Atlas migracija
Performativno izložbena instalacija “Atlas” Bojana Đorđeva i Siniše Ilića, predstavljena u Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) u Beogradu, deo je serije istraživačkih radova koji se dotiču migracija. Srž ove faze istraživanja i promišljanja teme čine intervjui sprovedeni sa grupom medicinskih radnika i radnica – od lekara, preko tehničara i medicinskih sestara do negovatelja i drugog medicinskog osoblja, koji su poslednjih godina napustili zemlju, ili se tek spremaju na takav korak.
Problematika migracija se u ovom umetničko-istraživačkom procesu posmatra i znatno šire, iz perspektive posledica “arapske zime”, ratnih izbeglica, “gastarbajtera”, ali istorijske atlantske trgovine robljem iz 16. veka. Sa druge strane, putevi istorijske i savremene kolonizacije kreću se u suprotnom smeru. Svi ti vektori kretanja – odlazaka i dolazaka opcrtavaju atlas sveta u stalnom pokretu, koji se u retkim situacijama – kao što je bio slučaj u prvim danima pandemije – zaustavlja. Prelazak granice u suštini uvek ima veze sa trgovinom radnom snagom i njihova propusnost je uvek indeksni znak ekonomskih uređenja i situacija države koju omeđuju, naveli su autori instalacije “Atlas”.
Izloženi materijali kreću se od dokumentarnih medijskih slika i intervjua do umetničkih radova, intervencija, slika, tekstova i izvedbi. Materijali dostupni publici organizovani su kao prostor istraživanja, kombinatorike i komunikacije drugačijeg ritma od scenskog događaja ili klasične izložbe objekata – u formatu koji autori istražuju u dosadašnjim umetničkim praksama.
Instalacija “Atlas” realizovana je u saradnji Đorđeva i Ilića sa Oliverom Guconić, Željkom Maksimovićem (izvedba), Tanjom Šljivar, Minom Milošević i Lukom Jovanovim (istraživanje i intervjui), te Draganom Jovanović, zaduženom za produkciju.
“Atlas” je segment i obimnijeg umetničko-istraživačkog rada koji će na jesen rezultirati predstavom, uz učešće glumaca Dragane Varagić i Aleksandra Đinđića, kostimografkinja Maje Mirković i Biljane Tegeltija, kompozitorke Marija Balubdžić i filmskog reditelja Luke Papića.
Izložba je nastala u koprodukciji Udruženog umetničkog rada i CZKD-a, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije, te Kreativne Evrope kroz projekat Create to Connect – Create to Impact.
*Foto: Bojan Kovačević / SEEcult
(SEEcult.org)