62. Sajam knjiga u Beogradu
Međunarodni beogradski sajam knjiga predstavlja od 22. do 29. oktobra oko 500 direktnih izlagača, od kojih će više od 50 biti iz inostranstva, a pod sloganom “Klјuč je u knjigama” podsetiće na univerzalnu vrednost literature i značaj književnog stvaralaštva za formiranje estetskih vrednosti kojima čovečanstvo teži, saopštili su organizatori.
Kao što je ranije najavljeno, status zemlje – počasnog gosta na 62. Sajmu knjiga ima književnost na nemačkom jeziku, pa će se pod sloganom “4 zemlјe 1 jezik” predstaviti Nemačka, Austrija, Švajcarska i Lihtenštajn, a posetiocima će biti predočeno oko 1.000 knjiga savremenih autora iz te četiri zemlјe, od kojih je 350 naslova najavljeno premijerno u Beogradu.
Sajamske kapije biće otvorene 22. oktobra već u 10 sati, a zvanično otvaranje je u 18 časova, kada će se obratiti austrijski pisac Karl-Markus Gaus u ime zemlje-počasnog gosta i akademik Miro Vuksanović, koji će održati tradicionalnu besedu.
Među gostima 62. Sajma knjiga najavljeni su i nobelovka Herta Miler, Marsel Bajer, Vladimir Kaminer, Jan Vagner, Folker Kučer, Ingo Šulce, Arno Kameniš, Dana Grigorča, Melinda Nađ Abonji, Jonas Lišer, Tereza Preauer, Valentin Grebner, Luc Ratenov i Katrin Regla, koji će se predstaviti publici tokom sajamskih programa, kao i na različitim lokacijama u centru Beograda.
Tako je, povodom gostovanja nemačke nobelovke Herte Miler za 23. oktobar u 20 sati u Jugoslovenskom dramskom pozorištu najavljeno veče “Logika 29. februara”, koje će voditi pisac i prevodilac Ivan Ivanji i nemački novinar i pisac Mihael Martens, a odlomke prevedenih dela autorke čitaće glumica Mirjana Karanović.
Ulaz je besplatan uz kartu koju je moguće preuzeti na blagajni JDP-a, a obezbeđen je simultani prevod, uz potpisivanje knjiga Herte Miler nakon tog događaja, organizovano u saradnji sa Lagunom.
Program “4 zemlje 1 jezik” usredsrediće se, prema najavi organizatora, na vezu glasova, zvukova i jezika, odnosno na “pisce koji stvaraju koristeći različite registre jezika, one koji povezuju muziku i jezik”, te one koji pišu na dva ili više jezika. Kroz diskusije na temu prevođenja nemačke literature, govoriće se o vezama i susretima različitih kultura, te o tome kako književnost gradi mostove među zemlјama.
Posebna specifičnost programa jeste predstavlјanje kreativnog stvaralaštva za decu i omladinu na nemačkom jeziku kroz zabavan i poučan program za najmlađe čitaoce - seriju interaktivnih kreativnih radionica, čitalačkih klubova, predavanja, stvaralačkih seminara, igraonica i performansa.
Program zemalјa učesnica i njihovih manje poznatih specifičnosti počeće 23. oktobra na štandu “4 zemlje 1 jezik” u hali 2, gde će, nakon kreativne radionice za učenike osnovne škole, biti održana prezentacija “Neobična geografija”, uz učešće ambasadora Nemačke, Austrije, Švajcarske i predstavnika Lihtenštajna.
Među stranim gostima na 62. Sajmu knjiga najavljeni su i izlagači iz Angole, Belorusije, Bosne i Hercegovine, Indije, Irana, Japana, Kanade, Kine, Makedonije, Rumunije, Rusije, Turske, Ukrajine, Hrvatske, Crne Gore, Češke i Ujedinjenih Arapskih Emirata, a literatura različitih stranih izdavača biće predstavlјena i na štandovima distributerskih kuća u hali 4.
Među najavljenim stranim gostima, piscima, prevodiocima i izdavačima su i i Jevgenij Vodolazkin iz Rusije i Marsel Bajer iz Nemačke, koji su i akteri posebnog programa "Gosti u fokusu", te Angela Rihter, Gabrijela Šubert, Robert Hodel, Ala Tatarenko, Andrej Bazilevski, Nikola Malović i drugi.
Pored predstavlјanja zemalјa koje su počasni gosti, fokus tribinskih i promotivnih programa, kao i tematskih izložbi, biće usmeren na aktuelne teme proistekle iz domaće izdavačke produkcije i jubileje evropske i srpske istorije i kulture, počev od 800 godina od krunisanja Stefana Prvovenčanog, 250 godina Filipa Višnjića, 125 godina od rođenja Ive Andrića, 150 godina od smrti Šarla Bodlera, jednog veka od smrti Vladislava Petkovića Disa i Milutina Bojića - do 170 godina Nјegoševog “Gorskog vijenca” i 50 godina od izlaska romana “100 godina samoće” i “Derviš i smrt”.
Program “Sećamo se” posvećen je Borislavu Mihajloviću Mihizu, Nikoli Miloševiću, Stevanu Raičkoviću i Vladanu Desnici.
U okviru programa “Poduhvati”, biće predstavljeno četvorotomno delo “Istorija kineske civilizacije”, kritičko izdanje “Sudanije” Petra Kočića (Narodna i univerzitetska biblioteka Republike Srpske), zatim “Napori Bosne i Hercegovine za oslobođenje i ujedinjenje” Pera Slijepčevića (Narodna i univerzitetska biblioteka RS i Balkanološki institut SANU); “Politički spisi” Miloša Crnjanskog i “Gorski vijenac, bokelјsko izdanje”, te “Kralјevo, jedan srpski topos”.
Za decu i mlade predviđen je poseban program u hali 1A, čiji je autor i moderator Gordana Maletić, a između ostalog, posvećen je 120-godišnjici rođenja Aleksandra Vuča, oca moderne srpske književnosti za decu, poeziji za decu i posebno ličnosti i knjigama Raše Popova, te Igora Kolarova, novim izdanjima kapitalnih dela i značajnim
ličnostima iz srpske kulture, almanahu “Danica za mlade” Vukove zadužbine, književnosti za decu i stripu, kao i prirodi, putovanjima i književnostim te humoru u književnosti za decu.
Uz zvaničan sajamski program, niz događaja tradicionalno organizuju i sami izdavači na svojim štandovima.
Sajamske izložbe biće održane u hali 2C - izložba “Stefan Prvovenčani u književnosti i istoriografiji” u produkciji Narodne biblioteke “Stefan Prvovenčani” iz Kralјeva, zatim izložba posvećena Mošu Odaloviću, 26. dobitniku Žičke hrisovulјe, kao i izložba o Milutinu Bojiću “Milutin Bojić – sto godina Plave grobnice”, u organizaciji Biblioteke “Milutin Bojić”, izložba panoa “Negujmo srpski jezik”, izložba “Dis 1917-2017”, u organizaciji Gradske biblioteke “Vladislav Petković Dis”, izložba “Na pergamentu duše” sa poezijom i freskama Svetislava Mandića, u organizaciji Narodne i univerzitetske biblioteke RS, te izložbe Srpskog bibliofilskog društva “Vladislav Petković Dis –100 godina od smrti”, “Milutin Bojić – 100 godina od smrti” i “Isidora Sekulić – 140 godina od rođenja”, izložba “Putujuća izložba ćirilice” sa digitalno štampanim kaligrafskim radovima, tipografskom azbukom i primerima grafičkog i industrijskog dizajna sa srpskom ćirilicom, “Bibiana” - izložba Međunarodne ustanove umetnosti za decu iz Bratislave, “Slovački ilustratori nagrađeni na BIB-u”, izložba dečjih radova sa konkursa “Dani ćirilice Bavanište”, “Digitalna ulica” preduzeća New look entertainment…
Najavljen je i Festival stvaralaštva mladih (hala 2 nivo C), na kojem će biti nastavlјeno predstavlјanje dela umetnika mlađih od 30 godina iz različitih oblasti stvaralaštva (dramsko, likovno, muzičko, filmsko), koja za predložak imaju knjigu.
Školski dan biće 26. oktobra, a tradicionalni Forum Bibliotekarskog društva biće održan 27. oktobra.
U okviru 62. Sajma knjiga tradicionalno će biti dodelјene nagrade i ocenjena godišnja izdavačka produkcija (izdavač godine, izdavački poduhvat godine, dečja knjiga godine, nagrada za izdavača iz dijaspore na srpskom jeziku, specijalna priznanja za doprinos u oblasti nauke i za izdavača, knjigu ili strip, nagrada “Bogdan Kršić” za najlepšu knjigu, nagrada za najlepšu dečju knjigu, specijalno priznanje za mladog dizajnera). Za nagrade konkurišu svi izdavači – učesnici Sajma knjiga iz Srbije (osim kada je u pitanju nagrada za izdavača iz dijaspore), a uručenje će biti 26. oktobra (u 13 časova u sali “Ivo Andrić” u hali 1A).
Pored tradicionalnih sajamskih nagrada, 24. oktobra u 18 časova (u sali “Borislav Pekić”), biće uručena i nagrada “Dositej Obradović” koja se dodelјuje stranom izdavaču za kontinuirani doprinos u objavlјivanju i promociji srpske književnosti.
U završnici 62. Sajma knjiga, 29. oktobra u 12 časova u sali “Ivo Andrić” biće izvršena primopredaja Otvorene knjige ambasadoru države koja će predstaviti književnost svoje zemlјe kao počasni gost 63. Sajma knjiga.
Cena pojedinačnih ulaznica je 250 dinara, a ulaznica za grupne posete je 150 dinara. Ulaznica za sve vreme trajanja sajma košta 900 dinara. Cena parkinga je 100 dinara (po započetom satu). Porodični dani su 23. i 24. oktobra, kada će biti omogućeno da cela porodica sa jednom kuplјenom porodičnom ulaznicom poseti manifestaciju.
Prošle godine, na 61. Sajmu knjiga, nagrada za najboljeg izdavača dodeljena je izdavačkim kućama Clio i Laguna iz Beograda, a i nagrada za najbolje izdanje ravnopravno je dodeljena knjigama “Putopisi” Grigorija Božovića, u izdanju Zavoda za udžbenike iz Beograda, te “Srbija, gradovi, opštine, naselјa”, prof. dr Stevana M. Stankovića, u izdanju Službenog glasnika i Pravoslavne reči.
Sajt Sajma knjiga je sajamknjiga.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno u prilogu (pdf)
(SEEcult.org)