9. IndieBelgrade i Giant Sand
Festival američkog nezavisnog filma “IndieBelgrade”, koji će deveti put biti održan u organizaciji Doma omladine Beograda, otvoriće 17. novembra psihološka drama “Ti pevaš glasno, a ja glasnije” Eme Vestenberg, u kojoj oca i ćerku igraju slavni glumac Juan MekGregor i njegova ćerka Klara MekGregor. Početak devetog izdanja "IndieBelgrade" obeležiće i koncert kultnog amerikana benda Giant Sand, a do 19. novembra publika će videti još četiri filmska ostvarenja u selekciji reditelja Hristine Hadžiharalabus i Radoslava Pavkovića.
Fokus programa devetog “IndieBelgrade” je na porodičnim vezama, dubokim nitima koje određuju čoveka i koje prave uspešne filmske junake, ali i antiheroje, najavili su u razgovoru s novinarima 16. novembra dvoje umetničkih direktora festivala i životnih partnera. Kako su istakli, američka nezavisna scena je uzbudljiva i raznovrsna, a u ovdašnjoj sredini nedovoljno poznata.
Biće prikazana i neovesternovska mračna komedija „LeRoj“ Šejna Etkinsona, porodična gorko-slatka dramedija „Negde u Kvinsu“ Reja Romana, filozofska „pričalica“ u stilu Erika Romera, „Špic sezone“ Henrija Levnera i Stivena Kantera i muzički rep roud muvi „Izgubljene duše“ Ketrin Proper.
Pavković je podsetio da su sa svojim filmom „Crna Zorica“ (2012) dosta putovali po stranim festivalima i bili u prilici da vide “divne nezavisne filmove”, od kojih su neki snimljeni zaista malim budžetom, na primer, odličan mjuzikl koji je koštao svega 50.000 dolara. Stoga su poželeli da ih i publika u Beogradu vidi.
„Produkcija je velika, a filmovi vrlo zanimljivi, ali nemaju šanse da budu prikazani ovde. Distributeri forsiraju Holivud, festivali evropski autorski film, ali ne i američki autorski film“, dodala je Hristina Hadžiharalabus, Kipranka koja je filmsku akademiju završila u Atini.
Hristina Hadžiharalabus i Radoslav Pavković u razgovoru sa novinarima, foto: Stanislav Milojković
Granice između nezavisne scene i produkcije velikih studija, međutim, nisu oštre, napomenuo je Pavković, pa je tako jedna od ikona nezavisnog filma Greta Gervig takođe i rediteljka najkomercijalnijeg filma protekle sezone „Barbi“. „Postoji to jezgro invencije u koje Holivud neki put želi da zagrabi, tražeći nekog novog“, rekao je Pavković, te naveo da su Kventin Tarantino, Džim Džarmuš, braća Koen, Dejvid Linč... počeli kao nezavisni autori, a u ranijem periodu Džon Kasavetis koji se smatra za oca nezavisnog filma u Americi.
U procesu selekcije za „IndieBelgrade“ od Sandensa, Trajbeke, ali i nekih malih festivala traže niskobudžetne, a kvalitetne i umetnički relevantne filmove. Ove godine u konkurenciji je bilo oko 30 filmova, a odabrali su samo pet jer festival traje tri, a ne četiri dana kao ranije.
Kao dobar film, oboje opisuju onaj koji izazove emocije, kada te nešto dodirne ili gane, kada i na običnu temu ima neki drugačiji pristup. Vole komedije i Vudija Alena, ali i akcione filmove poput „Mačete“ Roberta Rodrigeza.
Zadovoljni su što su uspeli da razviju „neku vrstu svoje publike“, koja zna da će na „IndieBelgrade“ videti nešto što neće biti u bioskopu i što će gledoce da iznenadi kako kvalitetom, tako ponekad i temom o kojoj nisu mnogo znali. Na primer, već na prvom festivalu imali su film „Ljubav preko Skajpa“, što ovde još nije bio raširen oblik komunikacije, zatim filmove na temu Instagrama i uopšte novih tehnologija, o kojima američki autori ozbiljno promišljaju.
Pavković smatra da u domaćoj kinematografiji nema mnogo nezavisne produkcije: "Zato što smo svi na istom pojilu, a to je Filmski centar Srbije“.
Hristina Hadžiharalabus je dodala da je „srpska kinematografija tematski ograničena, što verovatno ima veze s politikom FCS-a, gde teže prolaze projekti koji imaju drugačiji glas i druge teme“. „Nedostaju dobre komedije. Kada sam kao stranac došla ovde, otkrila sam jugoslovenski film i uvrnute, zanimljive, drugačije komedije. Sada toga nema, plašim se da srpski film ne postane kao nemački, dosadan. Koprodukcije i fondovi često „ubijaju“ film. U tim komisijama i među festivalskim selektorima ima dosta ljudi koji vole film, ali nisu filmski edukovani i više ih interesuje ideja nego jezik filma“, rekla je Hristina Hadžiharalabus.
Pavković se nadovezao da festivali poput Berinala favorizuju filmove s političkom porukom: „Ne kažem da ona nije važna, ali ima nešto važnije, a to je filmska invencija, vizuelni jezik“.
Kao svoj novi zajednički projekat najavili su film u stilu groteskne horor komedije.
U muzičkom delu devetog festivala “IndieBelgrade” najavljen je koncert Giant Sand, koji će u okviru velike povratničke turneje po Evropi, biti održan 17. novembra u sali Amerikana DOB-a.
Howe Gelb i v.d. direktora DOB-a Andrija Bojanić, foto: Stanislav Milojković
Giant Sand su pre osam godina prvi put nastupili u Beogradu, i to na oproštajnoj turneji. U međuvremenu su, međutim, objavili reizdanja prva dva albuma (Returns To Valley Of Rain, 2018, Recounting The Ballads Of Thin Line Men, 2019), a potom su najavili i novi album zasnovan na ideji ponovnog okupljanja originalne postave benda. Osim osnivača Haua Gelba (Howe), tu su i bubnjar Tomi Larkins (Tommy) i basista Nik Ogustin (Nick Augustine). U tom sastavu će i nastupiti u sali Amerikana, a kao specijalna gošća najavljena je Gelbova ćerka Talula Gelb.
Festival se održava uz podršku Grada Beograda i Ministarstva kulture Srbije. Ulaznice koštaju 400 dinara za filmove, a 2.000 dinara za koncert.
Program devetog “IndieBelgrade” nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Naslovna fotografija: kadar iz filma Ti pevaš glasno, a ja glasnije
(SEEcult.org)