8. Animanima, uprkos krizi
Međunarodni festival animacije Animanima održava se osmi put od 13. do 16. novembra u Domu kulture u Čačku, a iako je zbog smanjenog budžeta bio primoran da izostavi takmičarski program, ljubiteljima animiranog filma nudi niz poslastica, uključujući reviju nagrađenih ostvarenja sa najvećeg svetskog festivala animacije u Ansiju, novi dugometražni animirani fim "Prevara" kralja nezavisne scene Bila Plimptona, kao i retrospektivu filmova Normana Meklarena, povodom 100-godišnjice njegovog rođenja.
Za otvaranje osme Animanime najavljen je specijalni program Zoomwooz, multimedijalna predstava o snovima i sećanju, pojedincu i njegovom univerzumu, te o okruženju koje ga menja i samo se menjajući, koju će izvesti umetnici iz Španije Karla Kraht i Andres Beladies.
Osma Animanima predstavlja deo recentne svetske produkcija revijom filmova koji su pobrali nagrade u Ansiju, među kojima je i dobitnik Gran prija “Čovek na stolici” korejske autorke Dahe Jeong.
Ove godine biće nešto obimniji dugometražni program, koji uključuje i novi Plimptonov film “Prevara” (Cheatin') i paru koji se upoznaje sudbinskim sudarom automobila u luna-parku.
Prevara
Budući da 2014. godina svuda u svetu prolazi u znaku obeležavanja stogodišnjice rođenja Normana Meklarena, i Animanima nudi uzbudljivu retrospektivu tog velikog majstora animacije, inovatora i vizionara “Meklaren, delirični sanjar”.
Norman Meklaren
Prvi put u Srbiji biće predstavljena animirana kinematografija Andaluzije, a “reklamožderi” će uživati u programu “Drive My Car”, realizovanom u saradnji sa kanadskim portalom Stash.
Najavljen je i poljski program “O!PLA”, te selekcija najboljih nemačkih diplomskih filmova sa HFF “Konrad Wolf”, a za decu su pripremljeni dugometražni filmovi “Vrana”, “Priče iz noći” i “Žan sa Meseca”.
Andaluzija na Animanimi
Osma Animanima nudi, između ostalog, i dugometražne filmove “Tito na ledu” Maksa Andersona i Helene Ahonen i “Koža boje meda” Junga i Lorana Boala o odrastanju usvojenog korejskog deteta u belgijskoj porodici, koji je 2012. godine dobio Gran pri u Zagrebu.
Tito na ledu
Festivalski program obuhvata i izložbu stripa, ilustracije i animacije Ivana Stojkovića.
Festivalsku radionicu animacije, posvećenu direktnom crtanju na filmsku traku, vodi gost iz Italije Vinćenco Đanola, reditelj i animator iz Torina.
Ivan Stojković, ilustracija
U okviru pratećeg programa, između ostalog, biće predstavljena i knjiga “Umetnost preterivanja” Milena Alempijevića (Ludibundus, Čačak, 2014), umetničkog direktora Animanime, koja tematski obuhvata tumačenja fenomena gradova kao najprotivrečnijih simbola savremenog društva; koegzistencije animalnog i humanog sveta; odnosa i veza animiranog filma i džeza kao muzičkog idioma koji je revolucionisao poimanje popularne muzike; poetiku pojedinih autora iz zemlje i sveta, te diskurs o ulozi i funkciji lutke-subjekta u narativu animiranog filma.
Osmo izdanje Animanime prati i novim izgled festivalskog sajta, koji je dizajnirao Ivan Kostić, koji je osmislio i festivalski video, dok je njegove slike pokrenuo i oživeo neumorni i lucidni animator Krunoslav Jović, a zvučnu sliku uobličio u svom studiju Miloš Gojković.
Animanima se tradicionalno održava pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
Prošle, 2013. godine, sedma Animanima prikazala je u takmičarskim programima više od 50 ostvarenja, a Gran pri je osvojio francuski film "Konkubinin banket" Hefanga Veija, čija se radnja događa u osmom veku u Kini - u vreme najvećeg procvata u istoriji te zemlje.
Program osme Animanime nalazi se i u Kalendaru portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
*Foto: Animanima
(SEEcult.org)