Apel ULUS-a da Era Milivojević bude sahranjen u Aleji zaslužnih građana
Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) apelovalo je na gradonačelnika Beograda Zorana Radojičića da umetnik Era Milivojević bude sahranjen u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju, nakon nezvaničnih informacija da nadležni nisu uvažili tu inicijativu, koju je ULUS podneo uporedo sa Muzejem savremene umetnosti u Beogradu (MSUB).
Na dopise dve institucije tim povodom nije stigao odgovor, ali je ULUS nezvanično saznao da inicijativa nije uvažena, zbog čega poziva nadležne da preispitaju odluku, koja je duboko uznemirila umetničku javnost, mnogobrojne kolege i poštovaoce preminulog umetnika.
“Smatramo to nepravdom prema kulturnoj javnosti, struci likovnih umetnika i prema ličnosti Slobodana Ere Milivojevića, jedinstvenog i produktivnog stvaraoca, koji je posvećeno radio da samog kraja, o čemu svedoče hiljade fotografija materijala pripremanog za njegovu sledeću izložbu”, istakao je ULUS, podsećajući da je Milivojević započeo umetničku aktivnost ranih 70-ih godina kao deo čuvene neformalne Grupe šestoro umetnika koja je delovala u Studentskom kulturnom centru (Marina Abramović, Zoran Popović, Raša Todosijević, Neša Paripović, Gergelj Urkom), uvevši korenite promene u načinu umetničkog izražavanja, promišljanju umetnosti i umetničkom delovanju na srpskoj likovnoj sceni.
Milivojević je od tada realizovao brojne performanse i umetničke akcije po kojima je poznat i uvažavan među generacijama umetnika sve do danas.
Era Milivojević, Zoran Popović, Neša Paripović, Terazije 1992, foto: Dobrica Kamperelić
Poslednji put publika je imala priliku da vidi njegov rad u decembru 2020. na ULUS-ovoj Jesenjoj izložbi “Upleteni”, na kojoj je učestvovao po pozivu kustoskinje Maje Ćirić.
Ističući da je stručna javnost jedinstvenog mišljenja o velikom doprinosu Ere Milivojevića umetničkoj sceni u Srbiji, Jugoslaviji i šire, ULUS je apelovao na gradonačelnika i članove komisije da preispitaju svoju odluku i omoguće da Era Milivojević, inače dobitnik nagrada Grada Beograda (2005) i Oktobarskog salona (1998), bude sahranjen u Aleji zaslužnih građana.
Era Milivojević, Jesenja izložba ULUS-a, foto: Maja Ćirić
Rođen u Užicu 1944. godine, Milivojević je pronađen mrtav u svom stanu 17. marta, nakon što se nekoliko nedelja nije pojavljivao u javnosti, niti javljao na pozive prijatelja i kolega. Pretpostavlja se da su srčani problemi uzrok smrti, budući da je bolovao od srca.
Diplomirao je 1965. godine na Školi za primenjenu umetnost u Novom Sadu. Od 1965. do 1970. godine studirao je na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu, a diplomirao je na odseku za slikarstvo u klasi profesora Stojana Ćelića 1971. godine.
Konceptualne premise na kojima je zasnivao umetničku praksu izražavao je kroz raznovrsne medije: performans, slikarstvo, kolaž, foto-instalacije, video, itd. Njegova umetnička pozicija, pionirski rad u performansu, kontinuirane promene u inovativnom umetničkom izrazu, čine ga jednim od najznačajnijih umetnika srpske likovne scene druge polovine XX i početka XXI veka.
Prvu značajnu samostalnu izložbu, nazvanu “Naivna slika”, Milivojević je realizovao 1976. godine u Salonu MSUB, a tokom dugogodišnje umetničke prakse, koju je poistovećivao sa samim životom, učestvovao je na brojnim grupnim izožbama u zemlji i inostranstvu (SAD, Austrija, Rumunija…).
Njegova dela čuvaju se u kolekciji MSUB, u Muzeju grada Beograda, kao i u drugim javnim i privatnim kolekcijama u Srbiji i inostranstvu.
Uprkos njegovom značaju, inače, izostala su i formalna saopštenja nadležnih sa izrazima saučešća.
*Naslovna fotografija: Maja Ćirić
(SEEcult.org)