60 godina MPU
Muzej primenjene umetnosti (MPU) u Beogradu obeležava 60 godina postojanja izložbama “Srebrne čaše poznog srednjeg veka u Srbiji” i “Novo u kolekcijama MPU, Akvizicije 2001-2010”, kao i štampanjem dve marke “Srbijamarka” i objavljivanjem monografije na engleskom jeziku, a povodom jubileja, otvorio je i novu muzičku scenu u Galeriji Žad, započetu serijalom koncerata kamernih horova. Svečano obeležavanje jubileja MPU je 6. novembra - otvaranjem izložbi, koje će biti moguće obići do kraja januara 2011. godine.
Muzej primenjene umetnosti (MPU) u Beogradu obeležava 60 godina postojanja izložbama “Srebrne čaše poznog srednjeg veka u Srbiji” i “Novo u kolekcijama MPU, Akvizicije 2001-2010”, kao i štampanjem dve marke “Srbijamarka” i objavljivanjem monografije na engleskom jeziku, a povodom jubileja, otvorio je i novu muzičku scenu u Galeriji Žad, započetu serijalom koncerata kamernih horova.
Svečano obeležavanje jubileja MPU je 6. novembra - otvaranjem izložbi, koje će biti moguće obići do kraja januara 2011. godine.
Centralni događaj proslave jubileja je izložba “Srebrne čaše poznog srednjeg veka u Srbiji” autorke Mile Gajić, koju svečano otvara ministar kulture Nebojša Bradić, a predstavlja oko 100 čaša iz kolekcija srpskih muzeja, ali i iz privatnih kolekcija, od kojih će većina biti publikovana prvi put.
Specifične srebrne čaše bile su namenjene ispijanju vina, ali su, pored praktične funkcije, predstavljale i ogledalo luksuza na vladarskim i vlasteoskim dvorovima. Taj specifičan segment nacionalne baštine će, po prvi put na jednom mestu, biti izložen i kao celina predstavljen našoj javnosti.
Izložba i reprezentativni katalog predstavljaju jedinstvenu priliku da se upozna nepoznato, gotovo “skriveno” blago iz srpskih umetničkih kolekcija, da se predoči njegova lepota, umetnička i istorijska vrednost, istorijske okolnosti i stilski uticaji pod kojim je nastajalo. Različite u potpunosti od današnjeg pojma čaše za piće, te skupocene srebrne posude su naručivane i darovane za posebne prilike. Bile su vlasništvo istaknutih feudalaca, velikih manastira, deo vladarskih inventara i riznica. Mnoge nose molitvene i posvetne zapise, pominju nepoznate vlasnike, ali i moćne vladare poput čaše cara Dušana.
Prema navodima istoričarke umetnosti Mirjane Šakote, recenzentkinje studijskog teksta u katalogu, posle niza studija i studijskih izložbi koje su raniji, veoma zaslužni saradnici, probijajući se kroz mahom nepoznatu materiju, pionirskim poduhvatima uspeli da ostvare, sazrelo je vreme da, koristeći njihove rezultate, a na osnovu novih saznanja i širih mogućnosti, sadašnji poslenici krenu dalje u oblikovanju istorije primenjene umetnosti, njenih pojedinih još neobrađenih oblasti i njihovih podvrsta.
Osim izložbe srednjovekovnih čaša, čiju je postavku osmislila arhitekta Ozarija Marković Lašić, MPU povodom jubileja predstavlja i novitete u svojim akvizicijama u proteklih deset godina.
Izložba “Novo u kolekcijama, Akvizicije 2001-2010”, koju su koncipirali kustosi MPU, svojevrstan je omaž darodavcima, a predstavlja javnosti najreprezentativnije predmete iz zbirki MPU koji su otkupljeni ili poklonjeni u poslednjoj deceniji.
Izborom predmeta koji su nastali u vremenskom rasponu od 18. veka do naših dana - nakita, nameštaja, porcelanskog i staklenog posuđa, umetnički obrađenih predmeta od metala, odeće, ćilima, fotografija, razglednica, ilustracija, skica, savremene keramičke skulpture i instalacija, zastupljene su različite oblasti primenjene umetnosti kojima se MPU bavi.
Među predmetima nalaze se i radovi Dragutina Inkiostrija Medenjaka, Marka Ristića, Vana Bora, Nikole Vuča, Mila Milunovića, Moni de Bulija, Branka Šotre, Aleksandra Joksimovića, Dese Tomić Đurović, Mire Sandić, Snežane Skoko, Radeta Milisavljevića, Ide Ćirić, Dušana Petričića, Mirka Lovrića, Alekse Gajića, grupe Škart, Branislava Stajevića, Mirjane Isaković, Srđana Vukajlovića, Ivana Albrehta, Jelene Miletić i Larise Ackov.
Osnovan 1950. godine sa skromnim fondom od 3.000 predmeta, MPU je proteklih decenija obogaćen otkupima, poklonima građana i legatima donatora, i danas broji 37.000 predmeta.
MPU je u proteklih 59 godina priredio 1.019 izložbi, objavio oko 400 publikacija i organizovao više od 1.211 predavanja, promocija i radionica.
MPU pripada kategoriji umetničkih muzeja specijalizovanog tipa i kao takav jedini je muzej tog profila u regionu Zapadnog Balkana. Tokom proteklih decenija izrastao je u stručnu, savremeno organizovanu instituciju sa širokim opsegom aktivnosti.
Dinamičan izložbeni program u četiri nezavisne galerije obuhvata godišnje tematske studijske izložbe, salone savremene primenjene umetnosti, kao i gostujuće izložbe iz zemlje i inostranstva.
Stalna muzejska postavka “Trag u drvetu” je najreprezentativnija izložba tehnika ukrašavanja stilskog nameštaja u Srbiji.
Pored značajne izdavačke delatnosti, MPU obraća posebnu pažnju na rad sa mladima, priređujući raznovrstan radionički program.
MPU je proteklih godina dobio desetine nagrada, čiji su dobitnici bili njegovi kustosi ili sama institucija.
Sajt MPU je www.mpu.rs
(SEEcult.org)