• Search form

31.03.2012 | 01:58

Aprilski susreti 2012

Aprilski susreti 2012

Međunarodni festival “Aprilski susreti”, koji je 70-ih uneo sintagmu “prošireni mediji” na ove prostore, tradicionalno će biti održan početkom aprila u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, a program je posvećen instalacijama, video umetnosti, izložbama, tribinama, muzici… i ulaz je besplatan.

Otvaranje AS biće 2. aprila u znaku Teatra Mimart, jednog od prvih alternativnih teatara u bivšoj Jugoslaviji, koji je osnovan 1984. godine na neformalnoj sceni SKC-a u Beogradu, a pod vođstvom Nele Antonović do danas okuplja grupu umetnika iz raznih oblasti koji se bave istraživačkim otvorenim procesom u pozorištu.

Mimart će otvoriti AS performansom “Udahni!” Nele Antonović - zvučno-gestovne artikulacije disanja - kao rađanja i umiranja, kao biološkog i psihičkog aspekta arhetipa, kao moći otkrivanja emocija, ritma koji prati nevidljive korene svesti i ritma psihičkih događanja....

Zid zgrade ispred SKC-a u Ulici kralja Milana biće od 2. do 5. aprila oslikan muralima, u okviru programa “Diši SKC!” čije su autorke Nataša Brkić i Bojana Pokrajac. Zidno slikarstvo, uz pomoć akademskog slikara Biljane Velinović, Snežane Đakonović i studenata Fakulteta primenjenih umetnosti, otkriće tajne i tehnologiju nastanka murala, pružajući publici mogućnost da učestvuje u tom procesu.

U galeriji Cirkus do do 5. aprila biće otvorena izložba printova, a u Galeriji SKC-a svetlosne skulpture Marka GavrilovićaGenesis

Srećna galerija predstavlja fotografije Luke Klikovca sa FPU Beograd, a na stepenicama prema Maloj sali i ispred nje printove “Ovde u ovom prostoru, održavali su se Aprilski susreti, stari i novi”.

U Happy centru Dokumentacija SKC-a i Filmforum predstavljaju nemontirane filmske fragmente o IV Aprilskim susretima (1975), snimane za cvajband 16-mm traci za potrebe priloga RTB. Decenijama su stajali zagubljeni u prostorima SKC-a, a tek nedavno im se ušlo u trag. Tonska traka nije nađena, kao ni podaci o snimatelju, a rekonstrukcija snimljenih događaja će biti moguća samo na osnovu liste programa u kombinaciji sa sećanjima nekih od učesnika, koji se na njima lako prepoznaju.

Na listi programa na tom događaju nalaze se mnoga tada, a i sada relevantna imena međunarodne eksperimentalne umetničke scene: Dragoljub Raša Todosijević, Videoheads, Giancarlo Politi, Slobodan Braco Dimitrijević, Dubravko Detoni i Boris Urlich, Ilija Šoškić, Pozorište Abboco, Antonio Dias, Endre Tôt, Kolektiv mladih pri DPM, Vlado Gudac, Ratomir Kulić i Vladimir Mattioni, Adriano Altmira, Bogdanka Poznanović, Walter de Maria, Mala scena Narodnog teatra, Varšava, Gizlind Nabakowski, Urlike Rosenbach i Katherina Sieverding, Natalia LL, Iole de Freitas, Milano, Ida Biard i Nena Baljković, Zagreb, Irina Subotić, Jasna Tijardović, Jadranka Vinterhalter, Biljana Tomić, Dunja Blažević, Balint Szombathy, Nicol Gravier, Natalia LL, Iole de Freitas, Milan Jelić, Željko Jerman, Mladen Stilinović, Goran Andrić, Marina Abramović, Hans Otte, KASP, Gian Emilio Simoneti, Sanja Iveković i Dalibor Martinis, Giovanni Baratto, Zvi Goldstein, Ida Biard, Herve Fisher, Ponovo Pupilija, Institut za sonologiju, Utreht, Petr Štembera, Vladan Radovanović, Fernando de Filippi, Vladimir Petek, Zoran Pokupec, Sven Stilinović, Zvonko Vadon, grupa Spektar, Dragoljub Jović, Jovan Čekić, Music Circus, Luciano Gaiccari, Stipe Dumić i Ivan Mareković, Ugo la Pietra Katalin Ladik, Zoran Popović, Klavirski duo Fred Došeki i Boris Ulrich, Tomaž Mancini, Milenko Pajić i Zoran Danilović.

Dokumentacija SKC će uz pomoć nekih od učesnika pokušati da rekonstruiše događaje koje su ti fragmenti beležili, a publici koja nije imala priliku da tim događajima prisustvuje poslužiće kao zanimljivo svedočenje o jednom vremenu, načinu života i umetničkog ponašanja i delovanja.

