• Search form

02.09.2010 | 14:21

Atrakcije 44. BITEF-a

Atrakcije 44. BITEF-a

Beogradski internacionalni teatarski festival (BITEF), sa deset predstava u glavnom programu, biće u 44. izdanju - od 15. do 25. septembra, u znaku dijaloga i diskusije, kako samopropitivanjem, tako i uvođenjem tematskih razgovora s publikom o fenomenima savremenog teatra, poput tema kao što su politika i umetnost, libelarni kapitalizam, antopologija, uspavanost društva...

BITEF će svečano otvoriti 15. septembra u Jugoslovenskom dramskom pozorištu belgijski reditelj Jan Laures (Lauwers), čija je predstava “Izabelina soba”, u izvođenju briselske Nidkompani (Needcompany), stekla kultni status na evropskoj pozorišnoj sceni ubrzo posle premijere, najavljeno je 2. septembra na konferenciji za novinare.

“Izabelina soba” je prva u trilogiji belgijskog reditelja Lauresa, a slavna belgijska glumica Vivijan de Mojnk (Vivianne De Muynck) igra u njoj antropološkinju koja, idući od jednog do drugog umetničkog predmeta iz Afrike i sa Bliskog Istoka, evocira današnji odnos prema istoriji i drugačijim svetovima, kao veliku priču o našoj civilizaciji, uz poeziju reči i i igru.

Belgijska predstava biće reprizirana u JDP-u 16. septembra, dok će 20. septembra gostovati na sceni NIS-a u Novom Sadu.

Nidkompani učestvuje i predstavom “Kuća jelena”, koja je treći deo Lauersove dramske trilogije, a inspirisana je pogibijom ratnog izveštača Kerema, brata članice te trupe, u ratnim sukobima na Kosovu. Predstavu karakteriše emocija umetnika pred nemogućnošću da utiču na tokove istorije i njena tragična zbivanja, a ne ne bavi se faktografijom rata, već slikom apsurda koji čovečanstvo ponavlja stolećima, a biće igrana 17. septembra u JDP-u.

Publika BITEF-a videće 16. i 17. septembra u prostoru nekadašnjeg restorana “Grčka kraljica” mađarski “Frankenštajn-projekt”, čiji su autori Kornel Mundruco i Ivet Biro (Kornél Mundruczó/Yvette Biró) iz Budimpešte.

U njihovoj viziji i režiji Mundruca izmenjena je slika o klasičnom monstrumu iz romana Meri Šeli (1818) - on nije tvorevina ludog naučnika, već porodice i društva, bliži je Tađu iz “Smrti u Veneciji“ Tomasa Mana, nego fizičkom čudovištu, a kao takav, tragična je ličnost.

Glavni program biće nastavljen 18. i 19. septembra italijanskom predstavom “Tužni tropi” Kompanije Virđilio Sijeni iz Firence, inspirisanom istoimenim delom Kloda Levi-Strosa, u koreografiji Virđilija Sijenija (Virgilio Sieni). Kamen-temeljac te predstave, koja će biti igrana u Pozorištu na Terazijama, poslužio je kao inspiracija italijanskom koreografu Sijeniju da Levi-Strosov doživljaj izvornih kultura, takozvanih primitivnih naroda, prevede u znakove svoje tanane umetnosti o suštini čovekovog postojanja i njegove nedeljive umetnosti od praistorije do danas.

Berlinski Dojčes teatar izvešće 19. septembra u JDP-u “Ujka Vanju” A. P. Čehova, u režiji slavnog Jirgena Goša (Jürgen Gosch), koji je preminuo ove godine, a ostavio je u nasleđe testamentarno tumačenje čuvene Čehovljeve drame.

Publika pamti Goša po predstavi “Magbet”, koja je prikazana 2007. godine, a izvođenjem “Ujka Vanje” BITEF obeležava i 150-ogodišnjicu rođenja klasika ruske literature Čehova, kao i predstavom “Tri sestre” moskovskog teatra OKOLO kraj kuće Stanislavskog, u režiji Jurija Pogrebnička, koja će biti izvedena u završnici 24. i 25. septembra u Ateljeu 212.

