Atrakcije 8. Salona stripa
Međunarodni salon stripa u Studentskom kulturnom centru u Beogradu predstavlja u osmom izdanju, od 30. septembra do 3. oktobra, odabrane radove sa konkursa na koji se prijavilo 230 učesnika iz 29 zemalja, a uz specijalnog gosta - španskog scenaristu Enrika Sančeza Abulija (Enrique Sanchez), obeležiće i nekoliko jubileja srpskog stripa, dok će internacionalni strip projekat “Čudovišta” predstaviti rumunski scenarista Marian Miresku, prošlogodišnji dobitnik Gran prija.
Prvobitno najavljeni pariski kolekcionar stripa Žan-Mark Beznije (Jean-Marc Besnier), koji je trebalo da predstavi izložbu kolekcije svetskih majstora stripa, neće ipak doći, iz porodičnih razloga. Umesto njegove izložbe, biće predstavljeni radovi domaćeg autora Darka Perovića prema scenariju gosta iz Barselone Enrika Sančeza Abulija, saopšteno je 29. septembra na konferenciji za novinare.
Salon stripa tradicionalno počinje dodelom nagrada i priznanja na otvaranju izložbe učesnika ovogodišnjeg konkursa, a pojedini dobitnici već su poznati, pa je specijalnu nagradu za najmlađeg učesnika međunarodni žiri dodelio Andreju Bosniću iz Zaječara, rođenom 2003. godine, za rad “Trka automobila”.
Priznanje za doprinos srpskom stripu dodeljeno je ove godine Novici Đukiću (1925) iz Beograda, strip autoru, ilustratoru i prvom uredniku zabavnika “Kekec”.
Nagrade za radove pristigle na konkurs, čiji će dobitnici biti proglašeni na svečanom otvaranju, dodelio je međunarodni žiri koji čine strip publicista Slavko Draginčić (predsednik), strip autor Leonid Pilipović, strip scenarista Marko Stojanović, novinar Dragan Stošić i teoretičar stripa i publicista Mihailo Kurtović.
Prema rečima Stošića, na konkurs su pristigli vrlo dobri radovi, od profesionalno urađenih do amaterskih, a prilikom ocenjivanja, kako je dodao Kurtović, uglavnom su usaglašeni stavovi.
Kurtović je dodao da mladi autori s jedne strane pokazuju kako je strip vrlo prirodan jezik, a s druge strane ima onih koji barataju strip sklopovima koje su usvojili najveći majstori devete umetnosti.
“Voleo bih da izložbu pogledaju, osim ljubitelja, i izdavači, i tako pronađu nove autore”, rekao je Kurtović.
Urednik Salona stripa Miki Pješčić rekao je da imponuje što taj festival pokazuje relevantnost i u svetskim okvirima, ističući da je ukupno 195 radova stiglo sa svih kontinenata, te da prvi put učestvuju i autori iz Afrike.
Od ukupno 230 učesnika, iz inostranstva je sto, uključujući i zemlje u regionu, pa je iz Bosne i Hercegovine 14 učesnika, Rumunije deset, Bugarske osam, Hrvatske sedam, Crne Gore šest, Mađarske pet, Makedonije dva...
Iz Kine je devet učesnika, a prijavili su se i autori iz Brazila, Češke, Egipta, Francuske, Grčke, Indije, Irana, Kanade, Kolumbije, Kube, Libana, Malezije, Nemačke, Poljske, Portugala, Rusije, SAD, Slovačke, Velike Britanije i Ukrajine.
Specijalni gost Salona, Abuli, jedan je od vodećih evropskih scenarista, čije se ime najviše vezuje za kultni strip “Torpedo 1936”.
Abuli je rekao da mu je drago što je prvi put u Beogradu i dodao da se nada da mu neće biti i poslednji, a istakao je i dobru saradnju sa Darkom Perovićem, čiji će radovi biti predstavljeni u okviru Salona.
Povodom legendarnog “Torpeda 1936”, Abuli je rekao da je izdavač tražio kratku gangstersku priču na šest strana, a onda odlučio da krene u serijal. Prve dve epizode, 12 strana, nacrtao je Aleks Tot, ali je potom došlo do njihovog razilaženja, jer je Tot, prema rečima Abulija, hteo da crta dobrog momka, dok je on želeo lošeg.
“Tot je rekao da je najružnija reč koju on prihvata u stripu ‘kopile’ i to je bio kraj saradnje. Nisam shvatao zašto insistira na promeni scenarija”, rekao je Abuli, koji je nastavio saradnju sa Džordijem Barnetom sa kojim, kako je dodao, nije bilo nikakvih problema.
Abuli je rekao i da voli promene i da piše i druge stvari osim tematike kakva je u “Torpedu 1936”.
Rumunski scenarista Miresku, koji je prošle godine dobio Gran pri sa crtačem Kristijanom Joanom Pakurarijuom - strip "Drakula", urednik je strip magazina čiji je specijalni broj doneo u Beograd povodom Salona.
Prema njegovim rečima, pre nego što je postao scenarista, bio je crtač, ali je “video da nešto fali”, pa je počeo da piše scenarija za druge crtače.
“Često pogrešno kod autora dolazi do podvajanja crtanja i pisanja. Pre početka crtanja mora da postoji dobar scenario”, rekao je Miresku, dodajući da se strip poima kao sasvim poseban jezik, ako se posmatra iz ugla takozvanog glavnog toka stripa, a ne alternativnog pristupa.
Prvi put ove godine Salon dodeljuje priznanje u domenu domaćeg strip izdavaštva koje u poslednjoj deceniji, kako je rečeno, pokazuje revolucionarne pomake, ali još daleko zaostaje za evropskom i svetskom strip produkcijom.
Dobitnik priznanja za najbolje domaće strip izdanje 2009/2010. je izdavačka kuća System Comics iz Beograda za serijal “Vekovnici”, grupe autora i scenariste Marka Stojanovića, dok je priznanje za najbolje inostrano izdanje u Srbiji u sezoni 2009/2010. dodeljeno izdavačkoj kući “Darkwood” iz Beograda za serijal “Tarzan” (Edgar Rice Burroughs / Bern Hogart: “Tarzan of the Apes”, “Jungle Tales of Tarzan”).
Drugu godinu za redom izdavačka kuća “Dečje Novine Dositej“ i opština Gornji Milanovac dodeljuju na Salonu stripa nagradu “Srećko Jovanović” za izdavaštvo u oblasti stripa, a laureat je Sibin Slavković iz Novog Sada.
Osmi Salon će obeležiti i nekoliko jubileja - 60 godina leskovačkog stripa i 15 godina leskovačke škole stripa “Nikola Mitrović Kokan”, kao i pet godina internet portala “UPPS!”
Osim međunarodnog projekta “Čudovišta” (The Monsters), biće predstavljen i projekat “Comix Culture”, a najavljene su i crtačke radionice, uz berzu stripa.
Takođe, u okviru Salona, 3. oktobra biće održana osnivačka skupština Udruženja stripovskih umetnika Srbije, čime će domaća strip scena, na kojoj više od 30 crtača radi za inostrane izdavače, dobiti svoju instituciju.
Salon stripa organizuje Srećna galerija SKC-a, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)