26. FAF u slavu bioskopa, delom onlajn
Festival autorskog filma (FAF) prikazaće od 27. novembra do 4. decembra deset filmova iz glavnog takmičarskog programa isključivo u bioskopima, a veliki broj naslova iz ostalih programa biće i u dvoranama i onlajn, na platformi mojoff.net.
“Mislimo da je to važno, jer je to ideja odbrane i bioskopa i umetnosti i svega onoga za šta se ovaj festival bori već 26 godina, i ne samo FAF, nego i svi mi koji se bavimo ovim poslom. Smatramo da je bioskop mesto gde se filmovi najlepše i najbolje gledaju”, izjavio je predsednik Saveta FAF-a Srdan Golubović 17. novembra na konferenciji za novinare u Kombank dvorani.
Golubović, kao i direktor FAF-a i Kombank dvorane Igor Stanković, istakli su da je, “naravno, pre svega važna bezbednost”, zbog čega će festivalski tim učiniti sve da dosledno primeni epidemiološke mere zaštite zdravlja posetilaca. Istovremeno, apelovali su na publiku da se pridržava mera.
“Ovaj festival koji se dešava u tako čudnim, gotovo nemogućim okolnostima, možda najviše podeća na prvo izdanje iz 1994. godine, kada je u vreme potpune izolacije i odbačenosti ove sredine i Beograda nastao FAF, koji je osmislio i sproveo njegov osnivač i dugogodišnji direktor Vojislav Vučinić. Ovo je nažalost i prva godine bez njega”, izjavio je Golubović, podsetivši da je Vučinić preminuo u decembru 2019.
“Uprkos okolnostima, pokušali smo da probudimo duh festivala i da napravimo mogućim da se dogodi. Te 1994. godine Vučinić je sa saradnicima, sa Slobodanom Novakovićem, prepoznao da ovaj grad ima potrebu i radoznalost za nečim što je novo, hrabro, inventivno, originalno, provokativno. Mi danas negujemo duh tog festivala”, rekao je Golubović i najavio da će FAF od ove godine uvek imati neku važnu posvetu Voji Vučiniću. Ovoga puta to će biti na zatvaranju 26. FAF-a projekcijom 4K remasterizovane verzije filma “Raspoloženi za ljubav” Vonga Kar-Vaija, koga je upravo Vučinić otkrio beogradskoj publici.
Umetnički direktor FAF-a Srđan Vučinić najavio je film “Zlo ne postoji” iranskog režisera Mohameda Rasulofa, koji će biti prikazan van konkurencije na svečanom otvaranju u Kombank dvorani, dok će ponovne projekcije biti u Domu omladine i Dvorani Kulturnog centra Beograda.
Film “Zlo ne postoji”, koji se bavi smrtnom kaznom iz perspektive egzekutora, osvojio je Zlatnog medveda ranije ove godine na 70. Berlinalu, a tu prestiznu nagradu preuzela je rediteljeva ćerka, jer je Rasulofu zabranjen izlazak iz Irana, kao i snimanje filmova. Dramu “Zlo ne postoji” snimao je stoga u tajnosti.
U glavnom programu van konkurencije je 12 arthaus filmova koji su privukli najviše pažnje kritike.
Među njima su filmovi poznatih reditelja “Lux Aeterna” Gaspara Noea, “Sibir” Ejbela Ferare, “Novi poredak” Mišela Franka, “Suton” Šarunasa Bartasa...
Glavni takmičarski program, koji je predstavio jedan od selektora i član Saveta FAF-a Stefan Ivančić, bio je veliki izazov, jer nije lako naći filmove u vreme kada i neki od najvećih svetskih festivala nisu održani. Ipak, kako je istakao, obezbeđen je veoma kvalitetan izbor, a fokus je bio na prvom, drugom ili trećem filmu autora.
U konkurenciji za Gran pri “Aleksandar Saša Petrović” nalazi se deset umesto uobičajenih 12 filmova, jer jedan od njih traje šest sati. Taj najduži je i jedan od najzanimljivijih i najhrabrijih filmova – “DAU. Degeneracija” Ilje Kržanovskog i Ilje Permjakova, koprodukcija Nemačke, Ukrajine, Velike Britanije i Rusije, koja je deo obimnog projekta DAU. Taj projekat učestvuje i van konkurencije ostvarenjem “DAU. Nataša”.
