• Search form

01.05.2019 | 14:39

Asanžu 50 nedelja zatvora, za sada

Asanžu 50 nedelja zatvora, za sada

Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž osuđen je 1. maja u Londonu na gotovo jednogodišnju kaznu zatvora zbog izbegavanja britanskog pravosuđa povodom švedskog naloga za izručenje pre sedam godina, a tek ga čeka pojavljivanje pred sudom povodom američkog zahteva da bude izručen zbog objavljivanja poverljivih vojnih i diplomatskih dokumenata.

Ašanž je osuđen na 50 nedelja zatvora zbog kršenja uslova kaucije, odnosno sklanjanja u ekvadorsku ambasadu na osnovu političkog azila kako bi izbegao izručenje Švedskoj povodom optužbi za seksualno zlostavljanje dve žene, koje je odlučno odbacio.

Nešto više od dve nedelje nakon što ga je ekvadorska ambasada predala londonskoj policiji, Asanž se, kako su preneli britanski mediji, izvinio pred sudom u Sautvorku zbog kršenja uslova kaucije, ali to nije bilo dovoljno za ublažavanje kazne, koja za to delo iznosi maksimalno 12 meseci u zatvoru. Sudija Debora Tejlor rekla je da je njegov slučaj “izuzetno ozbiljan”, jer je “ulaskom u (ekvadorsku) ambasadu namerno stavio sebe u poziciju nedodirljivog”.

“Ostali ste tamo gotovo sedam godina, iskorišćavajući privilegovanu poziciju da budete izvan zakona i da internacionalno promovišete nepoštovanje zakona ove zemlje”, rekla je sudija, dodajući da je Asanžov boravak u ekvadorskoj ambasadi, u kojoj je uhapšen 11. aprila, koštao britanske poreske obveznike 16 miliona funti.

U pisanoj izjavi pročitanoj pred sudom Asanž je naveo da se “bori sa teškim okolnostima” i da pati od depresije. Izvinio se svima koji smatraju da ih nije ispoštovao, dodajući da je to što je uradio bilo ono što je smatrao da je u to vreme najbolje da uradi, odnosno jedina stvar koju je mogao da uradi.

Njegov advokat Mark Samers rekao je da je Asanž imao “razumljiv strah” da će biti izručen SAD.

Vilikis je povodom presude saopštio da je šokirajuća i okrutna, zbog čega izaziva zabrinutost da li će Asanž imati u Velikoj Britaniji pošteno suđenje u vezi sa zahtevom za izručenje.

Asanž je zbog traženja i dobijanja azila, kako je naveo Vikiliks, dobio dvostruko dužu kaznu od vozača broda koji je osuđen na šest meseci zatvora za ubistvo čoveka u brzoj vožnji.

Odmah nakon čitanja presude Asanž je odveden u zatvor, a po izlasku je podigao pesnicu prema pristalicama u sudnici, koje su mu na isti način odgovorile, uzvikujući sudiji da treba da se stidi.

Asanž se sklonio u ekvadorsku ambasadu 2012. godine zbog naloga za izručenje Švedskoj zbog optužbi za silovanje, koje je smatrao izgovorom za izručenje SAD na osnovu optužbi za objavljivanje poverljivih dokumenata 2010.

Prvo saslušanje povodom američkog zahteva za izručenje Asanža zakazano je za 2. maj, a tim povodom u podne je najavljen i protest njegovih pristalica koje će se okupiti na inicijativu DiEM25 ispred Brandenburške kapije u Berlinu - nedaleko od američke i britanske ambasade.

Osim protesta "Svi smo mi Džulijan Asanž", DiEM25 je pokrenuo i peticiju protiv njegovog izručenja SAD, koju je potpisalo više od 80.000 ljudi.

Između ostalog, u Asanžovoj rodnoj Australiji najavljen je za 3. maj protest u Sidneju, povodom Svetskog dana slobode medija.

SAD ga terete za “zaveru” sa bivšim američkim vojnim obaveštajcem Čelzi Mening kome je pomogao da ishakuje pasvorde kompjutera u Ministarstvu odbrane u martu 2010. godine kako bi došao do stotina hiljada poverljivih dokumenata koje je Vikiliks potom objavio, a tiču se rata u Iraku i američkih diplomatskih intervencija u zemljama širom sveta.

Istraga protiv Asanža u Švedskoj je zamrla, budući da su optužbe za seksualno zlostavljanje zastarele 2015. godine, a za silovanje 2017, ali sada ima zahteva jedne od upletenih žena da se slučaj ponovo otvori.

Ako bi Švedska zvanično zatražila izručenje Asanža, Britanija bi morala da razmisli da li da ih razmotri pre ili posle zahteva SAD.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r