• Search form

09.09.2014 | 16:09

16. Bijenale u Pančevu

16. Bijenale u Pančevu

Pančevačko Bijenale umetnosti, koje će biti održano od 17. septembra do 10. oktobra, namerava da tematskim okvirom “Linije vremena: dokumenti 1981–2012” inicira istorizaciju/valorizaciju i kritičko osvetljavanje sopstvenih različitih aspekata u kontekstu socioekonomskih, političkih, kulturalnih i umetničkih (ne)prilika nastalih u periodu koji obuhvata.

Na 16. Bijenalu umetnosti, čija je selektorka i kustoskinja Suzana Vuksanović, učestvuje oko 80  domaćih i stranih umetnika različitih generacija, a ideja je da se izborom radova i načinima njihove prezentacije, kao i kroz (ne)posredne susrete, sučeljavanja, dijaloge i tišine, podstaknu, možda ožive ili re-kreiraju i neke potisnute, zaboravljene, zamagljene mikroistorije, koje će takođe predstavljati dragocenu (dokumentarnu, umetničku, kustosku, performativnu i drugu) građu.

Učesnici 16. Bijenala su: Srđan Apostolović, Mrđan Bajić, Nada Denić, Nikola Džafo, Mirjana Đorđević Thaler, Gabriel Glid, Ivan Grubanov, Jelena Janev, Dragan Jelenković, Zdravko Joksimović, Darija Kačić, Gordana Kaljalović Odanović, Miroslava Kojić, Slobodan Kojić, Stevan Kojić, Žolt Kovač, Ivan Kožarić, Dobrivoje Krgović, Dragoslav Krnajski, Mladen Marinkov, Marina Marković, Tatjana Milutinović Vondraček, Milorad Mladenović, Nikoleta Marković, Branislav Nikolić, Vladimir Nikolić, Petre Nikoloski, Tanja Ostojić, Zoran Pantelić, Stanko Pavleski, Vesna Pavlović, Vladimir Perić, Dušan Petrović, Darinka Pop Mitić, Danilo Prnjat, Mileta Prodanović, Slavoljub Caja Radojčić, Jelica Radovanović i Dejan Anđelković, Saša Rakezić alijas Aleksandar Zograf, Ivana Rakidžić Krumes, Rene Rusjan, Duba, Dubravka Ana Sambolec, Zvonimir Santrač, Mojca Smerdu, Radiša Stanišić, Vera Stevanović, Aneta Svetieva, Rastislav Škulec, Zoran Todorović, Dragoljub Raša Todosijević, Verbumprogram, Anica Vučetić, Kosta Angeli Radovani, Ana Bešlić, Kosta Bogdanović, Olga Jevrić, Tomislav Kauzlarić, Nina Kocić, Dragan Rakić, Larisa Ackov i Ana Vilenica, Igor Antić, Apsolutno skulptoralno (Zoran Pantelić, Rastislav Škulec), ART-ACT, Daniel Buren, Cornford and Cross, Daniel Firman, Jovana Komnenić, Shaoji Liang, Mihael Milunović, Jelena Radić, Božica Rađenović, Veit Stratmann, Nataša Teofilović, Marina Vasiljević Kujundžić, Shu Min Li i Harrison and Wood.

     Raša Todosijević, Gott Liebt Die Serben

Kompleksna postavka fokusirana je na ostvarenja nastala i producirana pred ili za neko Bijenale u Pančevu.

U manjem broju slučajeva, gde nije bilo moguće prikazati zatražene radove – jer više ne postoje ili nisu dostupni iz različitih razloga – odabrana su druga dela pozvanih umetnika i umetnica iz doba njihovog učešća na nekom od prethodnih PIJS-a i/ili Bijenala. Taj segment izložbe uključuje i radove stvaralaca koji su u međuvremenu preminuli.

Istovremeno, posebna selekcija autora i ostvarenja biće predstavljena u okviru dokumentarnog dela izložbe u formi fotografija, printova i lajt-boksova. Reč je o zapisima o samim radovima i izvođenjima koje je bilo nemoguće ponoviti, ili ovog puta to nije bilo neophodno. Tako se umetnička dela i dokumenti o ostvarenjima iz različitih godina, decenija, iz drugog doba i različitih konteksta, pokazuju zajedno/uporedo, donoseći svoje (ne)učitane predistorije i postistorije.

      Nikola Džafo, Zečja polja

Tematski okvir 16. Bijenala umetnosti, kako je navela Suzana Vuksanović na konferenciji za novinare 9. septembra u Beogradu, neposredno je proistekao iz dve važne činjenice: Bijenalna izložba jugoslovenske skulpture u Pančevu predstavljala je jednu od ključnih tačaka podsticaja i institucionalne podrške razvoju jugoslovenske skulpture (održano je sedam PIJS-a i jedno Trijenale od 1981. do 1996. godine); Pančevačko bijenale (vizuelnih) umetnosti, proizašlo iz PIJS-a, uspelo je da održi regionalno prepoznatljivu poziciju značajnog uporišta savremenih umetničkih praksi – kako u pogledu same art-produkcije, tako i u pogledu kritike, istorije i teorije umetnosti (od 2000. do 2012. godine održano je sedam manifestacija).

