• Search form

01.05.2011 | 12:10

6. BINA - Održivo/neodrživo

Beogradska internacionalna nedelja arhitekture (BINA) fokusirana je u šestom izdanju, od 5. do 29. maja, na održivu arhitekturu koja uvažava sve aspekte društvenog konteksta, a ne samo estetski i tehnološki kvalitet, odnosno na smanjenje zagađenja, racionalno korišćenje prirodnih resursa, ali i na zadovoljavanje potreba savremenog čoveka.

6. BINA - Održivo/neodrživo

Beogradska internacionalna nedelja arhitekture (BINA) fokusirana je u šestom izdanju, od 5. do 29. maja, na održivu arhitekturu koja uvažava sve aspekte društvenog konteksta, a ne samo estetski i tehnološki kvalitet, odnosno na smanjenje zagađenja, racionalno korišćenje prirodnih resursa, ali i na zadovoljavanje potreba savremenog čoveka.

Temom “Održivo/neodrživo”, šesta BINA ukazuje na važnost društveno odgovorne arhitektonske produkcije koja je odavno prestala da bude samo uska briga struke. Interdisciplinarni pristup, kao glavna karakteristika savremene arhitekture, odražava se i kroz 40-ak programa šeste BINA-e, koja će svečano će biti otvorena 5. maja u Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda (KCB), uz dodelu nagrade Društva arhitekata Beograda za arhitektonski događaj godine.

U Artgetu će posetioci moći da obiđu izložbu “Kadrovi nedovršenih modernizacija” Volfganga Talera, u Kući legata izložbu “Balkanologija. Nova arhitektura i urbani fenomeni u Jugoistočnoj Evropi” (kustos Kaj Fekler), a u Likovnoj galeriji KCB-a izložbu “Struktura, boja” Borisa Podreke. U foajeu Dvorane KCB-a biće otvorena izložba filmskih plakata Josipa Pilasanovića i Darka Marušića, rađenih 60-ih godina za Jugoslovensku kinoteku. U Galeriji ’73 priređena je izložba “Moja arhitektura” Gorana Vojvodića, dobitnika Velike nagrade Saveza arhitekata Srbije za životno delo.

Publika BINA-e će videti i nagrađene radove sa najznačajnijih domaćih arhitektonskih i urbanističkih konkursa u Galeriji O3one, a prvi put put i monografsku izložbu posvećenu velikanu srpskog graditeljstva Bogdanu Bogdanoviću, bivšem gradonačelniku Beograda, koja će biti otvorena u Konaku kneginje Ljubice od 13. maja do 19. juna.

U Muzeju grada Beograda u Resavskoj biće predstavljena savremena arhitektura u Bosni i Hercegovini, kao i arhitektura vojvođanskih gradova u 20. veku u kontekstu društvenih i ideoloških promena u Evropi.

Osnovni tematski okvir šeste BINA-e čini regionalni istraživački projekat “Nedovršene modernizacije: Između utopije i pragmatizma”, koji sagledava odnos arhitekture i urbanizma prema modelu socijalističke modernizacije.

Projekat će predstaviti njegovi autori Vladimir Kulić (Florida Atlantic University) i Maroje Mrduljaš (Arhitektonski fakultet Zagreb).

Interpretaciju socijalizma nakon dve decenije ponudiće i kritičari i teoretičari moderne arhitekture i kulture: Ljiljana Blagojević, Boris Grojs i Andreas Rubi (Nemačka), kao i Hilde Hejnen iz Belgije.

Program BINA-e obuhvata i predavanja o savremenoj arhitekturi u Srbiji, regionu i Evropi, te debate sa istaknutim evropskim i domaćim stručnjacima.

Norvežanka Birgit Rusten upoznaće publiku sa svojom verzijom stvaranja zdravih urbanih područja, tzv zelenih kuća.

Nedostatak prirodnih resursa pravi je izazov za nove strategije holanskih neimara koji istrajavaju u pronalaženju održivog dizajna za održivu budućnost. Njih će predstaviti Jan Jongert iz biroa Archtecten 2012, dok će o nužnosti autorskog izraza u zahtevnim potrebama kompanija za korporativnim dizajnom govoriti Goran Vojvodić.

Atraktivnosti manifestacije doprineće učešće velikog evropskog graditelja Borisa Podreke iz Austrije i njegovo izlaganje o novim zgradama muzeja u srednjoj Evropi.

Kao gost je najavljen i austrijski arhitekta Volfgang Čapeler, domaćoj javnosti poznat kao pobednik na prošlogodišnjem svetskom konkursu budućeg Centra za promociju nauke u Bloku 39 na Novom Beogradu.

BINA će se baviti i održivim stanovanjem Roma, šetaće sa građanima kroz arhitekturu Beograda, a najmlađima će, posredstvom igrolikih radionica pružiti priliku da daju svoje viđenje pojmova održivog/neodrživog.

Filmski program “Misterije modernizma” u DKC-u obuhvata 11 ostvarenja jugoslovenske kinematografije snimljenih od 1950. do 1973. godine.

Filmovi Živojina Pavlovića, Radivoja Lole Đukića, Dušana Makavejeva, Puriše Đorđevića, Obrada Gluščevića, Veljka Bulajića, Vatroslava Mimice, Miroslava Antića, Krste Papića... ukazuju na teme i subjekte procesa modernizacije društva i otpore tim istim procesima. Publika će biti u prilici da vidi i četiri filma o prostornom planiranju sa francuskog festivala Image de ville.

Program će biti realizovan u KCB-u, izložbenim prostorima Muzeja grada Beograda, Muzeju istorije Jugoslavije, Kući legata, galerijama Ozone i Eurocentar, opštine Stari grad, Centru za kulturnu dekontaminaciju…

Organizatori BINA-e su KCB i Društvo arhitekata Beograda.

Sajt manifestacije je www.bina.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r