15. Kondenz - Od crnog performansa do omaža Katalin Ladik
Festival savremenog plesa i performansa “Kondenz”, posvećen u 15. izdanju fenomenu ranjivosti, ali i istrajnosti nezavisne plesne umetničke scene, počeo je 23. oktobra predavanjem njujorškog koreografa i kritičara Thomasa DeFrantza o političkoj ontologiji performansa, a do kraja meseca nudi intenzivan izvođački program na različitim scenama.
Predavanjem “Zamagljena pozadina: Crni performans kao politička ontologija” u Magacinu u Kraljevića Marka, DeFrantz ukazuje na značaj umetničkog delovanja kojim se razmatraju politička pitanja sa pitanjima estetske vrednosti, veštine, prakse i stručnosti, kao i pitanja stvaranja zajedničkog (commons) u performansu, nastalog iz radikalnog brisanja crnih (i drugačijih) ljudi iz prihvaćenih oblika “ljudskog”.
“U prošlosti sam dosta pisao o crnim smrtima. Pretpostavljajući da postoji nešto što možemo prepoznati kao crni ples, koji je koherentan i ima uticaja u svetu, sada želim da malo proširim istraživanje i razmislim šta taj crni performans radi. Prvo smo definisali ovu temu i stvarali strukturu kako bismo razumeli njene komponente, a sada se pitamo šta radi u svetu i kako operiše”, naveo je DeFranc, koji gostuje u Beogradu zahvaljujući dugoročnom zalaganju Stanice – Servisa za savremeni ples, organizatora Kondenza, i Fonda za međusobno razumevanje (Trust for Mutual Understanding) da podrže razmenu plesnih scena Srbije i SAD.
Thomas DeFrantz, foto: Marija Rodić, foto tim Magacina
Program peformansa 15. Kondenza, koji obuhvata devet predstava objedinjenih sloganom Radikalna ranjivost, počinje 24. oktobra nastupom Dance On Ansambla koji je na proteklom Bitefu dobio jednu od nagrada.
Dance On Ansambl predstavlja na Kondenzu istorijsko delo “Works in Silence” Lucinde Childs, čuvene njujorške koreografkinje i jedne od pionirki savremenog plesa. “Works in Silence” pruža uvid u ključnu fazu njenog razvoja, a na programu je u Ustanovi kulture “Vlada Divljan”. Ta zbirka ranih dela iz obimnog repertoara Lucinde Childs posebno je uzbudljiva kako zbog retkih prilika da se izvodi, tako i zbog značaja za istoriju plesa. Većina tih dela nije viđena od kada su prikazana 1970-ih godina.
Dance On Ansambl, foto: Jubal Battisti
Publika 15. Kondenza videće 25. oktobra predstavu “4IMNNML (For I am an Animal)” u Ustanovi kulture “Vuk”. Mladi koreograf i plesač Stefan Veselinović i pozorišni i umetnik glasa Romain Lafon-Pachot udružili su se u istraživanju polja gramograma i njegovih sredstava za postavljanje odnosa telo-jezik na sceni.
To je prvo igranje Stefana Veselinovića u Beogradu, nakon školovanja u Francuskoj.
Iste večeri u Ateljeu 221 Ivana Kalc i Igor Koruga premijerno će prikazati rad “Zašto ne (?)” koji traga za otelovljenjem i definisanjem današnjeg (beznadežnog, izolovanog, uplašenog, prekomerno-identifikovanog) tela pojedinca i afektivnim prostorom negovanja između (najmanje) dvoje, kao prakse koja se nadalje može razvijati sa kolektivom (publikom).
Zašto ne (?), foto: Karlo Čargonja
Za 26. oktobar u Bitef Teatru najavljena je predstava “The sound they make when no one listens” brazilskog koreografa Thiaga Granata, koji u vreme ekološke, političke i lične krize istražuje čin slušanja. Tri izvođača se upuštaju u mehanizme svesnog slušanja kao način opažanja pokreta i nekretanja i tako razotkrivaju skrivene strukture moći i kontrole. Taj rad započet je u Beogradu 2019. godine kada je autor bio na rezidencijalnom programu Stanice.