Za novim Čehovom, pored umetnika celog sveta, u poslednje vreme tragaju i umetnici Rusije, ne držeći se više zaveta Stanislavskog, prvog reditelja tog tajanstvenog dramskog pisca.

Među predstavama u glavnom programu 44. BITEF-a su i dve domaće, od kojih je prva novo delo beogradske koreografkinje i plesne umetnice Dalije AćinKo bi hteo mamu kao moju”, koprodukcija Stanice - servisa za savremeni ples i Malog pozorišta “Duško Radović”, u kojem će biti i igrana 20. septembra.

Ne prestajući da traga za novim temama, Dalija Aćin je osmislila tu predstavu kao autobiografsku multimedijalnu ispovest na osnovu snimaka njene petogodišnje ćerke, dokumentarnog videa iz svakodnevice sa ćerkom i njene igre, kao paralelnog javnog života.

U glavnom programu je i Euripidova drama “Bahantkinje” Narodnog pozorišta u Beogradu, koja će biti izvedena 23. septembra, a režirao ju je Stafan Valdemar Holm (Staffan), bivši upravnik Kraljevskog dramskog teatra Dramaten iz Stokholma.

Publika BITEF-a videće 21. i 22. septembra u Narodnom pozorištu i poljsku predstavu “T.E.O.R.E.M.A.” u produkciji TR Varšava, nastalu prema tekstu i u režiji Gžegoža Jažine (Grzegorz Jarzyna), a inspirisanu istoimenim romanom i filmom Pjera Paola Pazolinija.

Poznati poljski reditelj Jažina, čiju je predstavu “Proslava” videla publika 36. BITEF-a, pretvorio je neobičnu pazolinijevsku temu u pozorište retke lepote i začudnost, koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim, istakli su organizatori BITEF-a

Za 22. septembar u Bitef teatru najavljen je i “Spomenik G2Janeza Janše i Dušana Jovanovića, u produkciji Maske i Mestnog gledališča Ljubljana.

Janez Janša, jedan od trojice slovenačkih umetnika koji se poslednjih godina predstavljaju tim imenom, već se drugi put poduhvata rekonstrukcije jedne predstave svoga starijeg kolege Jovanovića, nagrađivanog reditelja koji je poreklom iz Srbije, a živi i radi u Sloveniji.

Ovoga puta to je rekonstrukcija predstave “Spomenik G” iz 1972. godine, koja je učestvovala na BITEF-u i dobila specijalnu nagradu zvaničnog žirija.

U predstavi igraju umetnica sa davnašnje premijere i mlada igračica, a za razliku od “Pupilije”, ovu duhovitu i stvaralačku rekonstrukciju ostvarili su i Jovanović i Janša.

Prema navodima umetničkog direktora i koselektora BITEF-a Jovana Ćirilova, festivalski program bio je u jednom trenutku ugrožen - imao je samo tri predstave, ali je zahvaljujući Skupštini grada Beograda i Ministarstvu kulture obezbeđeno deset.

Specifičnost 44. BITEF-a je što ove godine nema slogan, čime se nameće ideja festivala kao mesta dijaloga i diskusije.

Prema rečima koselektorke Anje Suše, provokativna ideja izostavljanja slogana ove godine u suštini označava partnerski odnos sa publikom, odnosno dijalog.

Napominjući i da BITEF nikada nije ni bio tematski, već su odabirane najbolje predstave, pa je zatim pronalažen zajednički imenitelj kao tema, Anja Suša rekla je da se ove godine pokušalo nešto drugo i podsetila da i prva četiri izdanja BITEF-a nisu imala slogan, osim opšteg “Nove pozorišne tendencije”.

“Odsustvo slogana je deo široke antimarketinške provokacije, a s druge strane, teme su vezane za vreme u kojem živimo, pa su novina u tom smislu razgovori posle svake predstave o fenomenima na koje predstave upućuju (Pozorište posle iluzije kraja, Sve je politika, ali umetnost nije sve, Nakaze liberalnog kapitalizma, Igranje antropologije, Čehov u XXI veku  u Nemačkoj, Umetnost kao (is)povest, Buđenje tela i uspavano društvo, Reenactment u savremenoj pozorišnoj praksi, Sme li antička drama da bude zabavna i Čehov u XXI veku u Rusiji), rekla je Anja Suša.

