12. Bitef polifonija
Pitanja diskriminacije i uspostavljanja dijaloga u fokusu su 12. Bitef polifonije koja će biti održana na više lokacija od 14. do 23. septembra, kao redovni prateći program Beogradskog internacionalnog teatarskog festivala (BITEF).
Pitanja diskriminacije i uspostavljanja dijaloga u fokusu su 12. Bitef polifonije koja će biti održana na više lokacija od 14. do 23. septembra, kao redovni prateći program Beogradskog internacionalnog teatarskog festivala (BITEF).
Uz učešće međunarodnih stručnjaka i umetnika, 12. Bitef polifonija će biti mesto susreta nacionalnih centara za dramu/pozorište i obrazovanje iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije, podstaknutih pilot programom “Obrazovno pozorište i drama kao podsticajno sredstvo inkluzije Roma”, koji se realizuje kroz mrežu programa umetnosti i kulture Instituta “Otvoreno društvo” u Budimpešti.
U fokusu su promocija, podsticanje inicijative i puna participacija romske populacije u kulturi i umetnosti, osnaživanje putem pozorišta, bogatstvo različitosti i stvaranje zajednice učenja.
Sve predstave 12. Bitef polifonije, čija je urednica i ove godine Ljubica Beljanski - Ristić, tematski su podsticaji za interakciju učesnika i publike u vidu razgovora, demonstracija rada, konferencije, okruglih stolova, prezentacija, različitih radionica, razmene iskustva…
Program počinje multimedijalnom prezentacijom 12. Bitef polifonije 14. septembra u Ustanovi kulture “Parobrod” i predstavom “Pazi vamo” o problemu diskriminacije Roma koju je, prema tekstu Milana Markovića, režirala Bojana Lazić, a biće izvedena u Pozorištu “Boško Buha”.
Dah teatar izvešće 15. septembra muzičko-scensku predstavu “Ne/vidljivi grad” u autobusu na liniji 26, nastalu prema scenariju i u režiji Jadranke Anđelić i Dijane Milošević.
Grupa mladih iz Vranja, Bujanovca i Leskovca, predstavlja se 16. septembra u Pozorištu “Boško Buha” delom “Žrtve ljubavi”, uz razgovor posle izvođenja, a Romski teatar “Suno e Rromengo” iz Novih Karlovaca izvešće dan kasnije u CZKD-u predstavu “Hamletovi glumci” prema scenariju i u režiji svog osnivača Zorana Jovanovića.
Bitef polifonija obuhvata i predstavu “Škola za sve” grupe mladih iz Novog Sada (predstava forum teatra), koja će 18. septembra biti igrana u Pozorištu “Boško Buha”, dok će dan kasnije u UK “Vuk Karadžić” biti izvedena predstava “Biti ili ne biti žena” Akademije umetnosti u Beogradu prema ideji Marice Vuletić.
Smederevski Patos učestvuje 20. septembra filmom o nagrađivanoj predstavi “Brat”, koprodukciji s Teatrom Koreja iz Leća, uz razgovor s publikom posle projekcije tog ostvarenja koje je režirala Andrea Ada Lazić.
Teatar Mimart izvešće 21. septembra u CZKD-u performans sa diskusijom “Odabrani se bude” prema konceptu i u režiji Nele Antonović, a Grupa “Hajde da...” održaće 22. septembra u Rexu radionicu fizičkog teatra “Dan posle / zajedno”, pod vođstvom Borisa Čakširana.
Za završnicu Bitef polifonije 23. septembra u Bitef teatru odabrana je predstava-koncert “Roma sijam” beogradskog sastava Gypsy Roma Urban
Balkan Beats, u režiji Serža Denonkora.
U okviru 12. Bitef polifonije, biće održano i više radionica, diskusija i prezentacija.
Interaktivne radionice obrazovnog pozorišta i drame biće održane 15. i 16. septembra u Parobrodu na teme “Procesi i produkti pozorišta za društvene promene” (moderatorka Milena Bogavac) i “Pozorište za interkulturalni dijalog mladih” (Sanja Krsmanović-Tasić).
Konferencija na temu “Marginalizacija kao izazov” biće održana 17. septembra u CZKD-u, a moderatori su Vladimir Krušić, Sead Đulić i Ljubica Beljanski-Ristić, dok će 22. septembra u Kulturnom centru Rex biti održan okrugli sto na temu “Tamo gde se ne ide, ono o čemu se ne govori”, uz moderaciju Marka Pejovića i Aleksandre Jelić.
Najavljena je i radionica-prezentacija obrazovnog pozorišta i drame
“Lreativni izbori za zajednice učenja” 18. septembra u Parobrodu, a dan kasnije i prezentacija projekta i pozorišna radionica “Uz Hamleta” Udruženja Duša i Videa iz Beograda i Compagnie Arti-Zanat iz Pariza/Beograda.
Kao i prethodnih godina, Bitef polifonija našla je inspiraciju za svoj moto u temama koje postavlja ovogodišnji, 45. BITEF.
Prvi put održana u vreme 34. BITEF-a 2000. godine, Bitef polifonija otkriva, istražuje i prezentuje one prostore novih pozorišnih tendencija koje se pojavljuju i razvijaju angažovanjem pozorišnih umetnika i drugih stručnjaka u zajedničkom radu, pre svega s mladima, u različitim oblastima i životnim prostorima delovanja, koje podstiču promene i menjaju ustaljenu praksu. Osnovna namera je da se istražuju nove pozorišne tendencije u njihovom nastajanju i u vezi sa činjenicom da postoje mnoge varijacije na temu istraživanja u tom otvorenom i, uglavnom, marginalizovanom prostoru.
Bitef polifonija prvi put je održana uz podršku Evropske fondacije za kulturu i mreže Fondacija za otvoreno društvo iz sedam zemalja Jugoistočne Evrope. Tema BITEF-a tada je bila “Pozorište i zlo”, a Bitef polifonija se bavila problemom nasilja prezentacijom i evaluacijom projekta “Umetnost za društvene promene - Igrom protiv nasilja”. Projekat je bio namenjen umetnicima i njihovoj ulozi u radu sa mladima u uslovima krize, rata, sukoba… Već prve godine, taj prateći program bio je simbolički povezan sa muzičkom formom koja je postala njen koncepcijski znak, te se i njen program, kao velika kompleksna kompozicijska igra, uvek sastavlja po tom principu - kroz impulse koje pružaju višeglasje, mnogozvučnost i kontrapunkt.
Od održavanja prve Polifonije u okviru BITEF-a, taj prateći program se razvija u kontinuitetu kao poseban izraz BITEF-ovih novih pozorišnih tendencija.
BITEF u 45. izdanju nudi 15 predstava u glavnom programu, od kojih je devet iz regiona, a počinje 13. septembra u Sava centru belgijskom predstavom “Prometej pejzaž II” Jana Fabra (Fabre), koji je na 18. BITEF-u 1984. godine dobio Gran pri za “Moć pozorišnih ludosti”.
Pod sloganom “Na usijanom limenom krovu”, glavni program 45. BITEF-a obuhvata i dela Franka Kastrofa i Hajnera Gebelsa, kao i predstave nekih od najprovokativnijih umetnika iz Slovenije, Hrvatske i Srbije, među kojima su i Oliver Frljić, Ivica Buljan, Ivana Sajko, Boris Liješević, Jožef Nađ, Selma Spahić...
I ove godine aktivan je festivalski blog, na kojem će biti postavljane fotografije i drugi materijali o programskim aktivnostima.
Sajt BITEF-a je www.bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno u OVDE
(SEEcult.org)