• Search form

17.06.2014 | 17:07

16. Afro festival u MAU

16. Afro festival u MAU

Afro festival u Muzeju afričke umetnosti (MAU) u Beogradu nudi od 20. do 22. juna edukativni, likovni i zabavni program, osmišljen u težnji da na jednom mestu okupi sve članove afričke zajednice u Beogradu, ljubitelje afričke umetnosti i kulture, turiste i domaće posetioce.

Reč je o tradicionalnoj manifestaciji MAU, koja naglašava poštovanje raznolikosti kultura i prezentaciju kulturnog nasleđa kao način promovisanja multikulturalnosti u današnjem svetu. Uz učešće predavača i stručnjaka iz oblasti afričkih studija, kao i afričkih i lokalnih umetnika, studenata i prijatelja MAU, program obuhvata izložbe i predavanja, muzičke i likovne radionice, koncerte i javna vođenja kroz stalnu postavku i tematsku izložbu.

Najznačajniji dan 16. Afro festivala je “Durbar: festival festivala” – dan prijateljstva, muzike i plesa. Uz učešće afričkih ambasada u Beogradu, 22. juna u bašti MAU biće slavljena afrička muzika, ples, umetnost i kultura.

Uz posebno aranžirane štandove sa predmetima zanatske i suvenirske proizvodnje, posetiocima se pruža prilika da uživaju i u kulinarskim specijalitetima iz različitih krajeva Afrike: Alžira, Angole, Egipta, Gvineje, Konga, Libije, Maroka, Nigerije i Tunisa, kao i Jamajke i Gabona.

Nastupiće i tročlani sastav Rey Beny, koji čine članovi porodice Martinez - Reinaldo, Reniel i Daineri. Na repertoaru imaju muziku u ritmu salse, regetona, bolera i cha cha cha, uz pratnju saksofona i kubanskih udaraljki (güiro i maracas). Atmosferu i doživljaj Kube upotpuniće atraktivni plesači škole salse koju vodi porodica Martinez.

Afro festival obuhvata i “Afrički bazar” – prodajnu izložbu umetničkih i zanatskih predmeta (maski, skulptura u kamenu i drvetu, rukom pravljenih i bojenih tkanina, slika, batika, nakita i dekorativnih predmeta za enterijer), koja promoviše likovnu i primenjenu umetnost afričkog kontinenta.

U MAU je u toku i izložba “Kotoko konjanici, čuvari duše” iz zbirke Pjerluiđija Peronija, otvorena krajem 2013. godine, koja prikazuje minijaturne bronzane figure - talismane sa motivom konja i jahača koje odlikuje izuzetna stilska raznovrsnost i snažno simboličko značenje u kulturi afričkog naroda Kotoko. Poput amajlija širom sveta, za koje se veruje da donose sreću ili blagoslov bogova, “Kotoko konjanici” su lični predmeti koji za svoje vlasnike predstavljaju izvor duhovne snage, a najčešće se nose kao privesci na ogrlicama i narukvicama.

Narod Kotoko naseljava tri susedne zemlje koje okružuju jezero Čad - Nigeriju, Kamerun i Čad. Prema njihovom verovanju, talismani u obliku konjanika imaju moć da umire duhove koji izazivaju slabost duše, tugu, strah, otuđenost ili različite bolesti. Uz minijaturne statuete konjanika, na ogrlice i narukvice često su nanizane i kauri školjke, kožni amuleti gri-gri, praporci i razni drugi dodaci, kao predmeti koji će zaštititi pojedinca od loših uticaja duhova ili dar koji će obezbediti njihovu blagonaklonost. Postavka u MAU obuhvata više od 300 eksponata iz zbirke italijanskog kolekcionara afričke umetnosti Pjerluiđija Peronija. U najvećem broju zastupljene su figure konjanika izrađene od bronze, zatim od bakra, mesinga, srebra, gvožđa, aluminijuma, kao i retki primerci od slonovače i terakote.

Izložba talismana “Kotoko konjanici, čuvari duše” otvorena je, inače, u MAU do kraja oktobra, a njena autorka je kustoskinja Marija Ličina,

Afro festival obuhvata i program “Konteksti i reprezentacije”, čija je urednica Ana Sladojević, kustoskinja i teoretičarka umetnosti, koja je i autorka knjige “Muzej afričke umetnosti, Konteksti i reprezentacije” (MAU, Beograd, 2014).

U fokusu tog programa su teorijske analize, odnosno promišljanje odnosa kolonijalnog, anti-kolonijalnog i postkolonijalnog diskursa. Razgovor se vodi u ambijentu same postavke MAU koja datira iz 1977. godine, kao forma muzejske samorefleksije kojom se prostor Muzeja otvara i izlaže različitim gledištima i tumačenjima, imajući u vidu specifične okolnosti njegovog nastanka, kao i promene koje su se u svetskim okvirima odigrale u reprezentacijama afričkih umetnosti tokom poslednjih tridesetak godina.

U razgovoru sa Anom Sladojević učestvovaće kustos Centra za vizuelnu kulturu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu Dejan Sretenović.

Najavljen je i niz radionica za decu “Na obalama jezera Čad”, “Obucimo afričku kućicu”, “Lakrdijaš Anansi i njegove avanture”, “Umetnost Jamajke”, koje će voditi kustosi MAU, domaći umetnici i specijalni gosti - Ema Ašantide (Gana), dugogodišnja prijateljica i saradnica MAU, i vajarka Nevine Salmon (Jamajka).

U okviru Afro festivala biće dodeljena i nagrada za najbolji dečji crtež sa likovnog konkursa “Afrika u srcu Beograda”, a program obuhvata i učenje i igranje afričke društvene igre “Mankala”.

Među atrakcijama Afro festivala je i program putopisa iz Afrike, koje će moderirati istoričarka umetnosti i direktorka MAU Narcisa Knežević Šijan i kustoskinja Emilia Epštajn.

Biće predstavljeno nekoliko značajnih i interesantnih putopisa domaćih autora koji nude posebne osvrt na afrički kontinent. U “formalnom predstavljanju knjiga i neformalnom razgovoru sa piscima”, kako je najavio MAU, učestvovaće Čedomir Štrbac i Planinka Nina Rajković.

Sajt MAU je www.museumofafricanart.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r