Aleksandru Brkiću CPRA
Aleksandar Brkić (31) sa Univerziteta umetnosti u Beogradu dobitnik je nagrade za najbolji istraživački projekat u oblasti kulturnih politika u Evropi za 2011. godinu, koja mu je svečano uručena u Helsinkiju, u okviru 19. godišnje konferencije Evropske mreže za kulturni menadžment i kulturnu politiku (ENCATC). Brkić je osmi dobitnik nagrade CPRA (Cultural Policy Research Award), vredne 10.000 evra, koja se dodeljuje za najbolji predlog komparativnog, kros-kulturnog istraživanja u Evropi.
Aleksandar Brkić (31) sa Univerziteta umetnosti u Beogradu dobitnik je nagrade za najbolji istraživački projekat u oblasti kulturnih politika u Evropi za 2011. godinu, koja mu je svečano uručena u Helsinkiju, u okviru 19. godišnje konferencije Evropske mreže za kulturni menadžment i kulturnu politiku (ENCATC).
Brkić je osmi dobitnik nagrade CPRA (Cultural Policy Research Award), vredne 10.000 evra, koja se dodeljuje za najbolji predlog komparativnog, kros-kulturnog istraživanja u Evropi.
U konkurenciji je bilo još 30 aplikacija visokog kvaliteta iz 19 evropskih zemalja, a Brkić je nagrađen odlukom međunarodnog žirija za istraživački projekat posvećen izgradnji okvira kulturnih politika za (re)konstrukciju nacionalnih i nadnacionalnih identiteta na Balkanu.
Predsednik žirija Lluís Bonet sa Univerziteta u Barseloni istakao je na ceremoniji da je dodelom ovogodišnje nagrade poslata poruka mladim istraživačima da je važno rizikovati kako bi se pronašle interesantne teme koje su korisne za društvo u vreme krize.
Među uglednim članovima žirija bili su i profesorka Milena Dragićević Šešić sa Univerziteta umetnosti u Beogradu, Ritva Mitchell iz finske Fodnacije za istraživanja kulturnih politika Cupore, Jacques Bonniel sa Univerziteta Lion 2, Mikhail Gnedovsky iz Instituta za kulturnu politiku u Rusiji, Therese Kaufmann iz Evropskog instituta za progresivne kulturne politike (EIPCP) iz Austrije i Eleonora Belfiore sa Univerziteta u Vorviku u Velikoj Britaniji.
Brkić je izjavio na ceremoniji da mu je veliku čast predstavljalo već i samo to što se našao među finalistima.
U finalu su bili i Caitriona Noonan iz Irske, Ana Rita Pereira Roders iz Portugala, Thomas Perrin iz Francuske, Laura Pierantoni iz Italije i Arne Saeys iz Belgije.
Njihovi istraživački projekti tiču se različitih tema, od svetske baštine, preko urbane regeneracije do regionalnog razvoja.
Nagradu CPRA ustanovili su 2004. godine Evropska kulturna fondacija (ECF) i švedski Riksbankens Jubileumsfond, u želji da omoguće talentovanim mladim (do 35 godina) stručnjacima u oblasti kulturne politike da naprave korak dalje od evaluativnih i opisnih ka komparativnim primenjenim istraživanjima koja mogu da doprinesu informisanju donosilaca odluka i budu korisna u samoj praksi. CPRA se dodeljuje u saradnji sa ENCATC-om, odražavajući opredeljenost te mreže da doprinese kompetitivnosti među istraživačima u Evropi.
U okviru ceremonije uručenja CPRA, prvi put je dodeljena nagrada “Mark Schuster” za najbolji nedavno objavljeni rad o komparativnim kulturnim politikama. Dobitnik te novoustanovljene nagrade je mladi francuski istraživač Thomas Perrin sa Univerzitetskog instituta za evropske studije u Španiji.
(SEEcult.org)