• Search form

14.10.2014 | 18:44

Albanska književnost u Booksi

Albanska književnost u Booksi

Albanska književnost, koja je u Hrvatskoj najmanje poznata od svih ostalih u regionu, biće predstavljena 15. i 16. oktobra u klubu Booksa u Zagrebu, u nastavku Revije malih književnosti koju udruženje Kulturtreger organizuje već deset godina. Reč je o festivalu koji predstavlja pisce i spisateljice koji su renomirani u svojim zemljama, ali čija dela nisu objavljena u Hrvatskoj.

Prema navodima Bookse, u Hrvatskoj, izuzev velikana Ismaila Kadarea, gotovo i nema objavljenih albanskih autora. Čitalačka publika, bila ona “obična”, ili ona koja se profesionalno bavi knjigom, zna malo ili gotovo ništa o tome o čemu se piše u Albaniji, koje teme zaokupljaju tamošnje autore, šta tačno podrazumeva baviti se pisanjem u Albaniji danas, koliko je situacija u književnom stvaralaštvu, pa i izdavaštvu, slična ili drugačija od one sa kojima se nose ostale zemlje u regionu…

Odgovore na ta pitanja ponudiće šestoro autora desete Revije malih književnosti - Eljan Tanini, Lisjana Demiraj, Gresa Hasa, Sabina Veizaj, Lindita Komani i Arti Lushi.

Osim njihovih, u katalogu tog festivala naći će se i tekstovi Lindite Arapi, Fluransa Ilie, Dariena Levanija, Albane Nexhipi, Mariklene Niço i Edona Qesarija.

Učesnike je odabrao pisac Arian Leka, osnivač međunarodnog književnog festivala Poeteka i urednik istoimenog časopisa, a tekstove albanskih autora/ki preveo je pisac, prevodilac i publicista Skhelzen Maliqi sa Kosova.

Revija će biti otvorena razgovorom o savremenoj albanskoj književnosti, koji će moderirati Miljenka Buljević, a svoja dela čitaće Eljan Tanini, Sabina Veizaj i Lisiana Demiraj. Druge večeri posetiocima Bookse predstaviće se Gresa Hasa, Arti Lushi i Lindita Komani.

     Lisjana Demiraj

Među gostima desete Revije su pisci mlađe generacije, koji su učestvovali na festivalima u Albaniji i pojedinim van zemlje.

Lisiana Demiraj, rođena 1987. godine, studirala je medicinu, a objavila je pesničku zbirku Xanax (2008), poeziju i prozu u časopisima MM (Priština, 2010) i Poeteka (2013) Učestvovala je na festivalima Poeteka (2012. i 2013), festivalu mladih pesnikinja u Azerbejdžanu i Prištini (2014), te Festivalu video poezije u Danskoj (2014), na kojem je dobila glavnu nagradu.

Gresa Hasa, rođena 1991. godine, studira političke nauke na Univerzitetu u Tirani, a objavljuje prozu i poeziju u časopisu Poeteka. Za njen literarni rukopis karakteristična je sklonost ka refleksivnim i postmodernim tehnikama. Učestvovala je u više književnih aktivnosti i radionica.

Lindita Komani završila je studije biznisa i finansija na Univerzitetu u Gracu, a književne tekstove objavljuje od 2003. godine u časopisima kao što su Poeteka, Mehr Licht, Milosao, Ars, Fjala, Ars Poetica... Objavila je zbirku poezije Postimpresion (2012) i učestvovala na festivalima u Stiriji (2010), Poeteka u Tirani (2013) i vRIsak u Rijeci (2014).

Arti Lushi, rođen 1985. godine, studirao je društvene nauke u Tirani i učestvovao u organizaciji festivala Poeteka. Objavio je knjigu Humus (2010), zbirku kratkih priča koje pokazuju sklonost za egzistencijalizam, postmodernizam, magijski realizam i svete knjige, te zbirku poezije Fryma (2014).


     Eljan Tanini

Eljan Tanini završio je Licej umetnosti u Tirani i diplomirao filozofiju i sociologiju na Univerzitetu u Tirani. Radi kao novinar u Top Channel i dnevnim novinama Shqip. Napisao je 2009. godine prvi roman Tržnica Zero. Redovno piše za mesečnik Psikologjia u rubrici Pisma iz Republike Škrabotina, što je i ime njegovog bloga. Jedan je od inicijatora ekološkog projekta "Zasadi svoje drvo". Priprema za objavljivanje prvu zbirku pesama Pa pik (Bez tačke), a učestvovao je na festivalima Poeteka u Tiurani i Kikinda Short u Srbiji.

Sabina Veizaj, rođena 1982. godine, diplomirala je novinarstvo na Univerzitetu u Tirani, a objavila je zbirku poezije Myshku i muzgut (Mahovina sutona, 2014). Dobitnica je prve nagrade na Međunarodnom festivalu poezije u Podujevu (2012) i učesnica festivala Poeteka (2012. i 2013). Objavljuje poeziju u časopisima i literarnim prilozima uz novine u Albaniji.

      Sabina Veizaj

Booksina Revija malih književnosti posvećena je savremenim autorima iz zemalja šireg regiona (od Austrije do Grčke) koji su u matičnim zemljama prepoznati kao kvalitetni i relevantni, ali čija dela nisu objavljena u Hrvatskoj.

Hrvatska publika je, zahvaljujući tom festivalu, imala priliku da upozna autorke i autore mlađe generacije iz Bosne i Hercegovine (2005), Slovenije (2006), Crne Gore (2007), Bugarske (2008), Srbije (2009), Rumunije (2010), Kosova (2011), Grčke (2012) i Makedonije (2013).

Revija malih književnosti i ove godine je organizovana uz podršku Gradskog ureda za kulturu Zagreba, Ministarstva kulture Hrvatske i Zaklade Kultura nova, a sponzori manifestacije su Agropošta, Laško i Hariša Spice Store.

Sajt Bookse je booksa.hr, a program jubilarne Revije malih književnosti nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Was ist Kunst, Marinela Koželj?
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav