Aura: F37 – Welcome
Fotografije snimljene policijskim termovizijskim kamerama, čija je primarna namena noćni nadzor granica Evropske unije, poslužile su Davoru Konjikušiću za rad “Aura: F37” koji će biti predstavljen na izložbi u Galeriji Remont u Beogradu od 17. oktobra.
Na fotografijama su zabeleženi migrantski prelasci u zemlje Šengena.
Konjikušić u tom radu, kao fotograf, zaobilazi “objektiviziranje” subjekata koje snima, a činom prisvajanja skupocene policijske tehnologije i naknadnom zvučnom intervencijom, menja semantičko značenje slike, čime razotkriva njen restriktivni i represivni potencijal.
Dok je prognanik, odnosno izbeglica u širem biopolitičkom kontekstu, za policijski aparat samo - telo, homo sacer, kroz spajanje fotografije i zvuka (određenog narativa) ovde je prikazanim aurama dat jasan društveni identitet u trenutku kada od straha od “drugih” i terorističkih pretnji živimo u permanentnom vanrednom stanju koje supranacionalna kontrola poverava mašinama koje svoju funkciju ostvaruju kroz pogled, navedeno je u najavi izložbe “Aura: F37 – Welcome”.
Rođen u Zenici 1979. godine, Konjikušić je magistrirao na odseku za fotografiju na Akademiji dramskih umetnosti u Zagrebu na temu “Fotografija i moć”, gde je i diplomirao na odseku za kameru.
Konjikušić koristi fotografiju kao primarni medij za artikulisanje koncepta u kojem istražuje relacije javnog i privatnog, intimnog i društveno-političkog.
Zanima ga uloga fotografskog medija u proizvodnji moći i kontrole. Pored fotografije, u svom radu koristi se tekstom, arhivom, nađenim objektima i videom.
Do sada je realizovao osam samostalnih izložbi u Puli (Ne možeš poslati razglednicu s dna mora, Rojc, 2015), Zagrebu (Sveti ljudi, Galerija SC, 2014; Trg Europe: Slijepa pjega, UrbanFestival, 2014, Genogram, Muzej za umjetnost i obrt, 2013), Splitu (Genogram, Galerija Praktika, 2013), Rijeci (Bilježenje sjećanja, Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Rijeka, 2013), Beogradu (Privatno i javno, Drugstore, 2012; Corridor X, KC Grad, 2009) i Beču (Gender Matters, Erste Stiftung, 2010) i učestvovao na desetak grupnih, među kojima su T-HT nagrada za savremenu umetnost u MSU Zagreb 2015, 24. Slavonski bijenale u Galeriji savremene umetnosti u Osijeku 2014, Porodična fotografija u Artgetu KCB-a 2013, Lažni idoli u Domu omladine Beograda 2011. i izložba finalista Photodays u MMSU u Rijeci 2011.
Za rad “Sveti ljudi” na Slavonskom bijenalu 2015. godine nagrađen je nagradom Ex Aequo, a na festivalu Rovinj Photodays 2013. godine osvojio je prvu nagradu u kategoriji umetničkog koncepta za rad “Genogram”.
Sarađuje s kustoskim kolektivom Blok iz Zagreba i Inicijativom za umetnost i teoriju iz Beograda.
Učestvovao je na desetak različitih radionica, uključujući Kustosku platformu i radionicu Urbane fotografije koju je vodio David Kendall sa Univerziteta Goldsmit iz Londona. Takođe, stalni je saradnik u kulturnoj rubrici nedeljnika “Novosti” iz Zagreba. Sarađivao je i sa većim brojem medija i nevladinih organizacija u regionu (Fade In, B-92, Centar za mirovne studije, Vreme, Kulturpunkt i Zarez), a živi i radi na relaciji Beograd-Zagreb.
Izložba “Aura: F37 – Welcome” u Remontu biće otvorena do 4. novembra.
(SEEcult.org)