6. BELDOCS pomera granice
Međunarodni festival dokumentarnog filma BELDOSC predstaviće krajem aprila u Beogradu i Novom Sadu 35 filmova koji, prema navodima organizatora, pomeraju granice, a pojedini i šokiraju.
Direktor BELDOCS-a Mladen Vušurović izjavio je 8. aprila na konferenciji za novinare u Domu omladine Beograda da je taj festival i ove godine organizovan u teškim uslovima, a ne bi bio moguć da nije podrške Fondacije za otvoreno društvo.
Program šestog BELDOCS-a, koji će biti održan od 26. do 30. aprila, obuhvata domaću i međunarodnu takmičarsku selekciju, informativnu selekciju srpskog filma i muzičke dokumentarce, uz revijalni program i retrospektivu Krisa Markera, uticajnog i svestranog francuskog reditelja, koji je preminuo 2012. godine.
Jugoslavija, Marta Popivoda
Vušurović je ocenio da je domaća selekcija fascinantna i da je ovo zlatna godina srpskog filma, kojim šesti BELDOCS i počinje 26. aprila u Sava centru - na otvaranju će biti prikazani “Dragan Wende” Dragana Von Petrovica, Lene Miler i Vuka Maksimoviča i “Jugoslavija, kako je ideologija pokretala naše kolektivno telo” Marte Popivode, koji je imao je svetsku premijeru na nedavnom 63. Berlinalu.
U domaćoj konkurenciji su i “Drugi susret” Željka Mirkovića, “Anplagd” Mladena Kovačevića, “Kosma” Sonje Blagojević, “Albertov put” Predraga Bambića, “Prag i srpski slikari” Nenada Ognjenovića, “Biljeg Živka Nikolića” Snežane Bajčete, “Tačno u centar” Marka Grujića i “Arie” Branka Lazića.
Vušurović je izdvojio iz programa i filmove “Čin ubistva” Džošue Openhajmera, učenika Dušana Makavejeva, koji će gostovati na BELDOCS-u, te “Čuvar” Drora Moreha o izraelskim obaveštajcima, te snažnu brazilsku porodičnu ispovest “Elena” .
Čuvar, Dror Moreh
BELDOCS je pripremio i omaž Krisu Markeru, uticajnom francuskom reditelju, fotografu, novinaru, pesniku, piscu, putniku i inauguratoru novog stila u dokumentarnom filmu, koji je preminuo 2012. godine.
Retrospektiva Markera, koga mnogi današnji autori dokumentarnog filma navode kao svog uzora i učitelja, obuhvata šest filmova: “Le fond de l’air est rouge”, “A bientôt, j’espère”, “La sixième face du Pentagone”, “Puisqu’on vous dit que c’est possible”, “L’ambassade” i “2084”.
Taj program ostvaren je u saradnji sa Francuskim institutom u Beogradu, a projekcije filmova pratiće uvodne reči i predavanja teoretičara umetnosti i filma.
Dragan Wende
Šesti BELDOCS nudi, između ostalog, i muzičke dokumentarce, koji će biti prikazani u Mikseru, a moguće je da će biti dopunjen i koncertom Vlade Divljana.
Selektor BELDOCS-a Miroljub Stojanović rekao je da će biti prikazano nekoliko “zaista šokantnih filmova”, a program je ocenio “mnogo kvalitetnijim, ujednačenijim i profilisanijim” nego prošle godine, jer nema “pseudo-dokumentarističkog bofla”.
Prema njegovim rečima, selekcija je bila zasnovana isključivo na estetskim kriterijumima.
“Festival je ukratko - kvalitetan, sadržajan, povremeno inovativan i pre svega atraktivan”, rekao je Stojanović, napominjući da je očigledno da na produkcionom planu srpski filmovi sve manje zaostaju za svetskom produkcijom.
Elena, Petra Kosta
Povodom slogana “Filmovi koji pomeraju granice/guzice”, kreativni direktor Janko Pavlović rekao je da se na subverzivan način želelo omogućiti da komunikacija BELDOCS-a sa javnošću dobije u izvesnom smislu zube.
Filmovi BELDOCS-a, nakon svečanog otvaranja u Sava centru, biće prikazivani od 26. do 30. aprila u DOB-u, Dvorani KCB-a, Domu kulture Studentski grad i bioskopu Fontana, a paralelno i u Novom Sadu.
Program BELDOCS-a biće i na turneji po gradovima u Srbiji.
Takođe, kako je rekao Vušurović, BELDOCS je ostvario i dobru saradnju sa televizijama, pa su filmovi sa proteklih izdanja prikazani na televizijama u Sloveniji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.
Prošle godine, na petom BELDOCS-u, nagradu za najbolji srpski film ravnopravno su dobili “Pismo ocu” Srđana Keče i “Biba struja” Dušana Čavića i Dušana Šaponje. "Pismo ocu” dobio je i nagradu za najbolji film na BELDOCS-u odlukom žirija srpskog ogranka FIPRESCI, dok je žiri FIPRESCI Srbija proglasio najboljim “Pećinu zaboravljenih snova” Vernera Hercoga, a nagradu za najbolji film u međunarodnoj konkurenciji dodelio je filmu “Najmanje mesto na svetu” Tatiana Hueza.
(SEEcult.org)