Afričko selo u Beogradu
Muzej afričke umetnosti u Beogradu biće od 11. do 13. septembra domaćin Nedelje kulture Južnoafričke Republike - Afričkog sela (South Africa Village), prve manifestacije te vrste u regionu koja će, kroz niz izložbi, koncerata i pratećih programa, predstaviti kulturnu, turističku i poslovnu ponudu Južnoafričke Republike.
Muzej afričke umetnosti u Beogradu biće od 11. do 13. septembra domaćin Nedelje kulture Južnoafričke Republike - Afričkog sela (South Africa Village), prve manifestacije te vrste u regionu koja će, kroz niz izložbi, koncerata i pratećih programa, predstaviti kulturnu, turističku i poslovnu ponudu Južnoafričke Republike.
Multidisciplinarni događaj “Afričko selo” obuhvata dve izložbe vizuelne umetnosti, predstavljanje umetničkih zanata u okviru prodajne izložbe primenjene umetnosti, predstave Zulu nacionalnih plesova, kao i prezentaciju južnoafričkog turizma i privrede.
Biće predstavljena i celokupna postavka galerije “Moya Afrika” (www.moyafrika.com), koja je u oktobru 2008. otvorena pri Muzeju afričke umetnosti, a obuhvata nakit, odeću, ukrase i upotrebne predmete iz Južnoafričke Republike.
U više od 15 savremenih koliba, koje će biti postavljene u Muzeju i njegovoj bašti, posetioci će moći da vide: umetnine, nakit, ukrase, zanatske proizvode, materijale za uređenje enterijera, kao i da probaju južnoafrička vina.
Manifestacija “Afričko selo” deo je “Meseca južnoafričke kulture”, koji se obeležava širom sveta, a cilj je promocija južnoafričke kulture, turizma i privrede u Srbiji, kao i uspostavljanje svojevrsnog kulturnog dijaloga kultura različitih kontinenata.
Poseban naglasak je na predstavljanju kompanija iz različitih oblasti poslovanja, koje su zainteresovane za ulaganje u Srbiju i region.
Prema navodima Muzeja afričke umetnosti, dolazak u Beograd potvrdili su: ambasadorka Južnoafričke Republike u Atini Mandisa Dona Maraša (Marasha), zamenik ministra kulture Južnoafričke Republike Pol Mašatile (Paul Mashatile), savetnik gradonačelnika i predsednik komiteta za ekonomski razvoj Grada Johanesburga Opa Monareng (Oupa), kao i drugi funkcioneri Johanesburga i predstavnici tamošnje Privredne komore.
“Afričko selo” planirano je, nakon Beograda, i u drugim zemljama u regionu, a organizatori beogradskog izdanja su kompanija Minatar iz Beograda i neprofitna organizacija Makhaya Arts and Cultural Development iz Johanesburga, u saradnji sa Muzejom afričke umetnosti.
Manifestaciju su podržali: Skupština Grada Beograda, ministarstva spoljnih poslova i kulture Srbije i Južnoafričke Republike, Grad Johanesburg, juzznoafriccka ambasada u Atini, Nacionalni savet za kulturno nasleđe Južne Afrike, Odeljenje za kulturu Kvazulu-Natal provincije, Odeljenje za kulturu Provincije Istočni Kejp, Privredna komora Johanesburga, Udruženje likovnih umetnika Južnoafričke Republike i Džez fondacija Južnoafričke Republike.
Kompanija Minatar, sa sedištem u Johanesburgu i u Beogradu, bavi se marketingom, konsaltingom i međunarodnom privrednom i kulturnom razmenom. U Beogradu posluje od 2008. i osnivač je galerije “Moya Afrika”.
Organizacija Makhaya Arts and Cultural Development, čije je sedište u Johanesburgu, bavi se promocijom južnoafričkog nasleđa i kulture u regionu jugoistočne i centralne Evrope.
Muzej afričke umetnosti je prvi i jedini muzej u regionu, posvećen isključivo kulturi i umetnosti afričkog kontinenta.
Tokom 35-godišnjeg rada ostvario je značajan doprinos u širenju i negovanju kulturnih veza, u promovisanju principa multikulturalnosti i kulturnog diverziteta, kao i u ukazivanju na značaj afričkog kulturnog i umetničkog nasleđa.
Sajt Muzeja afričke umetnosti je www.museumofafricanart.org, a “Afričkog sela” je www.africavillage.co.za
(SEEcult.org)