20 godina bez Berlinskog zida
Memorijalnim programom i koncertima, kao i okupljanjem svetskih političkih lidera, Nemačka obeležava 9. novembra 20 godina od pada Berlinskog zida, jednog od simbola hladnog rata, čije je rušenje označilo i krah socijalizma u istočnoj Evropi i umnogome promenilo globalne političke odnose. Pad Berlinskog zida i ujedinjenje Nemačke proteklog vikenda bila je dominantna tema u nemačkim novinama, a televizije emituju dokumentarne snimke, svedočenja očevidaca i učesnika rušenja Zida, kao i rasprave u okviru javnih panela o posledicama njegovog pada na čitavu Evropu.
Memorijalnim programom i koncertima, kao i okupljanjem svetskih političkih lidera, Nemačka obeležava 9. novembra 20 godina od pada Berlinskog zida, jednog od simbola hladnog rata, čije je rušenje označilo i krah socijalizma u istočnoj Evropi i umnogome promenilo globalne političke odnose.
Pad Berlinskog zida i ujedinjenje Nemačke proteklog vikenda bila je dominantna tema u nemačkim novinama, a televizije emituju dokumentarne snimke, svedočenja očevidaca i učesnika rušenja Zida, kao i rasprave u okviru javnih panela o posledicama njegovog pada na čitavu Evropu.
Memorijalu povodom 20 godina pada Berlinskog zida prisustvuju i neke od vodećih ličnosti iz vremena kolapsa komunizma u Istočnoj Evropi, kao što su bivši sovjetski lider Mihail Gorbačov i poljski političar i bivši sindikalni borac Leh Valensa. U Berlinu borave i lideri zemalja koje su okupirale posleratnu Nemačku - britanski premijer Gordon Braun, francuski predsednik Nikola Sarkozi i ruski Dmitri Medvedev, kao i državna sekretarka SAD Hilari Klinton.
Nemačka kancelarka Angela Merkel, koja je u vreme pada Zida radila kao naučni istraživač u Istočnom Berlinu, izjavila je da je njegovo rušenje bilo “najsrećniji dan u nemačkoj istoriji”.
Na hiljade turista takođe se slilo tokom vikenda u Berlin povodom jubileja, čija proslava širom grada obuhvata i rušenje hiljadu ogromnih domina ukrašenih radovima umetnika i postavljenih na trasi originalnog Berlinskog zida u dužini od kilometar i po.
Brandenburška kapija, mesto centralne svečanosti povodom 20-godišnjice pada Berlinskog zida, decenijama je takođe predstavljala simbol podele.
Berlinski zid srušen je 9. novembra 1989. godine, nakon gotovo 30 godina hladnog rata i podele Nemačke i Evrope na “komunistički Istok” i “demokratski Zapad”.
Dvadesetogodišnjica pada Berlinskog zida obeležava se različitim događajima i širom Evrope, pa će u Beogradu 9. novembra u 18 sati na Trgu republike biti otvoren Muzej zida, a u Ateljeu 212 u 22 sata najavljena je tribina “Zid”, na kojoj će učestvovati Jovan Ćirilov, Goran Marković, Ivan Medenica, Vladimir Arsenijević i Ivan Čolović, kao i predstavnici Gete instituta.
Kopija Berlinskog zida u Beogradu, koju je nemački umetnik Frank Belter (Bölter) sagradio na Trgu republike od kartonskih cigala, srušila se pre zvanično planiranog rušenja, ali je njegov deo Belter konzervirao i biće izložen u Muzeju Beogradskog zida, koji će svečano će otvoriti nemački ambasador Volfram Mas.
Beltera je angažovao Gete institut povodom 20 godina od pada Berlinskog zida, a njegov rad izazvao je veliku pažnju građana Beograda, koji su doprineli da jedna strana Beogradskog zida dobije nov izgled zahvaljujući mnogobrojnim crtežima, grafitima i porukama.
Deo umetničkog koncepta Beltera i jeste bio da se Zid menja pod uticajem vremenskih nepogoda, a zbog jakog vetra, srušio se već nakon pet dana, odnosno četiri dana pre jubileja od pada zida u Berlinu.
Deo Beogradskog zida, dužine četiri metra i visine tri metra, biće izložen u Muzeju Zida, a Gete institut pozvao je Beograđane da na otvaranje donesu i svoje fotografije Beogradskog, Berlinskog i drugih zidova i izlože ih zajedno sa Belterovim radom.
(SEEcult.org)