• Search form

22.08.2014 | 20:11

9. AKTO – Čekić za društvo

9. AKTO – Čekić za društvo

Regionalni festival savremene umetnosti AKTO u Bitolju nudi od 22. do 24. avgusta raznovrstan izložbeni, diskusioni i muzički program koji je posvećen društveno angažovanoj umetnosti, na koju poziva i sloganom “Čekić, a ne ogledalo”.

Tema devetog festivala AKTO zasnovana je na Brehtovoj misli da “umetnost nije ogledalo koje odražava stvarnost, već čekić kojim se stvarnost oblikuje”, pa je program izložbi i diskusija osmišljen tako da preispita odnos savremene umetnosti prema stalnim sukobima sa društvenim i političkim strukturama.

Prema rečima umetničkog direktora AKTO Filipa Jovanovskog, jednog od najaktivnijih umetnika na savremenoj makedonskoj sceni, festivalskim programom će biti predstavljen aktuelni društveno-politički kontekst, uz pokušaj redefinisanja odnosa umetnosti prema društvenim promenama, posebno u vreme poplave nacionalističkih i konzervativnih tendencija koje dominiraju kako u Makedoniji, tako i u globalnom, odnosno evropskom kulturno-političkom kontekstu.

Najveći deo programa biće održan u Mobilnoj/montažnoj galeriji skopskog Centra za savremenu umetnost koja je ovih dana demontirana i premeštena na privremenu lokaciju kod Oficirskog doma u centru Bitolja. Selidba te galerije, koja se proteklih meseci afirmisala kao nezamenljiv prostor nezavisne kulturne i umetničke scene u Skoplju, predstavlja faktičku manifestaciju neophodne decentralizacije kulture, ukazujući ujedno i na nove načine produkcije u kulturi.

U Mobilnoj galeriji zvanično i počinje deveti AKTO - otvaranjem izložbe francuskog umetnika Aleksisa Debufa i pratećim muzičkim programom u kojem učestvuju sastavi Mazno ama ne e iz Bitolja i SIZ iz Kumanova, te skopski DJ Vaso.

Debuf se predstavlja serijom crteža, skulptura i digitalnih kolaža koji su, između ostalog, inspirisani i spomenicima i građevinama koje su proteklih godina nikle u Skoplju, a rezultat su njegove rezidencije koja je ostvarena u saradnji sa Lokomotivom – centrom za nove inicijative u umetnosti i kulturi u Skoplju.

U Mobilnoj galeriji 23. avgusta biće otvorena i izložba “You made me so sad. Now, that doesn't have anything to do with you” čija je kustoskinja Ivana Vaseva, a učestvuju Hristina Ivanovska, Slavčo Dimitrov, Velimir Žernovski, Ivana Dragšić, Filip Jovanovski, Ivan Ivanovski, Jane Čalovski i Kočo Andonovski.

Izložbu čine mini-instalacije koje se odnose na kontekste, situacije, slučajnosti i afektivne reakcije koje ostavljaju specifičan psihološko-emotivni utisak na njihove aktere. Izložba će ukazati da mnogi od problema sa kojima se danas suočavaju ljudi nisu nastali njihovom krivicom, već su rezultat sistemske obespravljenosti, zbog čega fokus nije na pojedinačnoj, već na grupnoj borbi za promene.

U okviru izložbe, biće održana i diskusija “Put oko sveta. Nekoliko razloga za depresiju”, čiji su moderatori kustoskinja Ivana Vaseva i Dejan Ivanovski, a kao učesnici su najavljeni Anita Ivković, Ivana Dragšić, Nenad Jovanović, Kočo Andonovski, Filip Jovanovski, Bojana Šemova i Ana Frangovska.

Nesposobnost i strah za suočavanje sa teretom, koji bi se današnjim jezikom mogli opisati frazom “udri brigu na veselje” – antipodom spremnosti da se otvoreno progovori o problemima, glavna je ideja diskusije “Put oko sveta”.

Centralni diskusioni program počinje glavnom temom devetog AKTO “Čekić ili ogledalo? Umetnost kao alatka za bolje društvo”, koja je deo serijala “Moguće/nemoguće – dijalektika pomoću političkog aktivizma i umetnosti” koji je osmislio Artan Sadiku. Jovanovski će moderirati razgovor u kojem će učestvovati Vladimir Jančevski, Josip Inačić – Pino, Đorđe Jovanović, Martin Kočovski i Ivan Škvrce iz Grupe ABS iz Hrvatske.

Serijal “Moguće/nemoguće” biće nastavljen iste večeri temom “Ljubav”, u kojoj će učestvovati Vasko Lazarevski, Ramadan Ramadani, Dejan Lutovski i Ana Vasileva, a 24. avgusta biće zaokružen diskusijom “Da li Balkan može savremeno?", koji će moderirati Artan Sadiku, a učestvovaće Ivana Vaseva, Alan Alebić (ABS), Katerina Kolozova i Maja Muhić.

Koliko potencijal umetnosti da ruši granice i hijerarhije i uspostavlja novo polje kreativnosti može da bude relevantno za politički aktivizam koji se danas, ne samo u Makedoniji, već i u svetskim okvirima, suočio sa zidom predstavničke demokratije koja ne može da artikuliše zahteve aktivističko-političkih pokreta. To pitanje biće tema sve tri diskusije u okviru serijala koji je koncipirao Sadiku.

Najavljeni su i performansi i projekcija video performansa na više lokacija, a deo programa bice odrzan i u gradskom autobusu.

U okviru pratećeg programa, za 23. avgust u napuštenom hangaru fabrike “Bitolateks” najavljen je DJ set Kišobrana iz Beograda, te Mirko Popov, Igor Zotik i K. Petrovsky, dok će u završnici festivala 24. avgusta u parku kod Mobilne galerije nastupiti Sonja Ismail, Victouer, Boban Manević, Berkant Kidas, Dejan Dex, T!hoto & Hi Kick, Kunić...

Fb strana festivala je akto.festival, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.