• Search form

13.09.2011 | 11:01

12. Bitef polifonija

Pitanja diskriminacije i uspostavljanja dijaloga u fokusu su 12. Bitef polifonije koja će biti održana na više lokacija od 14. do 23. septembra, kao redovni prateći program Beogradskog internacionalnog teatarskog festivala (BITEF).

12. Bitef polifonija

Pitanja diskriminacije i uspostavljanja dijaloga u fokusu su 12. Bitef polifonije koja će biti održana na više lokacija od 14. do 23. septembra, kao redovni prateći program Beogradskog internacionalnog teatarskog festivala (BITEF).

Uz učešće međunarodnih stručnjaka i umetnika, 12. Bitef polifonija će biti mesto susreta nacionalnih centara za dramu/pozorište i obrazovanje iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije, podstaknutih pilot programom “Obrazovno pozorište i drama kao podsticajno sredstvo inkluzije Roma”, koji se realizuje kroz mrežu programa umetnosti i kulture Instituta “Otvoreno društvo” u Budimpešti.

U fokusu su promocija, podsticanje inicijative i puna participacija romske populacije u kulturi i umetnosti, osnaživanje putem pozorišta, bogatstvo različitosti i stvaranje zajednice učenja.

Sve predstave 12. Bitef polifonije, čija je urednica i ove godine Ljubica Beljanski - Ristić, tematski su podsticaji za interakciju učesnika i publike u vidu razgovora, demonstracija rada, konferencije, okruglih stolova, prezentacija, različitih radionica, razmene iskustva…

Program počinje multimedijalnom prezentacijom 12. Bitef polifonije 14. septembra u Ustanovi kulture “Parobrod” i predstavom “Pazi vamo” o problemu diskriminacije Roma koju je, prema tekstu Milana Markovića, režirala Bojana Lazić, a biće izvedena u Pozorištu “Boško Buha”.

Dah teatar izvešće 15. septembra muzičko-scensku predstavu “Ne/vidljivi grad” u autobusu na liniji 26, nastalu prema scenariju i u režiji Jadranke Anđelić i Dijane Milošević.

Grupa mladih iz Vranja, Bujanovca i Leskovca, predstavlja se 16. septembra u Pozorištu “Boško Buha” delom “Žrtve ljubavi”, uz razgovor posle izvođenja, a Romski teatar “Suno e Rromengo” iz Novih Karlovaca izvešće dan kasnije u CZKD-u predstavu “Hamletovi glumci” prema scenariju i u režiji svog osnivača Zorana Jovanovića.

Bitef polifonija obuhvata i predstavu “Škola za sve” grupe mladih iz Novog Sada (predstava forum teatra), koja će 18. septembra biti igrana u Pozorištu “Boško Buha”, dok će dan kasnije u UK “Vuk Karadžić” biti izvedena predstava “Biti ili ne biti žena” Akademije umetnosti u Beogradu prema ideji Marice Vuletić.

Smederevski Patos učestvuje 20. septembra filmom o nagrađivanoj predstavi “Brat”, koprodukciji s Teatrom Koreja iz Leća, uz razgovor s publikom posle projekcije tog ostvarenja koje je režirala Andrea Ada Lazić.

Teatar Mimart izvešće 21. septembra u CZKD-u performans sa diskusijom “Odabrani se bude” prema konceptu i u režiji Nele Antonović, a Grupa “Hajde da...” održaće 22. septembra u Rexu radionicu fizičkog teatra “Dan posle / zajedno”, pod vođstvom Borisa Čakširana.

Za završnicu Bitef polifonije 23. septembra u Bitef teatru odabrana je predstava-koncert “Roma sijam” beogradskog sastava Gypsy Roma Urban
Balkan Beats, u režiji Serža Denonkora.

U okviru 12. Bitef polifonije, biće održano i više radionica, diskusija i prezentacija.

