54. MESS - Budućnost prošlosti
Internacionalni teatarski festival MESS u Sarajevu, uprkos kriznom budžetu, predstavlja od 3. do 12. oktobra 25 produkcija iz 18 zemalja, a sloganom “Budućnost prošlosti” pridružuje se obeležavanju stogodišnjice početka Prvog svetskog rata, nudeći različite perspektive na istorijske događaje i njihov uticaj na savremeno društvo.
Tematski fokus 54. MESS-a naglasiće već na otvaranju predstava “Front” nemačkog Talia teatra, u režiji Luka Persevala, kojom je nedavno završen 48. Bitef u Beogradu, takođe posvećen Prvom svetskom ratu sloganom “Prošlost je sada”.
Kao i na Bitefu, i na 54. MESS-u biće izvedena i nemačka predstava “Bojno polje sećanja” HAU teatra iz Berlina, u režiji Hans-Vernera Krezingera, nastala u saradnji sa SARTR-om, CZKD-om i Gete institutom, kao i predstava “Mali mi je ovaj grob” srpske dramske autorke Biljane Srbljanović, regionalna koprodukcija Hartefakt fonda iz Beograda (Bitef, Kamerni teatar 55, Ulysses, Testament films i MESS), u režiji Dine Mustafića, direktora MESS-a.
Biljana Srbljanović, za koju je Mustafić rekao na konferenciji za novinare da je jedna od najcenjenijih evropskih spisateljica, će i otvoriti 54. MESS, čime se, kako je istakao, nastavlja lepa tradicija da taj festival otvaraju umetnici, a ne političari.
Biljana Srbljanović zastupljena je u programu 54. MESS-a i italijanskom verzijom “Porodičnih priča” (Teatro Metastasio/Stabile della Toscana), u režiji Paola Mađelija (Magelli) koji je, uz belgijskog reditelja Jana Lauersa (Lauwers), ovogodišnji dobitnik Zlatnog lovorovog venca.
Porodične priče, foto Giovani Santareli
Još nekoliko predstava direktno se bavi Prvim svetskim ratom – “Bolero” Majkla Pinčbeka (Michael Pinchbeck), u produkciji Notingem plejhausa, SARTR-a i Teatra Oda sa Kosova, te “Četrnaesta” Narodnog pozorišta Republike Srpske, u režiji Ane Đorđević.
Deo predstava 54. MESS-a, kako je navela umetnička direktorka Selma Spahić, opisuju “našu krvoločnu stvarnost iz današnje vizure”, poput britansko-portugalskog komada “Šta sam čuo o svetu” (Jorge Andrade, Alexander Kelly, ChrisThorpe) i italijanskog “Ti! Svi su dobrodošli” (Roberto Bacci) - tragikomedije svakog “zapošljavanja”, zasnovane na nedovršenom Kafkinom romanu “Amerika”.
Veliki deo programa 54. MESS-a, čine domaće i predstave iz regiona, ali učestvuju i trupe čak iz Japana i Kolumbije, te prvi put iz Maroka i Finske.
Četrnaesta, Drago Vejnović
Iz Srbije učestvuju i “Čarobnjak” Narodnog pozorišta Somboru, u režiji Borisa Liješevića, kome je biografija Tomasa Mana poslužila samo kao inspiracija za pozorišnu igru, te “Koštana” Narodnog pozorišta Subotica, u režiji Andraša Urbana, koja se bavi univerzalnošću ljudskih prava i borbom protiv diskriminacije.
BiH je, uz “Mali mi je ovaj grob”, i zastupljena i predstavom “Balkanski rekvijem” Bosanskog narodnog pozorišta Zenica (koprodukcija sa MESS-om i austrijskim partnerima Hundsturm/Wien Kultur), u režiji Stevana Bodrože, te novim komadom Selme Spahić “Skupština”, u produkciji Narodnog pozorišta Sarajevo, SARTR-a i Kamernog teatra 55.
Publika 54. MESS-a videće i “Buržoaziju” češkog teatra Divadlo Na zábradlí, u režiji Jana Mikulášeka, koja u fokus stavlja bahatost, licemerje i potkupljivost, zatim kolumbijske predstave “Utroba kita” i “Sara kaže” Teatra Petra (Fabio Rubiano Orjuela), italijanski komad <DOB> (CollettivO CineticO, režija Francesca Pennini), plesnu predstavu “Ha!” Kompanije O iz Maroka (koreografija Bouchra Ouizguen), te špansku produkciju “Moje veliko delo (ambiciozni projekat)” (El Local E.C/C.A.E.T, režija David Espinosa), finsku predstavu “Odlazak” (WHS, režija Kalle Nio) i japansku “Tačke, linije i kocka. Svet i ostali u kocki koja sija” (mum&gypsy, režija Takahiro Fujita).
Buržoazija, foto: Kiva
Ekskluziva MESS-a je predstava “Samo za Sarajevo (Vreme između dve greške)”, koja će biti izvedena na zatvaranju u Narodnom pozorištu, a produkcija je čuvene flamanske Needcompany, čiju režiju potpisuje Jan Lauers, dobitnik Zlatnog lovorovog venca.
Lauers i Mađeli dobili su počasno priznanje MESS-a za doprinos pozorišnoj umetnosti, kao umetnici koji su, kako je istakao Mustafić, na razne načine svoje karijere posvetili i gradili u Sarajevu.
Mađeli je, inače, najnagrađivaniji reditelj u istoriji MESS-a, a povodom Zlatnog lovorovog venca je izjavio da je veoma iznenađen, a samim tim i jako dirnut.
“U Sarajevo sam prvi put došao 1980. godine i ovaj grad je za mene ostao simbol mira i različitosti, a ono što posebno volim u njemu je kako vi kažete raja. Zbog toga mi je ova nagrada posebno draga”, rekao je Mađeli, kome će priznanje Direkcije MESS-a biti uručeno 3. oktobra, nakon masterklasa sa studentima i umetnicima.
Poseban deo festivalskog programa je namenjen deci (Children MESS), uključujući i bebe, za koje je predstava Aparat Teatra “Plumb BO-BO, ZU”. Najavljene su i predstave “Genijalni genije” Kazališta lutaka Zadar, inspirisana Leonardom da Vinčijem, i “Juri Muri pleše u Africi” Plesnog teatra Ljubljana o dečaku koji se ne želi kupati te beži u Afriku i otkriva zanimljive životne stvari.
U okviru programa OFF MESS, najavljen je interaktivni projekat Azre Akšamije, Margarete Makovec, Antona Lederera i Lejle Hodžić “Kolekcija budućeg nasleđa“ koji ima za cilj kreiranje umetničke zbirke koja će ostati budućim generacijama. Projekat je započet nedavno panel diskusijom, a realizuje se u sa MESS-om i Centrom za savremenu umetnost <ROTOR> iz Graca. Autorke tog projekta pozvale su građane da doprinesu stvaranju kolekcije prilozima u vidu umetničkih dela, predmeta iz svakodnevnog života, domaćinstva, delova nameštaja, odevnih predmeta, ručnih radova, knjiga…
Svi donirani predmeti će biti izloženi, fotografisani i katalogizovani za vreme 54. MESS-a u Galeriji Java, a zatim vraćeni vlasnicima.
OFF MESS biće završen izložbom “Open Spaces”, koja je sastavni deo predstave “Bojno polje sećanja 1914/2014”, a biće održana od 6. do 13. oktobra u Muzeju književnosti i pozorišne umetnosti. Taj projekat govori o Prvom svetskom ratu u Jugoistočnoj Evropi u okviru kojeg su reditelj dokumentarnog teatra Hans-Werner Kroesinger i rediteljka dokumentarnih filmova Regine Dura krenuli tragom Prvog svetskog rata u Sarajevu, Beogradu i Istanbulu, vodeći se različitim istorijskim narativima koji se dovode u vezu sa nacionalnim istorijama tih zemalja.
Dino Mustafić
MESS je, inače, i ove godine organizovan u recesijskim uslovima.
Prema rečima Mustafića, u poslednjih osam godina festivalski budžet smanjen je za 77 odsto, a opstao je zahvaljujući entuzijazmu menadžmenta i sopstvenom ugledu.
Generalni pokrovitelj MESS-a je kompanija “Bosnalijek”, a pomoć su pružili i kantonalno i federalno ministarstvo kulture i sporta, čiji su čelnici čestitali organizatorima na entuzijazmu i zalaganju da održe taj festival koji je, kako su istakli, svojevrsni praznik za grad.
Osim u Sarajevu, deo programa 54. MESS-a biće održan i u Zenici, Visokom i Goraždu.
Novina MESS-a je saradnja sa Udruženjem gluvih, pa će nekoliko predstava biti prilagođeno osobama sa oštećenim sluhom koje su do sada, kako je rekao Mustafić, neopravdano bile zanemarene i nisu mogle adekvatno pratiti teatarsku umetnost.
MESS je osnovan 1960. godine kao Festival malih i eksperimentalnih scena Jugoslavije, od čega potiče i skraćenica po kojoj je i danas prepoznatljiv.
Prosle godine, na 53. MESS-u, trijumfovala je predstava “Galeb” Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada, u režiji Tomija Janežiča iz Slovenije, osvojivši i Gran pri - Zlatni lovorov venac za najbolju predstavu u celini, kao i nagrade kritike i publike. Za ulogu u “Galebu” nagrađena je i Jasna Đuričić, koja je dobila Zlatni lovorov venac za najbolje glumačko ostvarenje, dok je Milica Janevski dobila nagradu “Rejhan Demirdžić” za najboljeg mladog glumca/glumicu.
Festivalski sajt je mess.ba, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
*U festivalskom video, kao i na plakatu, korišćeni su autentični elementi sa plakata i iz medija od pre 100 godina. Produkciju videa potpisuje sarajevska kreativna agencija Fabrika, koja je uz festival MESS već 17 godina.
**Foto: MESS
(SEEcult.org)