• Search form

18.12.2020 | 22:51

16. Sedam veličanstvenih - za posvećene i posebno obazrive

16. Sedam veličanstvenih - za posvećene i posebno obazrive

Festival evropskog dokumentarnog filma “Sedam veličanstvenih”, nakon tri odlaganja zbog pandemije korona virusa, ipak će biti održan od 21. do 24. decembra u Kombank dvorani u Beogradu, a kroz dela vrhunskih majstora dokumentarizma pružiće publici sedam ekskluzivnih uvida u udaljene prostore, često nedostupne većini ljudi.

Prema navodima koselektora Tue Stina Milera, filmovi 16. festivala “Sedam veličanstvenih” bave se “značajnim temama našeg vremena, obraćajući se našem srcu i umu. Emotivni, informativni, provokativni za razmišljanje. Odvode vas u zemlje kao što su Argentina, Rusija, Finska, Danska, Holandija i Priroda”.

Festival otvara film “Gunda” jednog od najznačajnih svetskih majstora dokumentarizma Viktora Kozakovskog. Posle premijera na festivalima u Berlinu i Njujorku, prikazivan je retko, pre svega zbog zahteva autora da ga publika gleda isključivo u bioskopima.

Podstaknut i sopstvenim sećanjima iz detinjstva, Kozakovski je snimao tu crno-belu vizuelnu poemu sa idejom da usmeri našu pažnju na neodoljivu lepotu bića koja zajedno sa čovekom čine dragoceni živi svet naše planete. Glavni junaci su Majka krmača, Gunda, dve genijalne krave i jedno jednonogo pile…

Dansko ostvarenje “Patrimonijum” Karla Olsena dosad je neviđeni prikaz danske aristokratije kroz priču o teretu i obavezama koje nosi pripadanje tom, za mnoge, apsolutno povlašćenom društvenom sloju.

To je nimalo bajkovita priča o baštini i tradiciji - što je i značenje reči u naslovu, kreirana izuzetnim vizuelnim stilom koji pejzaže i enterijere pretvara u prizore kao sa slika izuzetnih slikara.

Na delikatno putovanje osetljivih duša u potrazi za ljubavlju na brodu koji krstari Volgom publiku će povesti “Gorka ljubav”, film dvojice vrhunskih majstora - reditelja Ježija Šlatkovskog, koji je zadivio sve u Evropi ostvarenjem “Don Žuan” o rastrzanoj psihi i mladalačkim snovima o ljubavi, i podjednako virtuoznog i prefinjenog direktora fotografije Vojćeha Starona.

Reč je o slikovitom krstarenju brodom, nazvanim po Maksimu Gorkom, u kojem Šlatkovski, kao i u “Don Žuanu”, beleži ljubav u svim njenim rusko-čehovljevskim aspektima. “Ovo je putovanje puno suza i osmeha i muzike”, istakao je Tue-Stin Miler povodom tog filma.

Holandsku autorku Uke Hogendejk beogradska publika je upoznala kroz njenu nezaboravnu sagu “Novi Rejksmuzej” o obnovi jednog od najvećih evropskih muzeja. Njen najnoviji film “Moj Rembrant” još jedan je ekskluzivan uvid u puteve i život umetničkih dela i u nadmetanja od kojih se publici može zavrteti u glavi.

Jedan festivalski dan posvećen je muzici i Argentini. Specijalna projekcija namenjena je jednom od najvećih dokumentarističkih bioskopskih hitova u poslednjih deset godina – filmu “Još jedan tango” Hermana Krala, koji je i dokument o bliskosti o kojoj sada, možda više nego ikad, ne prestajemo da sanjamo.

Francusko-češko-argentinsko-austrijska koprodukcija “Solo” potresna je priča o vrhunskom pijanisti koji se bori na ivici mračnog, duševnog ambisa protiv demona sopstvene genijalnosti, u nadi da muzika kojoj žrtvuje sebe postane prostor u kojem može da postoji. “Pripremite se za dirljivu, vrhunski ispričanu priču o bolu, patnji, radosti, introvertnosti Martina Perinoa koji je pun energije i napušta (psihijatrijsku) bolnicu da bi živeo samostalno”, naveo je Tue-Stin MIler povodom tog filma, koji je režirao Francuz Artemio Benki, koji je tragično preminuo u aprilu ove godine.

Za zatvaranje 16. “Sedam veličanstvenih” odabran je finski dokumentarc “Najsrećniji čovek na Zemlji” Jonasa Berghola, koji otkriva svet nepriznatih emocija muškaraca u Finskoj. Proslavljeni autor filma o saunama, jednog od najvećih dokumentarističkih hitova, priča u novom dokumentarcu pre svega o dubokoj žudnji za bliskošću, rušeći stereotipe da muškarci u Finskoj nisu sposobni da izraze emocije i svoje želje za srećnim životom, za ljubavlju.

Osnivači festivala “Sedam veličanstvenih” Zoran i Svetlana Popović, koji su odabrali filmove sa danskim stručnjakom za dokumentarne filmove Tue-Stinom Milerom, preimenovali su ove pandemijske godine festivalski slogan “Novi evropski bioskop” u “Bioskop nove realnosti – za posvećene i za posebno obazrive”, izražavajući time svest o velikim promenama koje menjaju životne okolnosti u čitavom svetu.

“Uprkos svemu, uprkos najtežim preprekama koje su tokom godine otežavale sve svima svuda na svetu, uprkos odlaganjima koja su tri puta neminovno sledila jedna drugo, uprkos svemu što je teško, sumorno i mračno ili možda baš zato što je mračno, sumorno i teško, 16. festival ‘Sedam veličanstvenih’ stiže do željne publike. Od proleća do jeseni stalno su se javljali posvećenici dokumentarnog filma sa istim zabrinutim pitanjem. Evo, odgovor stiže tek sada, u trenutku kada festival izgleda kao nemoguća misija, verovatno da nas podseti, kao što to rade i veličanstveni dokumentarci, da je život nesagledivi niz neočekivanih i, često, nemogućih spojeva”, poručili su organizatori.

Tue-Stin Miler, koji je pozvao publiku “Sedam veličanstvenih” da se pridržava epidemioloških mera, naglasio je važnost bioskopske predstave i u ovakvo krizno vreme.

“Evo nas da ponovo uživamo što smo zajedno – poštujući distancu i noseći maske – u bioskopu da bismo gledali filmove na velikom ekranu, kako je i zamišljeno da budu gledani u trenutku kada su stvarani”, poručio je Tue-Stin Miler, navodeći da je bio na mnogo festivala ove godine, ali onlajn. Između ostalog, bio je i član žirija Sarajevo film festivala, koji je u celini održan u virtuelnom okruženju. Stoga se, kako je naglasio, i raduje trenutku kada će se filmovi vratiti u bioskope, na velike ekrane.

Festival “Sedam veličanstvenih” u poslednjem trenutku izmenio je prvobitnu satnicu, s obzirom na nove epidemiološke mere koje omogućavaju ustanovama kulture da od 21. decembra rade do 21 sat. Tako će svečano otvaranje biti u 19, umesto u 15 časova, kako je prvobitno planirano.

Festivalski sajt je magnificent7festival.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).

(SEEcult.org)

Zoran Popović, Performance Axioms, SKC, Belgrade 1972
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r