• Search form

04.03.2021 | 23:21

AKC Gnezdo u trci sa evropskim kulturnim centrima

AKC Gnezdo u trci sa evropskim kulturnim centrima

Alternativni kulturni centar “Gnezdo” u Kruševcu ušao je u drugi krug konkursa Evropske mreže kulturnih centara (ENCC) projektom “Digitalna autonomija = Digitalna sloboda”, koji je moguće podržati onlajn glasanjem do 14. marta kako bi se probio u konkurenciji sa četrdesetak inicijativa iz različitih delova Evrope.

AKC “Gnezdo” otvorila je 2017. godine grupa entuzijasta Fakiri sa Juga, koji su prethodno proveli više godina u skvotiranoj zgradi “Inex filma” u Beogradu. Kada je “Inex” zatvoren, Fakiri sa Juga su se, obogaćeni ogromnim iskustvom i praktičnim veštinama, vratili u Kruševac, našli još jednu napuštenu zgradu i u njoj pokrenuli novu, sopstvenu priču. Tada su se i zvanično registrovali i počeli da ostvaruju ciljeve u oblasti kulture sa mnogo više planiranja, organizacije i slobode u delovanju.

AKC “Gnezdo” finansira se od 2017. do danas mikroprojektima i grantovima u okviru programa koje sprovode fondacije “Jelena Šantić” i “Trag”. Takođe, konkuriše na nivou grada Kruševca za radionice i slične projekte, te sarađuje sa Mladim istraživačima Srbije, organizujući međunarodne volonterske kampove. U vreme pandemije korona virusa, kao i u drugim prostorima za kulturu, aktivnosti sa publikom su smanjene, a pre krize u “Gnezdu” su održavani brojni koncerti, izložbe, filmske projekcije, predavanja, tribine, događaji za decu... Osnivači tog alternativnog kulturnog centra posebno ističu saradnju sa osetljivim društvenim grupama, kao što su osobe sa poremećajima iz autističnog spektra, osobe sa Daunovim sindromom, deca bez roditeljskog staranja... “Gnezdo” je u isto vreme i centar svog komšiluka, te na jednomesečnom događaju “Dan za komšiluk” ostvaruje direktan kontakt sa lokalnom zajednicom kako bi učinilo program što interaktivnijim i što bližim onome što publika iz okruženja želi da vidi.

Najnoviji projekat “Gnezda” je Digitalna autonomija = Digitalna sloboda, koji je u konkurenciji sa projektima još četrdesetak kulturnih centara iz Evrope u okviru programa Up Grants pri ENCC-u (u kategoriji etička digitalizacija/smanjenje emisije CO2). Glavni fokus tog projekta je na smanjenju emisija ugljen-dioksida u atmosferu, odnosno nadoknađivanju kiseonika koji nestaje pri stvaranju ugljen-dioksida.

Projektom je predviđen travnjak koji će biti posađen na krovu “Gnezda”, a služiće kao vrhunska termoizolacija i obezbediti značajnu uštedu energije pri grejanju u toku zime. To znači manje potrošenog goriva, manje dima i manje ugljen-dioksida u atmosferi. Takođe, znači uštedu 20 kubnih metara stiropora (koji bi postigao isti efekat kada bi se ugradio na krov kao termoizolacija) čija proizvodnja generiše značajne negativne efekte po životnu sredinu, od kojih je najopasnija mikroplastika, koja u ogromnim količinama odlazi preko podvodnih voda u okeane i zagađuje čitavu planetu.

Travnjak će sve vreme vršiti fotosintezu i obezbeđivati dovoljno kiseonika za disanje šestočlane porodice. Još interesantniji je sistem sa solarnim pločama, koje će biti postavljene na krovu “Gnezda”, i koje će napajati server u “Gnezdu”, na kojem će stajati internet prezentacija tog centra, kao i sav video i foto materijal, arhiva i sve što je potrebno za onlajn komunikaciju s publikom. Tako će biti postignuta apsolutna autonomija od svih tzv. big-data kompanija (Gugl, Jutjub itd) što će nužno dovesti do veće slobode mišljenja i izražavanja.

Serveri big-data kompanija troše mnogo struje, a njena proizvodnja opet generiše negativne uticaje na životnu sredinu, pa svaki put kada se pokrene neki snimak sa Jutjuba ili neka slika sa Fejsbuka, ostavlja se trag koji se u terminologiji zove digital carbon footprint, koji smanjuje koncentraciju kiseonika u korist koncentacije ugljen-dioksida u atmosferi.

Sve aktivnosti na projektu “Digital autonomy = Digital freedom” biće upakovane u radionice, snimljene i obrađene, jer članovi “Gnezda” moraju imati znanje o tome kako se sistem solarnih ploča i server održavaju, a kada se već obučavaju članovi, zašto ne bi i ostatak zajednice. Na kraju svega će ostati video zapisi sa uputstvima i iskustvima, koji će koristiti svim ljudima na sličnim projektima i biti dostupni čitavoj planeti na serveru u “Gnezdu”.

U programu “Up - Grants” takmiči se više od 40 projekata koje su podneli kulturni centri širom Evrope. Polovina bodova zavisi od broja glasova koje kulturni centar prikupi u dvonedeljnoj kampanji.

Glasanje je otvoreno za sve, a sam proces traje svega par minuta. Samo treba kliknuti na ENCC.eu/calls/up-grants, te odabrati kategoriju Submissions i u njoj pronaći projekat sa fotografijom “Gnezda” i naslovom “Digital autonomy = Digital freedom”. Glasanjem za taj projekat, povećava se šansa da “Gnezdo” osvoji potrebna sredstva (3.000 evra).

Osim finansijskog značaja, naročito u vreme krize zbog pandemije korona virusa, projekat je izuzetno bitan i zato što će omogućiti “Gnezdu” da ostvari vidljivost na evropskom nivou, te da u budućnosti, kao član ENCC-a, učestvuje u raznim projektima koje finansira Evropska komisija.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r