Program AS obuhvata i književni program “Reč u prostoru” u Velikoj sali, a ove godine će biti dizajnirani i čitani radovi tridesetak autora koje su odabrali Mirko Demić, Živorad Nedeljković i Vesna Kapor, koja je i autorka tog projekta.

U okviru književnog programa, za 3. april najavljen je i razgovor sa Slobodanom Tišmom, dobitnikom NIN-ove nagrade za najbolji roman 2011. godine, za “Bernardijevu sobu”, a osim njega, učestvovaće i Laslo Blašković u ime izdavača (Kulturni centar Novog Sada).

Program 3. aprila, između ostalog, obuhvata i razgovor o animaciji na Fakultetu primenjenih umetnosti od 1963. do 2012. godine, povodom petostrukog DVD izdanja u koprodukciji FPU i Arhiva Jugoslovenske kinoteke. U razgovoru učestvuju Rastko Ćirić, urednik izdanja, i neki od autora.

Reč je o kapitalnom izdanju, pod nazivom “Animacija FPU”, koje će sadržati četiri DVD-a sa više od 80 filmova i minijatura, od kojih je 90 odsto do sada neprikazano, kao i poseban DVD sa oko 150 animiranih knjižica (flip-bookova), koje su svojevrsni hibrid animacije i ilustracije. Svaki DVD će sadržati i dodatni štampani materijal sa propratnim informacijama o autorima, njihovim načinima rada i kontekstima produkcije, koji će dati osnovne naznake svim budućim istoričarima ovog žanra kod nas.

Najavljen je i performans "Šuma" Andrije Sagića, te muzički performans “RetrospektivaMilimira Draškovića, koji izvodi Miša Savić, kao i performans Ramba AmadeusaEuro neuro”, projekat kojim taj muzičar učestvuje u ime Crne Gore i na predstojećoj Pesmi Evrovizije, a bavi se problemom globalističkog i kapitalističkog “mengeleovskog zagrljaja u kojem živi većina sveta”.

Program 3. aprila obuhvata i performans Daydreamers feat. EmaEmaEma, koji će predstaviti kompozicije Pavla Popova rađene prvobitno za gitaru, uz pratnju raznih snimljenih elektronskih instrumenata. U završnici će nastupiti DJ Black Tooth, odnosno Koja iz grupe Disciplin A Kitschme.

Od 3. do 5. aprila najavljena je i radionica zvuka "Zvučna ekologija", kojom AS želi da ukaže na problem buke u životnoj sredini sa kreativnog aspekta. Polaznici radionice će prisustvovati trosatnim predavanjima na temu zvuka i tehničkih pomagala za njeno merenje, snimanje i obradu (DSP), a potom je predviđen praktičan rad: snimanje na terenu i rad u imporvizovanom studiju. Na kraju svakog dana biće pravljena rekapitulacija sa iznošenjem ideja o završnom izvođenju radova na temu.

Dan studenata, 4. april, koji je i povod “Aprilskih susreta”, počeće tribinomAvangarda i avangardno”, uz učešće Predraga Petrovića, Biljane Andonovske, Vladimira Vukomanovića, Vladimira Stojnića, Jelice Kiso i Bojana Marković, kao i moderatorke Vesne Kapor.

Najavljen je i multimedijalni projekat “Kopula Ivane Ranisavljević i Darka Trajanovića, koji predstavlja čin arhetipskog instinkta u stalnoj potrebi za telesnim povezivanjem u vizuelnoj prezentaciji čovekovog unutrašnjeg i spoljašnjeg sveta i njihove interakcije.

Biće predstavljen i performans, fotografija, instalacija i video art “AbjektJane Stojaković, kao i rok teatar Rain Dogs, muzičko-scenski projekat posvećen Tom Vejtsu, svestranom i po mnogo čemu jedinstvenom umetniku savremene pop kulture.

“Aprilski susreti” biće završeni koncertom grupa Jarboli, Ola Horhe i Teleport u Velikoj sali.

“Aprilski susreti” pokrenuti su početkom 70-ih godina u SKC-u kao Festival proširenih medija, a označili su prekretnicu u domaćoj kulturnoj produkciji i načinu predstavljanja savremene umetnosti.

Festival je prvi put održan od 4. do 11. aprila 1972. godine, godinu dana nakon otvaranja SKC-a, odnosno dodeljivanja bivše zgrade tajne komunističke policije (UDBA) Savezu studenata.

Umesto očekivanog populističkog koncepta zadovoljavanja osnovnih studentskih potreba za zabavom, SKC je ustanovio radikalno nov i savremen pristup kulturnoj produkciji, u okviru kojeg je definisana i sintagma "prošireni mediji", kao jedan od najvažnijih segmenata “Aprilskih susreta”, pored gostovanja umetnika po pozivu i javnih debata.

Posle prekida od dve i po decenije, “Aprilski susreti” obnovljeni su 2002. godine.

Sajt SKC-a je www.skc.org.rs, a program “Aprilskih susreta” nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno U PRILOGU

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r