Predstava “Ranjiva tijela”, koja je na programu 27. oktobra u Magacinu u Kraljevića Marka, bavi se time kako gledamo i šta vidimo u tome što gledamo, oslanjajući se na haptički materijal koreografiranog dodira. Predstava autorke Ane Jelušić nastala je u saradnji s plesnom umetnicom Martom Krešić i dramaturškinjom Ninom Gojić.
The sound they make when no one listens, foto: Rafael Medina
U Velikoj sali Studentskog kulturnog centra 28. oktobra biće izveden performans “To Speak Light Pours Out” autorke Kate McIntosh koji, kroz mešavinu tekstova različitih pisaca, kompozitora i izvođača, uranja publiku u moćan prostor za slušanje, stvarajući zvučni svet koji kanališe energiju ritmova, glasova, tekstova i njihovih značenja.
U bašti Galerije-Legata Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića 29. oktobra u podne na programu je verzija predstave “Trança” autora Thiaga Granata, koja predstavlja poziv na taktilno putovanje, gde se zvuk i pokret prepliću na vrtoglavim površinama i temporalnostima. Kroz koreografiju ruku, Granato ubrzava procese transformacije gde se različite sile prevode u znakove, istražujući moć tela da kreira kontekste koji oblikuju nove načine života.
Pretposlednje festivalske večeri u Centru za kulturnu dekontaminaciju na programu je predstava Marka Pejovića “O iscrpljivanju ili plutanje van sopstvenih granica”. Nastala u okviru projekta “Redovno u zoni neživljivosti”, ona se fokusira na to kako nas uslovi života – društveni, politički, ekonomski, radni… dovode u stanje konstante iscrpljenosti koja postaje redovna pojava.
U završnici, 30. oktobra, u Bitef teatru na programu je predstava “U.F.O. - Hommage to Katalin Ladik” Irene Z. Tomažin i Jule Flierl koje slave zajedničko interesovanje za umetničku poziciju Katalin Ladik. To je omaž koji briše granice poezije, glume i eksperimentalnog rada glasom, posvećen “Joko Ono Balkana”, pionirki umetnosti glasa i performansa u Jugoistočnoj Evropi.
U.F.O. - Hommage to Katalin Ladik, foto: Irena Dieter Hartwig
Prema rečima Marijane Cvetković iz Stanice, koja je sa Anom Dubljević osmislila koncept 15. Kondenza, činjenica je da smo svi postali ranjiivi, osetljivi i da smo se otuđili jedni od drugih, ali ranjivost može biti i pozitivna, jer jedni u drugima možemo prepoznati slabosti i probleme i kroz isticanje emotivnog, možemo uspostaviti nekakav balans između ljudskog društva i prirode, koja je takođe postala jako ranjiva.
Radovi na 15. Kondenzu govore tako sa jedne strane o teškim uslovima rada i užasnim prisiticima u kojima se nalaze umetnici dok stvaraju. S druge strane su performansi koji fokus umetničkog rada i istraživanja prenose sa kognitivnog u polje afektivnog.
“Kroz program koji obuhvata predstave, predavanja, prezentacije i razgovore, želimo da iz svoje pozicije – pozicije nezavisne plesne scene, pozicije pojedinaca koji biraju da rade na toj sceni, pozicije kolektiva koji se bori da održi i sačuva kolektivni duh od pritisaka, pozicije građana u društvu koje se raspada po svim šavovima i prirode koja nam se opasno ruga, progovorimo o tome koliko smo svi radikalno ugroženi i koliko je u redu da pokažemo svoju osetljivost, svoje slabosti, ali i svoju strast da ne odustanemo”, poručila je Marijana Cvetković.
Program 15. Kondenza sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Naslovna fotografija: Dance on Ansambl, Jubal_Battisti
(SEEcult.org)