Interaktivne radionice obrazovnog pozorišta i drame biće održane 15. i 16. septembra u Parobrodu na teme “Procesi i produkti pozorišta za društvene promene” (moderatorka Milena Bogavac) i “Pozorište za interkulturalni dijalog mladih” (Sanja Krsmanović-Tasić).

Konferencija na temu “Marginalizacija kao izazov” biće održana 17. septembra u CZKD-u, a moderatori su Vladimir Krušić, Sead Đulić i Ljubica Beljanski-Ristić, dok će 22. septembra u Kulturnom centru Rex biti održan okrugli sto na temu “Tamo gde se ne ide, ono o čemu se ne govori”, uz moderaciju Marka Pejovića i Aleksandre Jelić.

Najavljena je i radionica-prezentacija obrazovnog pozorišta i drame
“Lreativni izbori za zajednice učenja” 18. septembra u Parobrodu, a dan kasnije i prezentacija projekta i pozorišna radionica “Uz Hamleta” Udruženja Duša i Videa iz Beograda i Compagnie Arti-Zanat iz Pariza/Beograda.

Kao i prethodnih godina, Bitef polifonija našla je inspiraciju za svoj moto u temama koje postavlja ovogodišnji, 45. BITEF.

Prvi put održana u vreme 34. BITEF-a 2000. godine, Bitef polifonija otkriva, istražuje i prezentuje one prostore novih pozorišnih tendencija koje se pojavljuju i razvijaju angažovanjem pozorišnih umetnika i drugih stručnjaka u zajedničkom radu, pre svega s mladima, u različitim oblastima i životnim prostorima delovanja, koje podstiču promene i menjaju ustaljenu praksu. Osnovna namera je da se istražuju nove pozorišne tendencije u njihovom nastajanju i u vezi sa činjenicom da postoje mnoge varijacije na temu istraživanja u tom otvorenom i, uglavnom, marginalizovanom prostoru.

Bitef polifonija prvi put je održana uz podršku Evropske fondacije za kulturu i mreže Fondacija za otvoreno društvo iz sedam zemalja Jugoistočne Evrope. Tema BITEF-a tada je bila “Pozorište i zlo”, a Bitef polifonija se bavila problemom nasilja prezentacijom i evaluacijom projekta “Umetnost za društvene promene - Igrom protiv nasilja”. Projekat je bio namenjen umetnicima i njihovoj ulozi u radu sa mladima u uslovima krize, rata, sukoba… Već prve godine, taj prateći program bio je simbolički povezan sa muzičkom formom koja je postala njen koncepcijski znak, te se i njen program, kao velika kompleksna kompozicijska igra, uvek sastavlja po tom principu - kroz impulse koje pružaju višeglasje, mnogozvučnost i kontrapunkt.

Od održavanja prve Polifonije u okviru BITEF-a, taj prateći program se razvija u kontinuitetu kao poseban izraz BITEF-ovih novih pozorišnih tendencija.

BITEF u 45. izdanju nudi 15 predstava u glavnom programu, od kojih je devet iz regiona, a počinje 13. septembra u Sava centru belgijskom predstavom “Prometej pejzaž II” Jana Fabra (Fabre), koji je na 18. BITEF-u 1984. godine dobio Gran pri za “Moć pozorišnih ludosti”.

Pod sloganom “Na usijanom limenom krovu”, glavni program 45. BITEF-a obuhvata i dela Franka Kastrofa i Hajnera Gebelsa, kao i predstave nekih od najprovokativnijih umetnika iz Slovenije, Hrvatske i Srbije, među kojima su i Oliver Frljić, Ivica Buljan, Ivana Sajko, Boris Liješević, Jožef Nađ, Selma Spahić...

I ove godine aktivan je festivalski blog, na kojem će biti postavljane fotografije i drugi materijali o programskim aktivnostima.

Sajt BITEF-a je www.bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno u OVDE

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav