• Search form

16.08.2020 | 22:21

Apel kulturnih organizacija u Hrvatskoj

Apel kulturnih organizacija u Hrvatskoj

Grupa kulturnih i umetničkih organizacija u Hrvatskoj izrazila je zabrinutost zbog najave sufinansiranja javnih potreba u kulturi u 2021. godini u kraćem vremenskom periodu i pozvala Ministarstvo kulture da odustane od tog plana i ne stavlja celu kulturnu zajednicu u još nesigurniji i nepovoljniji položaj, s obzirom na posledice pandemije virusa korona.

Organizacije su reagovale povodom nagoveštene izmene Poziva za predlaganje programa javnih potreba u kulturi za 2021. godinu, koji bi, kako je objavilo Ministarstvo kulture, mogao da bude raspisan za kraće vremensko razdoblje (3-6 meseci), te ponovljen početkom 2021. godine. Pritom bi bio usmeren ka delatnostima čije je delovanje “značajnije otežano ili potpuno onemogućeno (izvođačke umetnosti, manifestacije)”.

Navodeći da je kulturni sektor jedan od prvih pogođenih krizom i da će biti jedan od poslednjih koji će početi da se oporavlja, potpisnici otvorenog pisma ministarki Nini Obuljen-Koržinek naglasili su da sve delatnosti zapravo spadaju u kategoriju da im je "značajnije otežano delovanje".

“Očekivanja tako destabilizovanog sektora su da se javno finansiranje programa, ustanova, institucija i organizacija u kulturi vodi načelom ublažavanja negativnog uticaja koje pandemijska kriza ima na naš rad.

Skraćivanje vremenskog razdoblja koje je pokriveno konkursom Poziva u suprotnosti je s načelom stabilizacije sektora i dobrom praksom kulturnih politika. Krizni menadžment bi morao imati za cilj lakše nadilaženje neizvesnosti trenutne situacije. Takođe, skraćivanje vremenskog perioda konkursa neminovno rezultira većim brojem prijavnica koje se moraju pripremati, te predstavlja i dodatno administrativno opterećivanje sektora koji je ionako potkapacitiran, nezavisno od krize u kojoj se nalazimo. No, čak i od tehničkog i administrativnog dodatnog angažmana koji ovaj predlog podrazumeva, mnogo je pogubnija za sektor činjenica da planiranje na nivou 3-6 meseci jednostavno nije održivo”, naveli su potpisnici pisma, izražavajući zabrinutost za posledice takvog poteza po radne procese i kvalitet bilo koje umetničke delatnosti.

Prema mišljenju kulturnih radnika, takvim predlogom se ukida mogućnost, makar i prividna, dugoročnije stabilnosti, a cela kulturna zajednica stavlja se u nepovoljan i nesiguran položaj.

“Tim više što su mnoge organizacije nezavisne kulture ionako uglavnom prepuštene projektnom, tj. programski orijentisanom finansiranju, a na naknadnim konkursima programi mogu izgubiti podršku”, upozorili su potpisnici, dodajući da sve to otežava organizaciono planiranje i umetničko pripremanje programa, te predstavlja dodatnu otežavajuću okolnost uz već postojeću neizvesnost.

“Ministarstvo kulture i medija ima mogućnosti da stvori okvir koji će braniti od nepotrebnih dodatnih opterećenja, nestabilnosti i nesigurnosti, ali taj pristup koji olakšava ove dane, nedelje i mesece pred nama zahteva ne samo duboko poznavanje problema u kojima se nalazimo, već i poverenje u sadašnje i buduće kreatore javnih potreba u kulturi. Sve epidemiološke prognoze predviđaju izuzetno tešku jesen i zimu, u kojoj će veća okupljanja u zatvorenim prostorima biti događanja izuzetno visokog rizika”, ukazali su potpisnici, ističući da bi u takvim okolnostima bilo nužno osmisliti nove modele podrške sektoru, a ne izlagati ga dodatnim pritiscima, uz ogromnu egzistencijalnu neizvesnost.

Od Ministarstva kulture očekuje se stoga da promišlja o trogodišnjim, a ne tromesečnim programima podrške, da otvori dodatne konkurse za ad hoc i interventno finansiranje programa koji reaguju na situaciju, a ne da postojeći jednogodišnji poziv transformiše u kratkoročne.

“Korekcija i dopuna dosadašnjih mera podrške koje ste predlagali i sprovodili, a koje su usledile ukazivanjem na njihove nedostatke, ostavlja nam dovoljno nade da ćete od trenutnog predloga odustati i zaista prilagoditi Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi za 2021. godinu okolnostima u kojima se nalazimo”, poručili su Domino, Umetnička organizacija Besa, K.V.A.R.K, Pozitivna sila (Room 100), Autonomni kulturni centar (Attack), ekscena, Bacači sjenki, DADAnti, Udruženje za razvoj kulture/klub Močvara, Format C, queerANarchive, siva) (zona i UIII, Udruženje za razvoj cirkuskih i izvođačkih umetnosti Tricycle Trauma, Centar za ženske studije, Platforma Doma mladih, Kino klub Split, Cirkus kolektiv, plesno udruženje Tiramola, Mavena - 36 njezinih čuda, KLFM - Radio u zajednici, kolektiv Snaga Stila, Otompotom, Malo sutra, Free Dance, L.A.E. XXI i KA-MATRIX.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r