7. Krokodil - Središta periferije
Književni festival Krokodil, posvećen u sedmom izdanju temi odnosa centra i margine, predstaviće 12. i 13. juna u Beogradu više od 15 renomiranih i mlađih autora iz Srbije, regiona i Evrope, među kojima su i Dubravka Ugrešić, Lazar Stojanović, Filip David i Alek Popov.
Sedmi Krokodil će temom “Središta periferije” (Centers of Periphery), a posebno novom programskom celinom u vidu serije dinamičnih debata, ispitati odnos centra i margine kako u fizičkom smislu, tako i u poetičkom, ali i političkom.
Eksperiment, provokacija, kritičko preispitivanje stvarnosti, kako su naveli organizatori, elementi su svesno perifernog pozicioniranja u književnosti, javnosti i društvu uopšte, ali i onoga što nazivamo “radom na malom prostoru”.
Autori poput legendarne Dubravke Ugrešić, čuvenog filmskog reditelja Lazara Stojanovića, provokativnog crnogorskog pisca i kolumniste Andreja Nikolaidisa, ovogodišnjeg dobitnika NIN-ove nagrade Filipa Davida, kao i istaknutog bugarskog pisaca Aleka Popova - samo su neka od imena koja će se predstaviti na prostoru otvorenog amfiteatra ispred Muzeja istorije Jugoslavije u Beogradu.
Uz njih naći će se i nešto mlađi pisci i pesnici, poput Marka Pogačara, Dragane Mladenović, Marka Tomaša i Bojana Babića, koji hrabro i beskompromisno dovode u pitanje brojne ustanovljene društvene tabue, izazivaju politički ili društveni mejnstrim i često plivaju protiv struje, ne strahujući od mogućih direktnih negativnih posledica po lični integritet i društveni status, a ponekad i po bezbednost.
Među učesnicima su i pisci čija prva dela Krokodil želi da predstavi festivalskoj publici, poput Branka Rosića i Migela Rodrigesa Andreua.
Krokodil će predstaviti ove godine i literature perifernih delova evropskog kontinenta.
U želji da publici na atraktivan način pokaže šta znači stvarati na dva različita ruba Evrope - ovde kod nas, na jugu, i na krajnjem severu kontinenta – u Švedskoj, Krokodil će, zahvaljujući saradnji sa švedskim književnim festivalom Litfest, ugostiti i nekoliko interesantnih švedskih autora, poput Pernile Berglund i Mikea Berglunda, te Stiva Sem-Sandberga, autora romana “Ubogi u Lođu” koji je proglašen za najbolju knjigu u Švedskoj 2009. godine i preveden na više od 30 jezika.
Među učesnicima Krokodila su i Dušan Šaponja i Dušan Čavić, autori čuvenih TV emisija “Ciklotron” i “Marka Žvaka”, koji su zaduženi za vizuelna i performativna intermeca između nastupa autora.
Javna čitanja smenjivaće se sa sofa-intervjuima – razgovorima na sceni koje je Krokodil ustanovio pre dve godine.
Živosti Krokodila doprineće i serija dinamičnih debata, koja će biti održana na engleskom jeziku 13. juna u 11 sati u foajeu MIJ, a baviće se temama odnosa centra i periferije, svrsishodnosti književne i umetničke provokacije i neophodnosti književnosti o holokaustu danas.
Ovogodišnja novina su i voditelji koji predstavljaju različite segmente programa, pa će se Ivanu Bevcu, Kruni Lokotaru i Mimi Simić, koji su već poznati publici, pridružiti i Litfestov voditelj Per Bergstrem iz Švedske, te domaći književni kritičar Vladimir Arsenić, koji će moderirati jedan od razgovora.
Festival Krokodil (Književno regionalno okupljanje koje otklanja dosadu i letargiju) osnovan je 2009. godine kao manifestacija koja na jedinstven i originalan način predstavlja književnost regiona u njenom punom obimu – bez generacijskih, poetičkih, rodnih ili bilo kakvih drugih isključivosti. Modernim i dinamičnim pristupom u predstavljanju pisaca (čitanje uz korišćenje savremenih video i audio medija, muzičko-scenski performansi), kao i širokim izborom koji uključuje poeziju, prozu i dramski tekst, Krokodil je postao jedan od najposećenijih književnih događaja u regionu.
Do sada je održano šest letnjih festivala i 12 gostujućih izdanja festivala Krokodil u sedam evropskih zemalja, uz učešće 120 pisaca iz Srbije, regiona i Evrope.
Satnica sedmog festivalskog izdanja nalazi se na sajtu Krokodila, kao i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)