U konkurenciji su i gruzijsko-francuski “Početak” Dee Kulumbegašvili, koji je u San Sebastijanu osvojio Zlatnu školjku za najbolji film, režiju, scenario i najbolju glumicu, indijski “Učenik” Čaitanija Tamhane, koji je u Veneciji dobio nagradu za najbolji scenario, a na FAF-u je pre nekoliko godina nagrađen za “Sud”, zatim “Egzil” Visara Morine, koji je osvojio Srce Sarajeva, te “Mladi kitolovac” Filipa Jurjeva, “Februar” Kamena Kaleva, “Los Konduktos” Kamila Restrepoa, “Loši putevi” Natalije Vorožbit, “Mare” Andree Štake i “Žuta mačka” Adilkana Jerzanova.
Pored Gran prija, biće dodeljena i nagrada za najbolju režiju i nagrada “Gordan Mihić” za scenario, a u žiriju su scenaristkinja Elma Tataragić (BiH), reditelj filma “Moj jutarnji smeh” Marko Đorđević (Srbija), pobednik 25. FAF-a, te glumac Leon Lučev (Hrvatska).
Program Hrabri Balkan okupio je, kako je rekla koselektorka Maša Seničić, deset ostvarenja mladih autora, dugometražnih i kratkih, igranih i dokumentarnih. U raznolikoj selekciji je i animirani dugometražni film hrvatskog reditelja Dalibora Barića “Slučajna raskoš prozirnog vodenog rebusa”.
Svetsku premijeru imaće irsko-bosanski “Minotaur” Zulfikara Filandre, a domaću “Kada sam kod kuće” Ivane Todorović (van konkurencije) i “Domovina” Jelene Maksimović.
Nagradu za najhrabriji film na Balkanu doneće žiri u sastavu: rediteljka Andrijana Stojković, montažerka Aleksandra Milovanović i vlasnik i urednik “Beopolisa” Aleksandar Nikolić.
Na specijalnoj projekciji biće prikazan film “Kičma” reditelja i scenariste Vlatka Gilića iz 1975. godine, koji je bio inspiracija za plakat 26. FAF-a.
Vizuelno rešenje Braće Burazera predstavlja omaž originalnom plakatu filma “Kičma”, premijerno prikazanom u Kanu. Dva ključna motiva tog Gilićevog dela - opasno zagađenje vazduha u gradovima, kao i epidemija nepoznate bolesti koja se širi, pokazuju se duboko proročanskim u trenucima globalne krize i pandemije koje čovečanstvo ove godine proživljava.
FAF će prirediti i retrospektivu Gilićevih dokumentarnih filmova, a kao i do sada, obuhvata i selekcije Bande a part, Acid i Cinefondation. U okviru programa Specijalne projekcije, najavljeni su filmovi “Zaceli me” Danijele Štajnfeld, “Ja sam Frenk” Metoda Peveca i “Koncentriši se, baba” Pjera Žalice, čijom je premijerom otvoren proteklog leta 26. Sarajevo film festival.
Glavno mesto održavanja FAF-a je Kombank dvorana, a ostale lokacije su Dom omladine, DKC, Jugoslovenska kinoteka i Muzej Kinoteke, bioskop “Fontana”, Centar za kulturu “Vlada Divljan”, Art bioskop Kolarca i Ustanova kulture “Stari grad”.
Organizatori trenutno rade na rasporedu projekcija, a poslednje u danu biće od 18.30 ili 19 sati - u zavisnosti od dužine filma, kako bi sve bilo završeno do 21 sat, u skladu sa novim epidemiološkim merama.
FAF je ove godine prvi put dobio podršku potprograma Media Kreativne Evrope, a kako je rekao Igor Stanković, zahvaljujući tome biće moguća stručna predavanja i susreti profesionalaca.
Podršku su, kao i prošle godine, dali Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Filmski centar Srbije i Francuski instiut, dok je Grad Beograd izostao, budući da je povodom pandemije ukinuo godišnji konkurs za kulturu.
Zbog pandemije virusa korona neće biti gostiju na 26. FAF-u, ali će se organizatori potruditi da neke autore uključe onlajn na konferencijama za medije.
Karte će biti u prodaji od 19. novembra po prošlogodišnjim cenama.
Prošle godine, na 25. FAF-u, Gran pri “Aleksandar Saša Petrović” pripao je mladom reditelju Marku Đorđeviću za debitantski film “Moj jutarnji smeh”, komediju očaja o svakodnevici u Srbiji. Nagradu za režiju dobio je francuski reditelj Oliver Lakse za film “Vatra će doći”, kome je dodeljena i nagrada za najsinematičniju sekvencu, nazvana imenom profesora Vlade Petrića, koji je preminuo 2019.
*Foto: Tanja Drobnjak
(SEEcult.org)