3. Festival pesnika s Fejsbuka
Evropski Fejsbuk pesnički festival, u organizaciji Banatskog kulturnog centra iz Novog Miloševa i Novosadskog sajma, biće održan 3. i 4. marta u okviru 18. Salona knjiga u Novom Sadu, a kao specijalne goste predstaviće pesnike i prevodioci iz Nemačke.
Festivalska novina je da će svake godine specijalni gosti biti autori iz jedne evropske država koji će čitati pesme na maternjem jeziku, a ove godine to su nemački pesnici i prevodioci: Peter Zwey, Adi Hübel, Ilse Hehn, Dietmar Herzog, Marco Kerler, Johann Lavundi i Gudrun Blank.
Cilj Festivala je da se pesnici koji sarađuju na Fejsbuku sretnu, lično upoznaju, čuju jedni druge dok govore stihove i pretvore svoju virtuelnu komunikaciju u oblasti književnosti u stvarnu. Pesnici koji ne budu u mogućnosti da prisustvuju Festivalu moći će da učestvuju virtuelnim putem preko Fejsbuka, a stanica sa njihovim radovima biće projektovana putem video bima na štandu BKC-a na Salonu knjiga.
Festivalski program obuhvata nastupe pesnika, promocije zbornika pesama sa prošlogodišnjeg izdanja (elektronsko izdanje na CD-u), promociju zajedničke knjige prošlogodišnjih pobednica Ines Peruško Rihtar iz Zagreba i Vesne Konc Marjanović iz Subotice, koja izlazi u štampanoj formi, kao i zajedničke knjige drugonagrađenih Jelene M. Ćirić iz Praga, Mitka Gogova iz Pariza i Maje Korolije iz Stare Pazove, koja izlazi kao elektronsko izdanje na CD-u. Predviđene su i promocije drugih izdanja BKC-a.
U okviru pratećeg programa, biće promovisan i prevod celokupnog pesničkog dela Branka Miljkovića na nemački jezik “Vergeblich ich sie wecke” (Uzalud je budim), u prevodu Johana Lavundija, koji je BKC objavio 2011. godine kao dvojezično, nemačko-srpsko izdanje povodom 50 godina od smrti Miljkovića, jednog od najvećih srpskih posleratnih pesnika.
Organizatori ističu da žele da pokažu da je poezija univerzalna tvorevina ljudskog duha koja ne priznaje granice i barijere između pesnika, nacija, država i jezika.
Tako i pravo učešća imaju svi koji pišu poeziju bez ograničenja - starosnog, polnog, verskog, nacionalnog, profesionalnog...
Žiri BKC-a (Simon Grabovac, Franja Petrinović, Miloš Latinović, Goran Ibrajter i Radovan Vlahović) nagradiće autora najbolje pesme objavljivanjem nove pesničke knjige (do četiri autorska tabaka) u izdanju BKC-a, a ostali učesnici će dobiti zahvalnice i popust od deset odsto ukoliko objavljuju knjigu preko BKC-a.
Festival će biti emitovan uživo putem veb kamere na internet adresi www.bkc.devbin.org i na taj način biti dostupan za gledanje kako pesnicima koji ne prisustvuju lično, tako i publici celog sveta.
Za prvi i drugi Evropski Fejsbuk pesnički festival prijavilo se 2010. i 2011. godine po 250 pesnika iz 20-ak zemalja i oko 100-tinak gradova, od kojih je oko 150 pesnika svake godine lično došlo na Festival, dok su ostali učestvovali preko Fejsbuka.
Više o Evropskom Fejsbuk pesničkom festivalu moguće je naći na sajtu BKC-a, a detalji o načinu prijavljivanja nalaze se i u rubrici Konkursi Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)