I ministar kulture Srbije Nebojša Bradić istakao je da je BITEF bio prvi koji je “otvorio rampu i uspostavio dijalog sa publikom”, dodajući da je imao i važnu misiju da bude predstavnik srpske kulture i susreta kultura Istoka i Zapada, te da je vidljiv i u Evropi i svetu - svi znaju za njega.

Gradska sekretarka za kulturu Ivana Avžner rekla da Beograd zahvaljujući BITEF-u dolazi u žižu interešovanja u regionu, pa i Evropi.

Prema njenim rečima, iako je ekonomska situacija otežana, obezbeđeno je 29 miliona dinara, što je “za nijansu manje nego prošle godine”.

Žirijem 44. BITEF-a predsedava dramaturškinja Nataša Rajković iz Hrvatske, a članovi su teatrološkinja Elena Kovalskaja (Kovalskaya) iz Rusije, rediteljka Đanina Karbunariu (Gianina Carbunariu) iz Rumunije i
reditelj Bojan Đorđev i glumac Damjan Kecojević.

I 44. BITEF imaće raznovrstan prateći program, uključujući povratak “Šoukejsa”, izbora domaćih predstava u duhu BITEF-a, a ove godine ih je pet - “Pomorandžina kora” Novosadskog pozorišta/Újvidéki Színház, “Bog je di džej” Malog pozorišta “Duško Radović”, “Mnogo nas je” i “Džeki i Kenedi / Medeja” Bitef teatra, te “Plaža” Kosztolányi Dezső Színház i Urbána Andráša, u koprodukciji sa Maszk Egyesület iz Segedina.

Ljubica Beljanski Ristić predstavila je “BITEF polifoniju”, a Vera Konjović program “BITEF na filmu”, koji je postao tradicija u Muzeju Jugoslovenske kinoteke.

Prodaja karata za 44. BITEF počela je, po ceni od 1.000 i 2.000 dinara.

Prošle godine Gran pri 43. BITEF-a dobila je predstava “Sanjari” mladog beogradskog reditelja Miloša Lolića, u produkciji JDP-a, nastala prema retko izvođenom delu međuratnog pisca Roberta Muzila, koji je istražio večne teme čovekove osećajnosti, velika očekivanja i razočaranja...

Specijalna nagrada 43. BITEF-a pripala je zagrebačkoj trupi Bacači sjenki, za “Odmor od povjesti”. Bacači sjenki su isto priznanje dobili i 2007. godine, za predstavu “Ex-pozicija”.

Žiri “Politikine” nagrade za najbolju režiju nagradio je slavnog kanadskog reditelja Roberta Lepaža za predstavu "Plavi zmaj" trupe Ex Machina, dok se publici 43. BITEF-a najviše svidela norveška predstava “PisacJo Stromgren teatra iz Bergena, koja govori o najpoznatijem norveškom nobelovcu i najpoznatijem piscu kvislingu, Knutu Hamsunu, optuženom za veleizdaju.

BITEF je 2009. godine održan na temu “Kriza kapitala - umetnost krize”, a posebno je obeležio 20-godišnjicu smrti legendarne Mire Trailović, čijim je imenom nazvan i Gran pri za najbolju predstavu.

Sajt BITEF-a je www.bitef.rs, a program sa satnicom 44. festivalskog izdanja nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org i u PRILOGU

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Narodni muzej Srbije, Trg Republike 1a, Beograd

    OD MNOGOBOŠTVA DO HRIŠĆANSTVA: ROTONDA U STOJNIKU - izložba posvećena jedinstvenoj građevini tog tipa na prostoru centralnobalkanskih rimskih provincija, koja je bila i paganski hram i hrišćanska crkva (5.9.-3.11.2024.)

    Autori izložbe: Tatjana Cvjetićanin, Maja Franković i Adam Crnobrnja

    Saradnice na izložbi: Olga Špehar i Jelena Premović

    http://www.narodnimuzej.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

Arheoloske zbirke, Narodni muzej
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.