• Search form

24.09.2012 | 12:21

ASIMO robot na Kolarcu

ASIMO robot na Kolarcu

Najnapredniji humanoid na svetu, ASIMO robot, gostuje od 24. do 26. septembra u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu, u okviru naučno-popularne manifestacije “Dani budućnosti: Robotika", u organizaciji Centra za promociju nauke (CPN).

Manifestacija “Dani budućnosti: Robotika” počinje predavanjima profesora Rolfa Fajfera i Veljka Potkonjaka, nakon čega sledi Predstava ASIMO robota, koju će posetioci moći da pogledaju i naredna dva dana u više termina.

U okviru manifestacije “Dani budućnosti: Robotika”, do 15. oktobra biće održan raznovrstan program na više lokacija, koji obuhvata filmove, predavanja, tribine i brojne radionice, uključujući izložbu u Robnoj kući “Beograd” u Knez Mihailovoj ulici na kojoj će posetioci moći da vide više od 25 vrsta robota iz raznih krajeva sveta. Među njima su i NAO i ECCEROBOT, kao i drugi zanimljivi primerci robotike, od usisivača do industrijskih i vojnih.

CPN tom manifestacijom, koju organizuje sa Elektrotehničkim fakultetom Univerziteta u Beogradu, želi da učini prvi u nizu koraka koji vode izgradnji zgrade CPN-a prema projektu austrijskog arhitekte Volfganga Čapelera, koja bi koštala 36 miliona evra, a nalazila bi se u Bloku 39 na Novom Beogradu

Direktorka CPN-a Aleksandra Drecun kazala je da je cilj manifestacije usmeren na budućnost i želju da se ka robotici usmere buduće generacije.

"Kada su nas pitali da li stvarno vredi platiti 17.000 evra za jednodnevnu prezentaciju jednog japanskog robota, rekla sam da je krajnje vreme da se okrenemo budućnosti. Ovo je prva inicijativa, a nadam se da će ih biti još sledeće godine", rekla je Aleksandra Drecun.

ASIMO je engleski akronim za “Napredni korak u inovativnoj mobilnosti” (Advanced Step in Innovative Mobility), a napravljen u kompaniji “Honda” kao deo dugoročnog istraživačkog programa razvoja humanoidnih robota.

Zamišljen je kao robot koji može da pomaže ljudima u svakodnevnom životu. Visina od 130 cm, na kojoj su njegove oči u nivou očiju odrasle osobe koja sedi, čini ga idealnim za pomoć po kući i pri asistiranju ljudima vezanim za krevet ili kolica.

Razvoj ASIMO robota potiče od 1969. godine, kada je prof. Miomir Vukobratović objavio rad o tački nula momenta, teorijskom modelu kretanja humanoida, zahvaljujući kojoj su roboti prohodali. Godine 1986. započet je rad na razvoju humanoidnih robota u “Hondi”, a 1996. konstruisan je prvi samoregulišući dvonožni humanoidni robot nazvan P2. Potom je 1997. godine napravljen prvi potpuno nezavistan humanoidni robot koji hoda. P3 je bio visok 160 cm, i težak 130 cm. ASIMO je nastao 31. oktobra 2000. godine i do danas je ostao najnapredniji robot. Novi ASIMO predstavljen je 2005. godine, a doneo je značajan napredak u mobilnosti robota. Prve korake u Evropi napravio je u septembru 2007.

ASIMO hoda na osnovu “kontrole predviđanja kretanja”, tj. predviđajući sledeći potez i prebacujući težište shodno tome. Veoma je stabilan, čak i kada se iznenada pokrene. Kombinuje memorisane obrasce za start, brzinu, usporavanje, zaustavljanje, okretanje, kako bi se kretao bez problema.

Jedini je humanoid na svetu koji može da ide uz i niz stepenice.

ASIMO i trči, a ne dodiruje uvek tlo sa obe noge. To je postignuto putem proaktivne kontrole njegovog držanja koje mu omogućava da trči brzinom od 6 km/h. Trčanje u kružnici (5 km/h) zahteva da se robot uravnoteži nasuprot centrifugalnoj sili, koja deluje na njega dok trči ukrug. To je postignuto pomeranjem težišta robota od njega ka centru kruga.

ASIMO može da održava ravnotežu dok hoda i na neravnim površinama, ali i kada bude gurnut u određenoj meri. Ako padne, pošto je lagan i kompaktan, ne bi bilo posebnih posledica. Inženjeri trenutno rade na tehnologiji koja bi ASIMO robotu u slučaju pada omogućila da samostalno ustane.

Opremljen je sa 51,8 litijum-jonskom baterijom, koja može da radi oko 40 minuta u kontinuitetu.

ASIMO služi kao platforma za razvoj naprednog inteligentnog sistema, koji se primenjuje ne samo na robotiku, već i na razne druge projekte u “Hondi”. Mnoga od tih važnih istraživanja odvijaju se u Nemačkoj u Istraživačkom institutu kompanije.

ASIMO je partner u mnogim edukativnim projektima širom Evrope, čiji je cilj motivisanje učenika i studenata da se opredele za put nauke i inženjerstva.

Osnovni koncept u vezi sa razvojem robota je da se postigne više mobilnosti koja će im omogućiti da pomažu ljudima i žive sa njima u harmoniji. Iako još nije spreman za takve namene, razvoj ASIMO robota vodi u pozitivnom pravcu.

Predstava popularnog ASIMO robota na Kolarcu biće održana i 25. i 26. septembra u 11, 12.30, 14, 15.30, 17 i 18.30 sati.

Cena karte je 200 dinara, a škole, obrazovne, naučne i druge organizacije mogu dobiti popust od 50 odsto za grupne.

Grupne karte se mogu naručiti na telefon 011.24.00.260 ili podići u prostorijama CPN-a u Makenzijevoj 24.

Karte su u prodaji na blagajni Kolarčeve zadužbini i u tržnom centru „Ušće“.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r