“Ishod ovogodišnje produkcije i recepcije odsutne i postojeće istorije pančevačkog Bijenala donekle se može predvideti – međutim, tri decenije podeljene i smeštene u dva veka, unutar više društvenih sistema, ideoloških matrica i kontradiktornih okolnosti u kojima je Bijenale trajalo proizvodeći mnoga značenja – period je čiji mnogobrojni i mnogostruki konteksti, kako je Grojs pisao, čine nestalan i promenljiv okvir...”, naglasila je Suzana Vuksanović.

       Ivana Rakidžić, Vetar nosi

Bijenale će biti svečano otvoreno 17. septembra u 17 sati na platou ispred Narodnog muzeja Pančevo, na kojem će biti postavljen promotivni plato arhitekte Tamare Tasić.

Taj promotivni plato, površine oko 52 m2, poslužiće kao izlagački prostor u okviru Bijenala, a potom će biti premešten u Narodnu baštu za potrebe Kulturnog centra Pančeva, Galerije “Elektrika” i grada Pančeva (JKP Zelenilo). Projekat je namenjen umetnicima, publici, institucijama kulture i očuvanju baštine, zavodima za zaštitu spomenika, arhivima, medijima, a posebno mladima i andergraund sceni regiona, a realizovan je u saradnji sa Studentskom unijom Pančeva, koja je dobila sredstva na konkursu NIS-a.

Bijenale će biti održano i u Galeriji savremene umetnosti, Galeriji “Elektrika”, Foajeu Kulturnog centra, Narodnom muzeju, Galeriji – holu Gradske uprave, bioskopu “Vojvodina”, kao i na Tamiškom keju i u Njegoševoj ulici.

Program 16. Bijenala obuhvata i nekoliko autorskih projekata – “Dušan Otašević, Vreme / protok / trag”, izložba autorke Marijane Kolarić u budućem legatu Milorada Bate Mihailovića, zatim “Pedagogije de/kontaminacije” autora Andreja Mirčeva sa Akademije umjetnosti iz Osijeka, koji će sa studentima autorima (Dorotea Cvijanović, Mia Štark, Ivan Bogović, Karlo Arnold, Andrea Knezović, Ana Uzelac, David Tadić, Jasmin Mišković) prirediti performans u Galeriji Istorijskog arhiva Pančeva, te “Triptih o materiji i vremenu” (2014) eksperimentalni film scenariste i režisera Radiše Stanišića, koji će biti prikazan u godinama zatvorenom bioskopu “Vojvodina”. U tami napuštenih depoa, pronađene skulpture, eksponati sa prošlih bijenala u sadašnjem vremenu i prostoru, prizor su nove vizure budućeg posmatrača…

Biće predstavljena i publikacija “Skulptura?” – viđenje skulpture kroz strip vodećih savremenih strip-autora, koje je priredio Saša Rakezić alijas Aleksandar Zograf.

Zograf će održati i strip-radionicu “Strip Sinergija” na kojoj će govoriti o primerima saradnje, bilo da je reč o strip-radionicama ili saradnji strip-umetnika, jam comics ili o nekom drugom vidu zajedničke kreacije u formi stripa. Desetak polaznika radionice učestvovaće potom u zajedničkoj izradi stripa, a programi će biti predstavljeni u Galeriji “Elektrika”.

U okviru Bijenala, predviđena je i izložba “Banatski paviljon – regionalna izložba savremene umetničke scene Banata” koja će biti postavljena od 10. septembra do 1. oktobra u Dvorani “Apolo” Doma omladine Pančevo, a svečano će biti otvorena 16. septembra kao deo projekta “Poles of Cultures” IPA programa prekogranične saradnje Rumunija-Srbija.

Bijenale umetnosti je internacionalna manifestacija koja se održava u kontinuitetu od 1981. godine, kada je prvi put organizovana kao izložba jugoslovenske skulpture velikog formata za slobodni i galerijski prostor. Bijenale je 2000. godine proširilo koncepciju sa polja skulpture na “prošireno polje umetnosti”, te se i sam naziv manifestacije preinačio sa Bijenala skulpture na Bijenale vizuelnih umetnosti. Takođe, te godine izložba je dobila internacionalni karakter.

Prateći umetničke afinitete i osluškujući puls nove publike, Bijenale umetnosti je 2006. godine proširilo program na pozorišnu i filmsku umetnost, čime je dobilo današnji oblik – Bijenale umetnosti.

Kao manifestacija koja iza sebe ima tradiciju dugu više od 30 godina, Bijenale je ugostilo mnoge značajne stvaraoce, među kojima su: Danijel Biren, Ričard Dikon, Jožef Nađ, Tomislav Peternek, Nikola Džafo, Kosta Bogdanović, Mrđan Bajić, Vera Stevanović, Škart, Ivan Grubanov, Katarina Zđelar, Siniša Ilić, Janez Janša, Vladan Joler, Boris Šribar, Slaven Tolj, Nebojša Vilić, Asja Mandić, Igor Antić, Žiga Kariž...

Kulturni centar Pančeva u realizaciji 16. Bijenala umetnosti sarađuje sa: Srpskom akademijom nauka i umetnosti, Muzejem savremene umetnosti Vojvodine, Umetničkom akademijom u Osijeku, Kolekcijom “Trajković” , Muzejem rudarstva i metalurgije iz Bora, Muzejem Grada Beograda i Centrom za likovnu i primenjenu umetnost “Terra” iz Kikinde.

Pokrovitelj Bijenala umetnosti je Grad Pančevo, a podršku su pružili i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje Vojvodine, NIS i drugi sponzori.

(SEEcult.org)

biblioteka matice srpske, digitalizacja
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r