosti i kulture. “Festival bh. drame bosanskohercegovačku pozorišnu umetnost želi da posmatra kao umetničku subverzivnu delatnost, a BNP je uvek težilo da bude korektiv društva i njegovo kritičko ogledalo”, istakao je Begagić, koji je i direktor BNP-a Zenica.

Sajt zenickog teatra je www.bnp.com.ba, a program Festivala nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav