• Search form

03.07.2010 | 09:08

Atrakcije 12. Motovuna

Motovun Film Festival (MFF) prikazaće od 26. do 30. jula neke od najboljih filmova iz sveta i regiona, kombinujući višestruko nagrađene s malim, uglavnom nepoznatim ostvarenjima, a među mnogobrojnim gostima imaće i proslavljenog “pajtonovca” Terija Džonsa (Terry Jones), kao i engleskog reditelja Džulijana Templa (Julien Temple), poznatog po radu sa Sex Pistolsima, kao i rumunskog nagrađivanog scenaristu i novopečenog reditelja Razvana Raduleskua (Radulescu).

Atrakcije 12. Motovuna

Motovun Film Festival (MFF) prikazaće od 26. do 30. jula neke od najboljih filmova iz sveta i regiona, kombinujući višestruko nagrađene s malim, uglavnom nepoznatim ostvarenjima, a među mnogobrojnim gostima imaće i proslavljenog “pajtonovca” Terija Džonsa (Terry Jones), kao i engleskog reditelja Džulijana Templa (Julien Temple), poznatog po radu sa Sex Pistolsima, kao i rumunskog nagrađivanog scenaristu i novopečenog reditelja Razvana Raduleskua (Radulescu).

Četiri motovunska bioskopa na otvorenom izvrteće čak 75 filmskih projekcija, uključujući 27 dugometražnih filmova u glavnom programu, najavili su organizatori 12. MFF-a 2. jula u Zagrebu.

Među filmovima iz regiona u glavnom programu su “9:06” Igora Šterka i “Slovenka” Damjana Kozolea, “32. decembar” Saše Hajdukovića iz BiH/RS, “Besa” Srđana Karanovića, “Flešbek” Aleksandra Jankovića i “Srpski film” Srđana Spasojevića iz Srbije, omnibus “Neke druge priče” grupe rediteljki iz regiona i “Sedamdeset i dva dana” Danila Šerbedžije iz Hrvatske.

Biće prikazani, između ostalog, i “Anđeo na moru” (Frédéric Dumont), “Bebe” (Thomas Balmes), “Crvena kapelica” (Mads Brügger), “Četiri lica” (Michelangelo Frammartino), “Hadewijch” (Bruno Dumont), “Oktobar” (Daniel i Diego Vega), “Lourdes” (Jessica Hausner), “Muškarci koji mrze žene” (Niels Arden Oplev), “Nevidljiv pogled” (Diego Lerman), “Poezija” (Chang-Dong Lee), “Pre svega, Felicija” (Melissa de Raaf, Razvan Radulescu), “U početku” (Xavier Giannoli), ovogodišnji kanski pobednik “Ujak Boonmee koji se seća prošlih života” (Apichatpong Weerasethakul), te “Utorak nakon božića” (Radu Muntean), “Ulaz u ništavilo” (Gaspar Noé), “Vosak” (Andrew Bujalski)...

Festival počinje filmom koji govori o korupciji, ekranizujući istinitu aferu u kojoj neki tip uzima proviziju za izmišljene građevinske radove, a biće završen dokumentarcem o potpunoj propasti nekada moćnog utvrđenja kapitalizma, američke auto-industrije u Detroitu.

Između te dve vrlo jasne slike današnjeg sveta, smešten je program koji istovremeno želi da bude i zabrinut i bezbrižan, a sastavljen je od lepih priča i angažovanih filmova.

Prema rečima direktora MFF-a Igora Mirkovića, program obuhvata i velike svetske hitove, kao što je film snimljen prema prvom romanu trilogije “Millenium” - “Muškarci koji mrze žene”, ali i male, tople i uglavnom nepoznate filmove, te posve neobične, kao što je dokumentarac “Bebe” o prvoj godini života četiri tek rođena čoveka na četiri suprotne strane sveta.

“Program smo ponovo slagali spajajući različitosti, od radikalnih umetničkih iskoraka, do filmova koji su rađeni za publiku i dobro raspoloženje”, istakao je Mirković, najavljujući goste “kao šlag na torti” bogatog programa, uz napomenu da ih, uprkos teškoj godini, dugo nije bilo toliko.

Ovogodišnja Zemlja partner je Slovenija, pa će biti predstavljeni najbolji naslovi slovenačke kinematrografije u poslednjih 20 godina u izboru Jurice Pavičića. Takođe, najavljen je i niz kratkih i dokumentarnih filmova, ali i retrospektiva legendarnog slovenačkog reditelja i filmskog snimatelja Karpe Aćimovića Godine, koji ove godine i predsedava glavnim žirijem.

