29. Borini pozorišni dani
Festival 'Borini pozorišni dani', posvećen velikanu srpskog realizma Borisavu Bori Stankoviću, biće održan u njegovom rodnom Vranju od 21. do 26. oktobra pod motom “Ženska stvar?”, a za temu će imati emancipaciju žena u konzervativnom društvu. Prema navodima organizatora, 29. Borini pozorišni dani predstavljaju koncepcijski i organizacioni zaokret u odnosu na prethodne, a o glavnom i pratećem programu odlučivao je Umetnički savet koji čine teatrolozi i kritičari Ivan Medenica, Ksenija Radulović i Željko Hubač.
Festival 'Borini pozorišni dani', posvećen velikanu srpskog realizma Borisavu Bori Stankoviću, biće održan u njegovom rodnom Vranju od 21. do 26. oktobra pod motom “Ženska stvar?”, a za temu će imati emancipaciju žena u konzervativnom društvu.
Prema navodima organizatora, 29. Borini pozorišni dani predstavljaju koncepcijski i organizacioni zaokret u odnosu na prethodne, a o glavnom i pratećem programu odlučivao je Umetnički savet koji čine teatrolozi i kritičari Ivan Medenica, Ksenija Radulović i Željko Hubač.
Organizatori su najavili šest predstava u glavnom programu 29. Borinih pozorišnih dana, koje su se “umetničkim dometima istakle u ovogodišnjoj domaćoj pozorišnoj produkciji”.
Festival će početi predstavom Jugoslovenskog dramskog pozorišta “Tako je moralo biti” Branislava Nušića, u režiji Egona Savina, a u glavnom programu biće izvedene i predstava “Švabica” JDP-a koju je, prema tekstu Laze Lazarevića režirala Ana Đorđević.
Atelje 212 iz Beograda izvešće “Pomorandžinu koru” Maje Pelević, u režiji Gorana Markovića, kao i “Mušku stvar” F.K. Kreca, u režiji Miloša Lolića.
Užičko Narodno pozorište učestvuje predstavom “Došljaci” Milutina Uskokovića, u režiji Aleksandra Saše Lukača, a vranjsko Pozorište “Bora Stanković”, domaćin festivala, izvešće “Prljave ruke” Žan Pol Sartra, u režiji Miloša Jagodića.
“Kvalitetnim predstavama u glavnom programu koje objedinjuje jasan i savremen koncept, ali i veoma interesantnim pratećim sadržajima polako vraćamo stari sjaj jednoj od najznačajnijih pozorišnih manifestacija u Srbiji”, istakli su organizatori “Borinih pozorišnih dana”, nastalih 1979. godine.
U okviru pratećeg programa, biće emitovani video snimci predstava nastalih prema delima Stankovića, iz kolekcije Muzeja pozorišne umetnosti Srbije. Najavljene su i promocije knjiga i izložbe u oblasti pozorišne umetnosti.
Festival “Borini pozorišni dani” nastao je na inicijativu dugogodišnjeg upravnika i reditelja vranjskog pozorišta “Bora Stanković” Radoslava Radivojevića, uz podršku tada malobrojnih istomišljenika i vranjanske privrede u čast jednog od najznačajnih srpskih pisaca.
Manifestacija je, u međuvremenu, postala značajno kulturno obeležje Vranja i domaće pozorišne umetnosti, a do sada je prikazano 450 pozorišnih predstava, iza kojih je 190 dramskih pisaca i 150 reditelja.
Festival se održava u pozorištu “Bora Stanković” u Vranju, jednom od najstarijih srpskih pozorišta, u kojem je prva predstava postavljena daleke 1896. godine.
Prema izboru publike, i ove godine će biti dodeljena nagrada za najbolju predstavu i nagrade za najboljeg glumca, odnosno glumicu, a sponzori nagrada su BAT i Komercijalna banka.
Prema rečima direktora Pozorišta “Bora Stanković” Neboše Cvetkovića, deviza ovogodišnjeg festivala “Manje, a više” ukazuje na nameru organizatora i selektora da, na uštrb kvantiteta, poboljšaju kvalitet manifestacije.
Prvi put, pored Glavnog programa, pripremljen je bogat prateći program, a festival prvi put neće koštati poreske obveznike ni dinara, jer je celokupan budžet obezbeđen od sponzora i donatora.
Takođe, prvi put festival ima i svoj statut.
Sajt Pozorišta “Bora Stanković” je www.pozoriste-vranje.org.rs, a program 29. Borinih pozorišnih dana nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
A. Luković / SEEcult.org