Aktivizam i umetnost - istorijska iskustva i participativne prakse
Međunarodna konferencija "Aktivizam i umetnost - istorijska iskustva i participativne prakse" biće održana od 22. do 24. novembra na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, a okupiće stručnjake iz oblasti umetnosti, aktivizma i performativnih studija kako bi istražila raznovrsne prakse aktivističke umetnosti kroz istorijski i savremeni kontekst.
Fokus je na temama poput feminističkog otpora, političke performativnosti, solidarnosti u umetnosti i utopijskog potencijala aktivizma.
Uvodna predavanja prvog dana konferencije osvetljavaju globalne perspektive performativnog aktivizma, dok su za drugi dan predviđene plenarne sesije posvećene istraživanju različitih pristupa: od političke performativnosti, preko prostora umetničkog delovanja i avangarde, do savremenih ekoloških i utopijskih praksi.
Trećeg dana konferencije biće predstavljeni novi glasovi mladih istraživača i umetnika, s naglaskom na inovativne pristupe cenzuri, site-specific radove i osnaživanje kroz performativni aktivizam.
Konferencija će biti završena vizionarskim diskusijama o budućnosti aktivizma u umetnosti u postkriznim i postdigitalnim vremenima, najavili su organizatori.
Program konferencije nudi bogatu platformu za razmenu ideja, diskusiju i promociju knjiga koje dodatno kontekstualizuju istraživane teme.
Među najavljenim govornicima je dr Bišnuprija Dat, predsednica Međunarodne federacije za pozorišna istraživanja i profesorka Univerziteta “Džavaharlal Nehru” u Nju Delhiju, koja će govoriti o performativnom aktivizmu, seksualnom nasilju i feminističkim otporima u savremenom svetu.
Profesorka dr Silvija Jestrović sa Univerziteta u Vorviku izložiće temu "Ne budimo Kreont, budimo Antigona" o ekologijama slobode inspirisanim mitologijom.
Novi glasovi Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu predstaviće inovativne projekte mladih istraživača i umetnika, poput rada na paradoksima cenzure, site-specific performansima i političkoj performativnosti.
Dragan Živadinov, renomirani reditelj i profesor na AGRFT u Ljubljani, izvešće informans “Noordung: 1995-2025-2045”.
Konferencija je organizovana u saradnji Univerziteta umetnosti i Studija-Laboratorije izvođačkih umetnosti Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu.
Ulaz je besplatan.
Program konferencije nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno u prilogu (pdf)
(SEEcult.org)