Nagrada “50 godina”, koja se svake godine dodeljuje velikanima koji su više od pola veka posvetili radu na filmu, ove godine ide u ruke hrvatskoj kaskaderskoj legendi Ivi Krištofu. Kao simbol nadarene generacije kaskadera koja se formirala 60-ih, Krištof je prošao kroz nebrojeni niz filmskih projekata - od “Winnetoua” preko “Bitke na Neretvi” do “Gladijatora”.

Posebno priznanje - Motovun Maverick Award, dodeljeno je Teriju Džonsu, članu legendarne umetničke grupe “Leteći cirkus Montija Pajtona” (Monthy Phyton), velškom komičaru, scenaristi, glumcu, reditelju, piscu i političkom komentatoru, koji je uz Majkla Pelina (Michael Palin) najzaslužniji za čuvene skečeva slavne komičarske šestorke. Režirao je većinu njihovih filmova - “Monty Phyton i Sveti Gral”, “Monty Phyton: smisao života” i “Brianov život”.

Osim Džonsa, Motovun će posetiti još niz filmskih autora svetskog glasa, među kojima je i Džulijan Templ, najznačajniji britanski rok dokumentarista koji je postao legenda zahvaljujući ranim radovima sa Sex Pistolsima. Osim režiranja tri filma o Pistolsima, Templ je snimao i The Clash, te posmrtno dokumentovao život i delo njihovog frontmena Džoa Stramera (Joe Strummer). Režirao je i nekoliko muzičkih komedija i drama, sarađujući sa Dejvidom Bouvijem (David Bowie), Šade (Sade), Mikijem Rurkom (Mickey Rourke), Tupakom Šakurom (Tupac Shakur)...

Gost 12. MFF-a je i rumunski reditelj Radulesku, predvodnik i ključni scenarista rumunskog novog talasa, koji je sarađivao na scenarijima za niz nagrađivanih filmova (Smrt gospodina Lazarescua, Papir će biti plav, Boogie, 4 meseca, 3 nedelje, 2 dana).

U posebnom programu posvećenom Raduleskuu biće prikazan njegov poslednji film koji je ujedno i njegov rediteljski prvenac “Pre svega, Felicia”, zatim scenaristički prvenac “Stuff and Dough”, te poslednji film za koji je pisao scenario - “Utorak pre Božića”.

Ključna novost 12. MFF-a je i nova nagrada “Bauer” za najbolji film godine iz sedam kinematografija u regionu: Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Slovenije i Srbije.

Celokupna godišnja produkcija tih kinematografija prolazi kroz dvostruki proces selekcije: najpre filmove biraju selektori, a zatim odabrane ocenjuje 14-člano izborno telo filmskih profesionalaca iz svih zemalja koje nagrada pokriva. U glasanju u dva kruga na kraju će ostati tri finalista, koji će biti prikazani, a najboljeg će izabrati poseban žiri profesionalaca koji čine Namik Kabil, Branko Baletić, Rajko Grlić, Isa Qosja, Darko Mitrevski, Radko Polić i Srđan Dragojević.

Još je jedna novost po pitanju nagrada odnosi se na priznanje koje je proteklih godina dodeljivano za filmove koji temom upozoravaju na društvene probleme - do sada je to bila nagrada za najbolji film koji se bavi problemom zaštite ljudskih prava.

MFF ove godine ide korak dalje i biće još određeniji - dodeliće “Nepotkupljvu nagradu” - za najbolji film koji tretira problem korupcije.

Prema navodima organizatora, vesti koje su mediji prenosili prošlih meseci daju toj nagradi smisao postojanja i aktuelnost, a sudeći po bogatoj ponudi filmova - plave koverte i novac koji se dodaje ispod stola globalni su problem.

Najbolji film MFF-a biće odabran u saradnji s Transparency International Hrvatska, a sponzor je Siemens.

MFF pojačava angažovanost i novim programom aktivističkog i socijalno angažovanog filma.

U pet filmskih termina u “Još manjem kinu” biće prikazani različiti pristupi angažmanu kroz video i film - od jeftinih i jednostavnih reportaža koje su snimali sami aktivisti i koji na lokalnom nivou zamenjuju ili nadopunjavaju često lenje, plitke i nezainteresovane mejnstrim medije - do visoko produciranih angažovanih dokumentaraca, odabranih sa najvećih svetskih festivala.

Prošle godine u Motovunu, pitoreskom istarskom gradiću na 277 metara iznad mora, trijumfovao je film “Akvarijum” britanske rediteljke Andree Arnold, osvojivši glavnu nagradu Propeler, kao i nagradu žirija FIPRESCI, dok je nagrada “od A do A” dodeljena prema novouvedenim kriterijumima hrvatskom filmu “Buick Riviera” Gorana Rušinovića.

Sajt MFF-a je www.motovunfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno U PRILOGU

*Foto: Nina Đurđević

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav