23. Modul memorije
Izložbom fotografija “Shadow of Memory” autora Rona Haviva, 30. marta u sarajevskoj Vijećnici zvanično će početi 23. izdanje kulturološkog programa “Modul Memorije” Internacionalnog teatarskog festivala MESS.
“Shadow of Memory” je izložba retko objavljenih ili nikada viđenih fotografija svetski poznatog fotografa Ron Haviva, nastalih tokom rata u Bosni i Hercegovini 90-ih. Posetioci će imati priliku da vide fotografije koje su tematski podeljene na sedam različith priča: "Sarajevo-6. april", "Bijeljina", "Život u ratu", "Logori", "Ponovno ujedinjenje", "Vojnici" i "Srebrenica", najavili su organizatori.
Uoči otvaranja izložbe, Haviv je napisao zbog čega uopšte smatra bitnim da se bavi onim što se dogodilo u Bosni i Hercegovini, ali i na koji način je to njega lično oblikovalo: “Dok provodim više vremena s ‘novim’ radom, prisiljen sam da ponovo doživim ono što sam bio zaboravio. To me podseća da svaki pojedini trenutak, bilo da je fotografisan ili ne, ima pravo da se vidi, oseti i razume. Kako je vreme proticalo, uspomene nastavljaju da postoje ispod površine, čekajući da budu probuđene i ponovo viđene. Sada je vreme da rasvetlimo moje senke iz prošlosti”, naveo je Haviv.
Umetnički direktor Modula Memorije i direktor MESS-a Nihad Kreševljaković izrazio je uverenje u važnost bavljenja umetnošću i ljudskom prošlošću, te ljudskom nesrećom, jer se na taj način ljudi mogu sačuvati od toga da postanu gluvi i nemi za ono što se oko njih događa.
“Umetnički programi Modula Memorije podsećaju nas na snagu i potencijal čoveka da i u najgorim situacijama teži lepoti, dobroti i pravdi. Modul Memorije, već duže od dve decenije, dokaz je kako su teška i bolna ljudska iskustva zapravo razlog i motiv da svi budemo plemenitiji, bolji i saosećajniji kao ljudi”, rekao je Kreševljaković na konferenciji za novinare.
Shadow of Memory
Program Modula Memorije obuhvata niz događaja, i to ne samo u Sarajevu, već i u Konjicu, kao i proteklih godina.
Najavljene su i izložbe “Lično” Velije Hasanbegovića i “FreeDom” desetak različitih svetski i regionalno priznatih autora/ki, te izložba “Windows to the World, Windows to the Soul” fotografa Sukija Medenčevića, člana američke Asocijacije fotografa.
Program obuhvata i filmski program, uključujući premijeru filma “Never leave me” Aide Begić, te projekciju višestruko nagrađivanog filma “Muškarci ne plaču” Alena Drljevića, kao i ciklus kratkih filmova.
Među predstavama koje će biti igrane je “Aziz ili Svadba koja je spasila zapad” reditelja Dine Mustafića, koja će gostovati u Sarajevu u znak sećanja na Predraga Lucića, prema čijem tekstu je i rađena.
Modul Memorije je kulturološki program koji se bavi očuvanjem kulture sećanja, imajući kao motiv to da se stvari iz prošlosti ne smeu zaboraviti i da se iz njih mora učiti, jer se jedino na taj način neće ponoviti. Cilj tog programa je uspostaviti jasnu i neraskidivu vezu etike i estetike, te na taj način koristiti kako umetnost, tako i društvene vrednosti i norme kao način komunikacije sa publikom.
Svi programi Modula Memorije, osim repertoarskih predstava, besplatni su.
(SEEcult.org)